Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Kości walały się po ziemi. Proboszcz stanie przed sądem

51
Podziel się:

Proboszcz Andrzej B. wiosną tego roku zlecił prace porządkowe na cmentarzu w Nowej Wsi Ełckiej. W ich efekcie zostały zniszczone ewangelickie nagrobki, a kości pochowanych tam dawnych mieszkańców Mazur dosłownie walały się po ziemi. Sprawa trafiła właśnie do sądu. Proboszczowi grozi nawet osiem lat więzienia. Wcześniej został ukarany 2 milionami złotych kary administracyjnej za wycinkę drzew w trakcie prac.

Kości walały się po ziemi. Proboszcz stanie przed sądem
W trakcie prac zniszczono zabytkowe groby ewangelickie (money.pl, Stefan Marcinkiewicz)

Jak ustalił money.pl, prokuratura złożyła do sądu akt oskarżenia w sprawie proboszcza Andrzeja B. z Nowej Wsi Ełckiej. Mężczyzna miał dopuścić się zniszczenia i znieważenia miejsca pochówku na cmentarzu w Nowej Wsi Ełckiej. Miało do tego dojść w trakcie prac porządkowych wiosną 2021 roku.

Dwa miliony kary za wycinkę drzew

Wcześniej, o czym money.pl poinformował jako pierwszy, parafia za nielegalną wycinkę drzew otrzymała karę administracyjną w wysokości prawie 2 mln zł. Proboszcz Andrzej B. odwołał się od tej kary w ostatnim możliwym terminie.

Jak poinformował nas rzecznik Prokuratury w Suwałkach, akt oskarżenia dotyczący Andrzeja B. oraz właściciela firmy, która dokonała zniszczeń na cmentarzu, trafił już do sądu.

Zobacz także: "Pandora Papers". Belka komentuje: Tylko jedno polskie nazwisko. To sukces

Proboszcz z zarzutem sprawstwa kierowniczego

- Akt oskarżenia obejmuje proboszcza parafii w Nowej Wsi Ełckiej, który miał znieważyć miejsce pochówku i szczątki ludzkie poprzez nadzorowanie czynów przez inne osoby. Zarzuty są tak skonstruowane, że proboszcz ma zarzut sprawstwa kierowniczego, a bezpośrednim wykonawcą był właściciel firmy budowlanej – wyjaśnia rzecznik prokuratury. Obu mężczyznom grozi do ośmiu lat pozbawiania wolności. Proboszcz Andrzej B. miał złożyć wyjaśnienia, ale nie przyznał się do winy.

Prokuratorzy zarzucają proboszczowi, że "będąc świadomym obowiązku zachowania w stanie nienaruszonym obszaru starego cmentarza, znieważył miejsca spoczynku i szczątki ludzkie poprzez zlecenie prac ziemnych ciężkim sprzętem, polegających na usunięciu kilkudziesięciu karp korzeniowych, w wyniku czego doszło do rozkopania grobów, zniszczenia elementów nagrobków, a tym samym do zniszczenia terenu dawnego cmentarza ewangelickiego wraz z kwaterami wojennymi z okresu I wojny światowej, założonego w I połowie XIX wieku".

Proboszcz Andrzej B. odmówił komentarza w sprawie zarzutów, które trafiły do sądu. Podobnie jak kilka tygodni temu w przypadku kary administracyjnej. Rzecznik Archidiecezji Ełckiej w rozmowie z money.pl kilka tygodni temu podkreślał, ze proboszcz działał za namową parafian, którzy chcieli uporządkowania cmentarza. Strona kościelna nie wydała zgody na prace, choć początkowo Andrzej B. tak tłumaczył wydarzenia na cmentarzu w Nowej Wsi Ełckiej.

Nagrobki zniszczono, drzewa wycięto, a kości walały się po ziemi

Do zdarzenia doszło wiosną 2021 roku na cmentarzu w Nowej Wsi Ełckiej. W trakcie prac porządkowych wycięto drzewa oraz uszkodzono przedwojenne nagrobki ewangelickie i kwatery wojenne znajdujące się na dawnym cmentarzu ewangelickim.

Sytuację nagłośniła olsztyńska "Wyborcza". Andrzej B. miał zlecić uprzątnięcie cmentarza, którym administruje parafia. W trakcie prac wycięto 269 drzew oraz zniszczono nagrobki. Cmentarz został doszczętnie zniszczony, a na ziemi leżały porozrzucane kości pochowanych tam zmarłych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
tataMary
3 lata temu
Opozycja dzisiaj krzyczy, że zrobi z nimi porządek.. he .. dziwne, że przez 8 lat peo nic nie zrobiło, by pogonić czarnych. Ręka rękę myje i jest gitara. I tak będzie, dopóty, dopóki ludzie sami nie zepchną tych darmozjadów na margines. Niestety wieś ma się dobrze, a tam czarnym nic nie grozi w większości wypadków. Ale czas płynie.. młode pokolenia pokażą gdzie jest miejsce zabobonów.
Też mi...
3 lata temu
Przybyli na ziemie tzw. odzyskane, zachodnie, zaczęli od rozkopywania cmentarzy niemieckich, ewangielickich, zydowskich. Zobaczcie jak zaśmiecone, rozkopane, zarośnięte są w każdej wsi po niemieckiej tylko w takim Zabrodziu k. Wałcza, Wiesiułce, Czapli, Plecyminie, Szwecji i setkach innych.
daro
3 lata temu
oni są bezkarni przy tej władzy,ale dojenie się skończy a suweren się obudzi !!!
hahaha
3 lata temu
Lipa, pokazówka dla pospólstwa, nic mu nie grozi. Widzieliście kiedyś, żeby za PRL polska prokuratura postawiła zarzuty pracownikowi konsulatu CCCP?
janki
3 lata temu
Oczami wyobraźni widzę jak w Polsce ksiądz płaci.
...
Następna strona