Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Koronerzy potrzebni do ofiar koronawirusa. 738 zł za stwierdzenie zgonu. Chętnych brak

221
Podziel się:

Wojewoda mazowiecki szuka lekarzy, którzy podejmą się stwierdzać zgony osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem albo zakażonych tym wirusem, do których doszło poza szpitalem.

Koronerzy pilnie potrzebni do ofiar koronawirusa.
Koronerzy pilnie potrzebni do ofiar koronawirusa. (East News)

738 zł za stwierdzenie zgonu - tyle oferowane jest lekarzom i lekarzom dentystom za jednorazowe stwierdzenie zgonu oraz sporządzenie karty zgonu osoby podejrzanych o zakażenie koronawirusem. Za pozostawanie w gotowości do wezwania lekarz otrzymuje 49 zł.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł za pośrednictwem Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie poszukuje gotowych podjąć się takiego zadania.

- Jak widać, nie są to powalające kwoty - zwraca uwagę w rozmowie z money.pl dr Piotr Watoła, przewodniczący małopolskiego OZZL.

Zobacz także: Koronawirus. Pakiet pomocowy dla firm. Premier: "Gwarancje kredytowe i płynność"

Urząd wojewody mazowieckiego nie podaje, ilu koronerów szuka. "W związku z tym, że zgony z podejrzeniem zarażenia Covid19 poza szpitalami występują rzadko, powołanie lekarzy i lekarzy dentystów do stwierdzania zgonów będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

- Wbrew pozorom przypadków, w których specjalnie wzywany byłby lekarz do stwierdzenia zgonu, nie jest tak wiele. Do większość dochodzi w szpitalach i szczęśliwie liczba zgonów z powodu koronawirusa w Polsce wciąż pozostaje ograniczona. Dlatego też lekarze, którzy pracują, niechętnie decydują się podjąć takich zleceń. Wymaga to bowiem dyspozycyjności, a wynagrodzenie nie zachęca - wyjaśnia dr Watoła. Koroner musi bowiem podjąć postępowanie nie później niż w ciągu 4 godzin od chwili przyjęcia wezwania.

Jak poinformował nas zespół prasowy Wojewody Mazowieckiego, zgłosiły się dwie osoby gotowe podpisać umowę.

"To nawet nie kwestie zagrożenia"

- Nie chodzi nawet o ryzyko - mówi dr Watoła. To bowiem jest niższe niż w przypadku pracy z chorymi na koronawirusa. - Przy stwierdzaniu zgonu nie ma zbyt dużo czynności do wykonania. Zmarły nie oddycha, nie kaszle, raczej nie wydziela płynów, tak więc maseczka, gogle, kombinezon to wystarczająca ochrona, zwłaszcza jeśli na miejscu nie ma innych chorych. Później dopiero, po przebraniu się i z dala od miejsca zgonu, sporządza się protokoły i wypełnia dokumenty - wyjaśnia nasz rozmówca.

Jak wynika z informacji przedstawionej przez warszawską OIL, koronerowi przysługują dodatkowe pieniądze na środki ochrony. To 250 zł to ryczałtowego zwrotu wypłacanego za zakup jednorazowego zestawu środków ochrony indywidualnej użytego przy wykonywaniu zadań. Lekarz otrzyma też zwrot rzeczywistych kosztów dojazdu do miejsca wezwania.

Po stronie medyka pozostaje natomiast ubezpieczanie się od następstw wypadków oraz zdarzeń niepożądanych, jakie mogą wyniknąć podczas wykonywania czynności.

Kto może zostać koronerem?

Okręgowa Izba Lekarska informuje, że zadanie koronera może wypełniać właściwie każdy medyk, który ma prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Musi mieć również pełną zdolność do czynności prawnych oraz nie być skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(221)
janusz
2 lata temu
ok kiedy stomatolog stwierdza zgon ? co za bzdura
szwindel cdn
2 lata temu
Szwindel rozwija się. Teraz juz nie wystarcza lekarz z pogotowia, aby stwierdzić, że ktoś zmarl?????. A na podstawie czego stwierdzi, czy zmarl z grypą koronasziwndel - czy poprostu na starość i magiczny dopisek - WYTRYCH choroby współisniejące? NIEWIARYGODNYMI testami?? Czy organoleptycznie? Przeprowadzi na miejscu sekcje???
Juzek
2 lata temu
Ja zapłaciłem za 3 plomby zrobione w 1 godzinę 800zl. Tak rynek usług medycznych jest w Polsce rozpieszczony. I farmaceutyczny.
Twb
2 lata temu
Koronerzy? To ilu ich jest potrzebnych na 1 osobę?100?
Adept
2 lata temu
Najciekawsze są cowidy na weselach...haha ale skoro żąd placi to tak 750zł razy 150 osòb...hahaha ...staruszkom na zawal zmarlym w papierach wpisują covid....dlaczego?-many many....W kurortach uzdtowiskowych covid - ustał na wakacje bo regiony by splajtowały... a w zimie grypki przeziębienia itd..spektrum rozpoznawalności jest wachlarzem nieskończoności od wymiotu po poty i pierdoty...zwykle grypy ale z 5g groźne jest...PO CO NAM 5G BEZ KONSULTACJI Z LUDŹMI ,GMINAMI,MIASTAMI,WSIAMI,CZĘSTO W BARDZO LUDNYCH MIEJSCACH LUB KOLO SZKÒŁ ???-CELOWO???
...
Następna strona