Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus. 10 tys. zł dodatku należy się każdemu lekarzowi walczącemy z Covid-19

8
Podziel się:

Lekarze, którzy zostali zobowiązani na mocy rozporządzenia ministra zdrowia do pracy wyłącznie w jednym miejscu z chorymi na Covid-19, wciąż nie otrzymali zapowiedzianych dodatków. Związkowcy piszą list to ministra zdrowia i szefa NFZ.

Lekarze mieli otrzymać dodatek wysokości 10 tys. zł za jeden miesiąc pracy w jednym miejscu z chorymi na Covid-19.
Lekarze mieli otrzymać dodatek wysokości 10 tys. zł za jeden miesiąc pracy w jednym miejscu z chorymi na Covid-19. (Flickr)
bEEzRywl

10 tys. zł za jeden miesiąc pracy w jednym miejscu z chorymi na Covid-19 - taki dodatek mili otrzymać lekarze, zapowiadał minister Szumowski wraz z prezesem NFZ Adamem Niedzielskim. Pieniądze jednak wciąż do medyków nie dotarły. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zwrócił się więc z oficjalnym listem.

"Podobno powodem jest trudność w oszacowaniu jak wysokie powinny być te dodatki dla poszczególnych lekarzy" - pisze Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu OZZL. Lekarze zwrócili się z postulatem, "aby przyjąć sposób najprostszy, najtańszy (jeśli chodzi o koszty organizacyjne), najbardziej rozsądny i – w istocie – jedyny sprawiedliwy to znaczy przyznać każdemu lekarzowi dodatek w kwocie – zapowiadanej również przez Panów - 10 tys. zł". Jak zauważa dr Bukiel, wszyscy ci lekarze wykonują w istocie jednakową pracę.

bEEzRywn

Dodatkowo argumentuje, że zgodnie z art. 183c Kodeksu pracy: pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. "Jak to będzie, gdy pracujący obok siebie koledzy otrzymają wynagrodzenie różniące się np. o 5 tys. zł? Dodatek, o którym mówimy, powinien być – w ocenie OZZL – potraktowany jako forma premii za pracę "na wyłączność" u danego pracodawcy i jako taki powinien być równy dla wszystkich lekarzy" - czytamy w liście do ministra Szumowskiego.

Jak podkreśla dr Bukiel, wobec ogromu środków przewidzianych przez rząd na zwalczanie skutków epidemii, pieniądze na dodatki dla lekarzy nie stanowią nawet "kropli w morzu".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEEzRywt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEzRywO
KOMENTARZE
(8)
gość
rok temu
Nie zapomnijcie jak zwykle o pielęgniarkach i innych osobach pracujących bezpośrednio z chorymi na koronawirusa.
Kuba 21
rok temu
A co będzie z pielęgniarkami pracującymi na umowę zlecenie .Bo teraz nie mogą pracować dodatkowo ?
mateusz
rok temu
wiecznie skarza sie na ZBYT WIELE PRACY i KIEPSKIE zarobki. a pracuja w kilku placowkach JEDNOCZESNIE. po 50 tys im dajcie...
bEEzRywP
AS
rok temu
Lekarze już zarabiają nieprzyzwoite kwoty to jeszcze mają mieć dodatek 10tyś? Przeciętny Polak ma 3 tyś. Ciągle tylko lekarze i lekarze... A robią wały na zakupy wyposażenia za kilkukrotną stawkę.
Lekarz ostatn...
rok temu
Lekarze, ratownicy i pielęgniarki nic nie dostaną, bo o. Rydzykowi trzeba było dać kolejne 117 mln zł.