Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Mały ZUS dla 327 tys. przedsiębiorców. Czas, by skorzystać z ulgi, ograniczony

5
Podziel się:

Przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł, mogą płacić niższy ZUS. Do tak zwanego Małego ZUS-u zgłosiło się już 327 tys. firm. Aby jeszcze w tym roku zacząć korzystać z tego rozwiązania trzeba zgłosić to w ZUS nie później jak do 31 stycznia.

Mały ZUS dla 327 tys. przedsiębiorców. Czas, by skorzystać z ulgi, ograniczony
Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z Małego ZUS-u rozwiązania powinni zgłosić to w ZUS do 31 stycznia. (money.pl, Rafał Parczewski)

- Do Małego ZUS-u plus mamy zgłoszonych ponad 327 tys. przedsiębiorców - przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Mały ZUS plus adresowany jest do przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy.

Zobacz także: Szybciej na emeryturę przez pandemię? „Warto dłużej pracować”

Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Duże zainteresowanie

- Kolejny już rok zainteresowanie programem naszych klientów jest stosunkowo duże - przyznała prof. Gertruda Uścińska.

Z informacji przekazanych przez Zakład wynika, że przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z Małego ZUS-u Plus, powinni zgłosić to w ZUS do 31 stycznia. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2021 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

ZUS przypomniał, że przedsiębiorcy, którzy korzystają z Małego ZUS plus w 2022 roku, muszą złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe - termin ten mija 20 lutego.

Niższe składki przez 36 miesięcy

Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości - wynika z komunikatu ZUS.

Podano w nim również, że z Małego ZUS-u plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne.

Zakład przypomina, że osoby korzystające z tego rozwiązania w 2022 r. muszą złożyć dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2022 r. (do 20 lutego) lub pierwszy miesiąc, w którym wznowił lub rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2021 r. (w terminie do 20 dnia następnego miesiąca) z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
frfvr
2 lata temu
piękne kryterium przychód. Jak ktoś świadczy usługi i niemal 100% przychodu to zarobek to kryterium ma sens. A jak ktoś prowadzi mały spożywczak na osiedlu z marżą 8% to zarabiał by miesięcznie 800 zł mając przychód 120 tys rocznie. Pomaganie PIS tak żeby nie pomóc. Jeszcze każą sklep zamknąć w niedzielę, podatki, zusy w górę. Właśnie zamknąłem sklep po 25 latach prowadzenia. Ludzie będą jeździli 12 km do najbliższego jak też się nie zamknie.
xcvzx
2 lata temu
kolejne uproszczenie przepisów. Zero stabilności prawnej i podatkowej. Jak gospodarka ma rosnąc? U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
lolek
2 lata temu
Zgadza się zawsze jak płacisz mało potem dostajesz,,mało,,...
krys
2 lata temu
Nie dajcie się nabrać. Byłam na małym Zus-ie. Jak zachorowałam to okazało się że należy mi się tylko połowa chorobowego a po zamknięciu firmy nie przysługuje mi płatne bezrobocie i jeszcze są z tego tytułu pewnie jakieś inne ''niespodzianki''. A co najlepsze składki pełne płaciłam ponad 30 lat.
Bydzi
2 lata temu
A potem zdziwienie, gdy człowiek chce iść na emeryturę,to tak jakby nie pracował przez te lata i brakuje 36miesiecy...Dali mały ZUS ,a zabrali możliwość przeżycia na emeryturze,,takie nasze państwo