Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Skarbówka będzie mogła dłużej ścigać za zaległe podatki. Przedawnienia czasowo zamrożone

82
Podziel się:

Z jednej strony rządzący otwierają gospodarkę, z drugiej zamrażają przedawnienie w sprawach karnych i karnoskarbowych. Przewidują to nowe zapisy, które już wkrótce mogą wejść w życie.

Skarbówka będzie mogła dłużej ścigać za zaległe podatki. Przedawnienia czasowo zamrożone
Skarbówka ma kolejny bat na firmy. (Pixabay)

Poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna" zauważa, że przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Sejm nowelizacji kodeksu karnego i ustawy antykryzysowej, da Skarbówce nowe możliwości. Nowela czeka już tylko na podpis prezydenta.

Wprawdzie powinna wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, ale z mocą wsteczną - od 14 marca 2020 r., czyli od początku stanu zagrożenia epidemicznego.

Dopiero pół roku po jego odwołaniu zostanie odwieszony bieg terminów przedawnienia - pisze "DGP". Gazeta zauważa również, że to, kiedy zostanie zniesiony stan epidemii oraz stan zagrożenia epidemicznego, zależy od decyzji Ministra Zdrowia.

Zobacz także: Były minister zdrowia nie zostawił suchej nitki na pomysłach PiS

Co to będzie oznaczało dla przedsiębiorców? To od resort ministra Niedzielskiego zależeć będzie, kiedy znów ze względu na przedawnienie będzie mogła ustać karalność przestępstw powszechnych i skarbowych.

Zatem KAS będzie miała więcej czasu na dochodzenia, w efekcie będzie mogła je wydłużać o czas, który rządzący uznają za stosowne.

Jak już pisaliśmy, KAS jednak bardzo często nadużywa wstrzymywania biegu przedawnienia. Według prawa obowiązek zapłacenia zaległych podatków przedawnia się po 5 latach. Wystarczy jednak wszcząć postępowanie karno-skarbowe i czas ten można wydłużać w nieskończoność. Co gorsza dzieje się tak nawet w sytuacji, kiedy postępowanie jest potem umarzane.

Po prostu po kolejnych kilku latach urzędnicy stwierdzają, że żadnego przestępstwa i wykroczenia skarbowego nie było. W ten sposób fiskus zyskuje czas na nieśpieszne rozgrzebywanie spraw, a podatnik żyje ze świadomością ciążących na nim oskarżeń.

Teraz rządzący ustawowo mrożą przedawnienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(82)
Hyhyhyhyyy
3 lata temu
A to nie jest ostatnie słowo :). Prace trwają nad tym żeby ścigać dłużników do śmierci i nawet 5 lat po zgonie. Prezydent podpisze :)
olo
3 lata temu
Nie żal mi bogaczy i kapitalistów ciesze się ze PIS im sie dobrał do tyłków haha
gryka
3 lata temu
Oho szukamy pieniążków gdzie się da... Najpierw opłata reprograficzna, potem podatki, które były zamrożone i zapomniane należy odmrozić, co kolejne? Może od pradziadka co już dawno na cmentarzu leży też podatek będziecie chcieli zebrać?
subiektywnie
3 lata temu
a pewnie: łupić, dojić, okradać przedsiębiorców.... napychać kieszenie sobie , swoim rodzinom i znajomym we własnym prawym i sprawiedliwym gronie... zrobić to jak najszybciej i jak najwięcej aby kolejne pokolenia mogły dostatnio żyć, w kraju, w którym po utracie rządów będzie ruina, chaos, zarówno ekonomiczna, społeczna jak i w stosunkach międzynarodowych...a winę zwalić na Tuska, lewaków, lgbt i UE
Buahahaha
3 lata temu
pis może mi skoczyć :-D
...
Następna strona