Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. Zasada "jeden medyk - jedna placówka" objęła 15,5 tys. lekarzy i pielęgniarek

Nakaz pracy w jednej placówce dotyczy personelu medycznego, który pracuje z chorymi na covid-19. Mieli za to dostać rekompensatę, ale pieniądze wciąż do nich nie dotarły. NFZ zapewnia, że zostaną wypłacone.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
15,5 tys. lekarzy i pielęgniarek dostało nakaz pracy w jednym miejscu.

W blisko 100 placówkach medycznych walczących z koronawirusem lekarze i pielęgniarki dostali zakaz pracy w kilku miejscach – dowiedział się RMF FM. Objął on około 15,5 tys. osób.

Pozwala na to specjalne rozporządzenie ministra zdrowia, które obowiązuje od 3 tygodni. Dotyczyło ono szpitali jednoimiennych, czyli takich w których leczeni są chorzy na covid-19. Jak przypomina RMF, od 1 czerwca placówki jednoimienne mają być wygaszane. Wtedy też przestanie obowiązywać nakaz pracy w jednym miejscu.

Lekarze mieli otrzymać za to rekompensatę w zamian za utracone dochody. Miało być to maksymalnie do 10 tysięcy złotych brutto. W skład tej kwoty wchodzi dodatek w wysokości 50 proc. wynagrodzenia zasadniczego oraz rekompensata 80 proc. utraconych dochodów na podstawie oświadczenia złożonego do szpitala lub przychodni.

Jak pisał w liście do ministra Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, pieniądze jednak wciąż do medyków nie dotarły.

"Podobno powodem jest trudność w oszacowaniu jak wysokie powinny być te dodatki dla poszczególnych lekarzy" - pisze Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu OZZL. Lekarze zwrócili się z postulatem, "aby przyjąć sposób najprostszy, najtańszy (jeśli chodzi o koszty organizacyjne), najbardziej rozsądny i – w istocie – jedyny sprawiedliwy to znaczy przyznać każdemu lekarzowi dodatek w kwocie – zapowiadanej również przez Panów - 10 tys. zł". Jak zauważa dr Bukiel, wszyscy ci lekarze wykonują w istocie jednakową pracę.

NFZ i minister zdrowia zapewniają, że toczą się procedury i medycy na pewno pieniądze otrzymają. Pytanie tylko kiedy? Jak przypomina RMF, od 1 czerwca placówki jednoimienne mają być wygaszane. Wtedy też przestanie obowiązywać nakaz pracy w jednym miejscu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-05-2020

m-53Nie panie Bukiel, nie wykonują takiej samej pracy. Bo przecież lekarz mógł mieć w innym szpitalu czy przychodni np. tylko dwie godziny w tygodniu a … Czytaj całość

20-05-2020

EDEKjuż był ---podwyżki dla policji ,wojska , górników itp ----- a dla służby zdrowia OKLASkI !!!!!!!!!!!

20-05-2020

malekOdszkodowanie za utracone dochody nie dotyczy pracy wykonanej, tylko tej, której wykonanie zostało uniemożliwione.

Rozwiń komentarze (19)