Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Składki na ZUS i stawki PIT w górę. Ostatnio były tak wysokie 25 lat temu

116
Podziel się:

PiS z prezydentem i koalicjantami obiecywali, że składek i stawek nie ruszą. Jeśli jednak już do tego dojdzie, to na pewno nie będą ich podnosić. Z obietnic nic nie zostało. Plan podwyżki zawarty jest w Polskim Ładzie.

Składki na ZUS i stawki PIT w górę. Ostatnio były tak wysokie 25 lat temu
(Getty Images, getty images)

- Jedynym gwarantem tego, że podatki będą służyły Polakom i nie będą podnoszone, jest prezydent Andrzej Duda - powiedział Morawiecki podczas zeszłorocznej kampanii - przypomina "Gazeta Wyborcza".

Pd tego czasu dużo jednak się zmieniło i wydaje się, że ta deklaracja nie jest już aktualna. Co więcej, rządzący proponują nam powtórkę z rozrywki, bo jak przypominał wtedy Morawiecki, „w czasach rządów Platformy Obywatelskiej nie było pieniędzy na obniżki podatków, zamiast tego były podwyżki podatków".

Zobacz także: Opłata reprograficzna. Polacy mówią "nie", a rząd upiera się przy swoim

"GW" dla porządku przypomina również, że sam Andrzej Duda też zapewniał, że zawsze będzie dążył do obniżania podatków, a Gowin w 2019 twierdził, że PiS nie podniesie składek ZUS.

Tyle o deklaracjach. Obecnie rząd pracuje nad składką zdrowotną, którą podnosi wyjaśniając, że to przecież nie jest podatek.

Eksperci widzą to jednak inaczej. Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan przekonuje w "GW", że "zapowiedziane obciążenia przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą to jest, mówiąc krótko, duża niesprawiedliwość. I jakaś nielogiczność w działaniach rządu".


Skąd ta nielogiczność? Do tej pory - jego zdaniem - PiS pomagał przedsiębiorcom, wprowadzając ulgi w składkach na ZUS dla nowo otwieranych biznesów. Mieliśmy więc "mały ZUS", "nowy mały ZUS" . 

Teraz jednak wahadło ruszyło w drugą stronę. Samozatrudnieni będą płacić pełną, 9-proc. składkę zdrowotną, bez odliczania. To spowoduje, że ich łączna składka na ZUS i NFZ wzrośnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
podatki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(116)
1234
12 miesięcy temu
Jak to jest zdrowotne ZUS z działalności jest większe jak składka rolnika /czytaj przedsiębiorcy/ z KRUS za 2,3 miesiące, kiedy w końcu będzie SPRAWIEDLIWIE,,,NIGDY, siedzą na stołkach i nic nie robią pożytecznego dla społeczeństwa, tylko rozdają
123
12 miesięcy temu
prawdę powiedział MM bo że podatki będą służyły "prawdziwym" Polakom a płacić je będą niePolacy
zcx
12 miesięcy temu
Katolicy Polakom zgotowali taki los.
hwdpiSS
12 miesięcy temu
W 5 lat już ponad 60 podatków, ZUS z 1100 na 1500. Dacie wiarę że te koo r Wy głosujące na piSS są nadal zachwycone?
Janek
12 miesięcy temu
Jednoosobowe działalności b2b często są pracą na etat tylko bez oskładkowania. Tutaj akurat powinni płacić daniny tak samo jak etatowcy. To powinna być jedyna zmiana + tanie państwo.
...
Następna strona