Notowania

Kościół chce stworzyć fundusz pomocy dla osób molestowanych przez księży

Jest pomysł utworzenia specjalnego funduszu, z którego finansowane byłoby systemowe wsparcie dla ofiar księży. Polskie duchowieństwo dało temu pomysłowi zielone światło. W ciągu kilku miesięcy fundusz powinien ruszyć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Abp Wojciech Polak zapowiada, że fundusz powinien ruszyć w ciągu kilku miesięcy (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Pomysł przedstawił Radzie Stałej Episkopatu prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Biskupi wyrazili na niego zgodę podczas spotkania na Jasnej Górze pod koniec sierpnia - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Jak mówi gazecie abp Polak, nie wiadomo jeszcze, skąd będą pochodziły pieniądze na fundusz, trwają prace nad wypracowaniem jakiegoś rozwiązania.

Wiadomo jednak, że w planach jest, aby środki te przeznaczyć m.in. na wsparcie prawne dla osób, które są ofiarami księży, a także na pomoc psychologiczną dla nich.

Obejrzyj: PKN Orlen rozgląda się za nowymi stacjami poza Polską. "Ciągle monitorujemy rynek"

Na liście jest także program edukacyjno-pomocowy a także utworzenie w kilku miastach w Polsce profesjonalnych poradni psychologiczno-prawnych, które oferowałyby także pomoc duszpasterską.

- Na pewno z takiego funduszu można byłoby też wesprzeć działalność telefonu zaufania "Zranieni w Kościele" - mówi gazecie prymas. Chodzi o to, by działał on częściej, niż ma to miejsce obecnie. Utworzony pół roku temu numer jest obsługiwany na zasadzie wolontariatu raz w tygodniu, we wtorki między godz. 19 a 22.

Według abp. Polaka fundusz ma szanse ruszyć w ciągu kilku miesięcy, na najbliższym zebraniu plenarnym prymas przedstawi szczegóły pomysłu biskupom. Arcybiskup zapowiedział utworzenie takiego funduszu już w maju tego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-09-2019

Już za późnoW klasie mojej córki na 20 dzieci, na religię chodzi tylko 4 i to bardzo cieszy.

16-09-2019

skorpionnekczyli zapłacą obywatele bo kościół jest dotowany przez Państwo!

16-09-2019

Państwo w państwieHa ha fundusz... z naszych pieniędzy... Hipokryci dostają 8 miliardów rocznie od panstwa , mają ogromne nieruchomosci... Nie płacą od nich podatków i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)