Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Koronerzy potrzebni do ofiar koronawirusa. 738 zł za stwierdzenie zgonu. Chętnych brak

221
Podziel się

Wojewoda mazowiecki szuka lekarzy, którzy podejmą się stwierdzać zgony osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem albo zakażonych tym wirusem, do których doszło poza szpitalem.

Koronerzy pilnie potrzebni do ofiar koronawirusa.
Koronerzy pilnie potrzebni do ofiar koronawirusa. (East News)
bDUCiolh

738 zł za stwierdzenie zgonu - tyle oferowane jest lekarzom i lekarzom dentystom za jednorazowe stwierdzenie zgonu oraz sporządzenie karty zgonu osoby podejrzanych o zakażenie koronawirusem. Za pozostawanie w gotowości do wezwania lekarz otrzymuje 49 zł.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł za pośrednictwem Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie poszukuje gotowych podjąć się takiego zadania.

- Jak widać, nie są to powalające kwoty - zwraca uwagę w rozmowie z money.pl dr Piotr Watoła, przewodniczący małopolskiego OZZL.

bDUCiolj
Zobacz także: Koronawirus. Pakiet pomocowy dla firm. Premier: "Gwarancje kredytowe i płynność"

Urząd wojewody mazowieckiego nie podaje, ilu koronerów szuka. "W związku z tym, że zgony z podejrzeniem zarażenia Covid19 poza szpitalami występują rzadko, powołanie lekarzy i lekarzy dentystów do stwierdzania zgonów będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

- Wbrew pozorom przypadków, w których specjalnie wzywany byłby lekarz do stwierdzenia zgonu, nie jest tak wiele. Do większość dochodzi w szpitalach i szczęśliwie liczba zgonów z powodu koronawirusa w Polsce wciąż pozostaje ograniczona. Dlatego też lekarze, którzy pracują, niechętnie decydują się podjąć takich zleceń. Wymaga to bowiem dyspozycyjności, a wynagrodzenie nie zachęca - wyjaśnia dr Watoła. Koroner musi bowiem podjąć postępowanie nie później niż w ciągu 4 godzin od chwili przyjęcia wezwania.

bDUCiolp

Jak poinformował nas zespół prasowy Wojewody Mazowieckiego, zgłosiły się dwie osoby gotowe podpisać umowę.

"To nawet nie kwestie zagrożenia"

- Nie chodzi nawet o ryzyko - mówi dr Watoła. To bowiem jest niższe niż w przypadku pracy z chorymi na koronawirusa. - Przy stwierdzaniu zgonu nie ma zbyt dużo czynności do wykonania. Zmarły nie oddycha, nie kaszle, raczej nie wydziela płynów, tak więc maseczka, gogle, kombinezon to wystarczająca ochrona, zwłaszcza jeśli na miejscu nie ma innych chorych. Później dopiero, po przebraniu się i z dala od miejsca zgonu, sporządza się protokoły i wypełnia dokumenty - wyjaśnia nasz rozmówca.

Jak wynika z informacji przedstawionej przez warszawską OIL, koronerowi przysługują dodatkowe pieniądze na środki ochrony. To 250 zł to ryczałtowego zwrotu wypłacanego za zakup jednorazowego zestawu środków ochrony indywidualnej użytego przy wykonywaniu zadań. Lekarz otrzyma też zwrot rzeczywistych kosztów dojazdu do miejsca wezwania.

bDUCiolq

Po stronie medyka pozostaje natomiast ubezpieczanie się od następstw wypadków oraz zdarzeń niepożądanych, jakie mogą wyniknąć podczas wykonywania czynności.

Kto może zostać koronerem?

Okręgowa Izba Lekarska informuje, że zadanie koronera może wypełniać właściwie każdy medyk, który ma prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Musi mieć również pełną zdolność do czynności prawnych oraz nie być skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDUCiolr

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDUCiolK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(221)
Tomek z Garwo...
11 miesięcy temu
Od dobrobytu w dupie im się już przewraca inni muszą cały tydzień pracować. ...
Liberty Polan...
11 miesięcy temu
Koronosciema... Nie ma zadnej "pandemii" i nie bylo...Byla grypa jak co roku i zostala wykorzystala do wziecia swiata za morde...
Polak
11 miesięcy temu
To nie są powalające kwoty? Kur...a tym to ciągle mało i mało. Czemu oni się tak cenią? Co drugi to matoł. Lekarz z powołania tatusia. I jeszcze mają czelność domagać się wynagrodzenia jak na zachodzi. Tylko, że jak przychodzi do ciężkich przypadków to rozkładają ręce i mówią albo się żegnać albo szukać pomocy w zachodnich szpitalach.
bDUCiolL
Edek
11 miesięcy temu
Konstanty Radziwiłł jest lekarzem więc jako członek szlacheckiego rodu powinien zgłosić się na ochotnika.
tosemja
11 miesięcy temu
Za to szkalowanie lekarzy, które teraz jest nie godziłbym się nawet za większe pieniądze. To,że jest źle w służbie zdrowia to wina systemu.Ludzie plują na lekarzy, a jak się im coś stanie, to są gotowi całować ich po rękach.Tfu.
...
Następna strona