Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Korzystasz z małego ZUS? Niedługo mija ważny termin na złożenie dokumentów

7
Podziel się:

20 lutego mija termin dla przedsiębiorców, korzystających z Małego ZUS plus, na złożenie dodatkowych dokumentów rozliczeniowych. Składka ta przysługuje określonej grupie działalności gospodarczych.

Korzystasz z małego ZUS? Niedługo mija ważny termin na złożenie dokumentów
Przedsiębiorcy korzystający z ulgi Mały ZUS plus muszą złożyć do 20 lutego odpowiednie dokumenty (Getty Images)

Mały ZUS plus skierowany jest do przedsiębiorców, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku, przez co najmniej 60 dni.

Mały ZUS plus. Trzeba złożyć dodatkowe dokumenty

Ulga Mały ZUS plus uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski zwrócił uwagę, że korzystający z ulgi muszą pamiętać o złożeniu dokumentów rozliczeniowych.

"Osoby korzystające z tego rozwiązania w 2022 r. muszą złożyć dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2022 r. (do 20 lutego) lub pierwszy miesiąc, w którym wznowił lub rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2021 r. (w terminie do 20 dnia następnego miesiąca) z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarcze" – wskazał Żebrowski.

Zobacz także: Szybciej na emeryturę przez pandemię? „Warto dłużej pracować”

Zaznaczył, że przedsiębiorcy, którzy korzystali z ulgi w 2021 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie. Natomiast przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z tego rozwiązania, powinni zgłosić to w ZUS do 31 stycznia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
przedsiębiorcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Prowertor
2 lata temu
Po co mam składać dokumenty w których podam dane znane zusowi? Jeśli przysługuje mi coś na czym zyskam proszę mi to zaaplikować bez pytania.
vdsdv
2 lata temu
W tym kraju najlepiej nic nie robić i wyciągać łapę po pieniądze od państwa. Przedsiębiorcy są traktowani jak dojne krowy. Trzeba się przed tym bronić. Ja nic od rządzących nie chcę. Niech mnie tylko nie okradają ZUSami, podatkami, podwyższaniem pensji minimalnych. Przeczytajcie sobie ksiazkę Jacka Borowiaka pt. "Chcę być szczęścliwy i bogaty, a nie tylko szczęsliwy". Świetnie opisuje zasady działania inflacji, jak np. inwestować w obligacje skarbowe na 7-9%, w nieruchomości, złoto, wyjaśnia podstawy tworzenia majątku i wolności finansowej, by nie musieć pracować do końca życia
sałatki
2 lata temu
nie płacili emeryci na socjalu ,a im się teraz wszystko należy, drwina z nas czy co ,czy z siebie , jak widać nie powinni tacy naszymi składkami rządzić co są obecnie -prezes z wiochy ,draństwo
podatnik
2 lata temu
A może WIELMOŻNY ZUS wznowi wysyłkę kwitów z opłaconymi składkami i prognozą emerytury, bo od 2 lat ma to w d...e. Tak wygląda walka z COVID? że nie łaska wysyłać dokumentów, mam tam stawiać się osobiście? bo dodzwonić się nie można.
nikt
2 lata temu
Składki na FUS powinny być całkowicie dobrowolne, szczególnie dla prowadzących DG.