Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pedofilia w Kościele. Prymas zapowiada finansową pomoc dla ofiar księży

Film "Tylko nie mów nikomu" mocno poruszył Polaków i hierarchów. W "Faktach po Faktach" prymas Wojciech Polak zapowiedział powołanie funduszu solidarnościowego na rzecz ofiar pedofilii w Kościele. Nie wiadomo, jaką sumą będzie dysponował. Gdyby chodziło o odszkodowania, mogłoby być potrzebne co najmniej 1,5 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prymas Wojciech Polak przekonuje, że Kościół katolicki wyjaśni również przyczyny tuszowania przez biskupów przypadków pedofilii. (Fot: Jan Bielecki)

Prymas Wojciech Polak w czasie wywiadu w TVN24 podkreślał, że za wszelką cenę trzeba chronić osoby skrzywdzone. Wyznał również, że i on spotkał się z jedną ofiarą. - Dla mnie było ważne, że mogłem zobaczyć, jak głębokie było to zranienie - mówił.

Dlatego, jak dodał, działania Kościoła katolickiego w zakresie pomocy dla ofiar muszą być radykalne. Jego zdaniem gesty i przeprosiny już nie wystarczą. Dlatego kierowane przez niego instytucja planuje powołanie specjalnego funduszu pomocy dla ofiar pedofili w sutannach.

Pedofilia w Kościele. Zasłonili pomnik księdza w Licheniu

- Mówimy o takim funduszu, gdy osoba skrzywdzona jest już po wyroku, ale nadal potrzebna jest jej terapia, leki, ogólna pomoc życiowa - uzupełnił w rozmowie z TVN24 Polak.

Polak podkreślał również, że Kościół katolicki w Polsce nie ignoruje słów papieża, co często mu się zarzuca. - Pierwsza rzecz, jakiej papież od nas oczekuje, to jest konkretne działanie - mówił w "Faktach po Faktach". Zdaniem prymasa trzeba sprawdzić zatem, co sprawiło, że biskupi tuszowali przypadki pedofilii.

Suma, jaka trafi do specjalnego funduszu, nie jest znana. Kościół powinien jednak przygotować się na wydatki - wyroki mogą kosztować go w sumie nawet 1,5 mld zł - wyliczyliśmy wcześniej w money.pl. Skąd taka kwota? Według naszych szacunków liczba ofiar księży pedofilów może się wahać między 11 a nawet ponad 16 tys. osób.

Jak mówił nam Marek Lisiński, skrzywdzeni jednak rzadko się ujawniają. Badania mówią o zaledwie około 9 proc. przypadków. To mogłoby znaczyć, że przed sądem może szukać sprawiedliwości około 1-1,5 tys. ofiar przestępstw popełnionych przez duchownych.

Jak pisaliśmy już money.pl, gdyby wszyscy oni wygraliby walkę o odszkodowanie, to przyjmując zasądzony już w Poznaniu milion zł, mogłoby to kosztować instytucje kościelne nawet do 1,5 mld zł.

Choć, jak zaznaczają prawnicy, kwota ta nigdy nie będzie współmierna do poniesionych krzywd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pedofilia księży, wiadomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-05-2019

ziomekpoczują kasę to ruszą z wzruszającymi opowiastkami co robił z nimi już nieżyjący ksiądz

16-05-2019

ADAMProsta sprawa. Zawodowy kierowca musi mieć aktualne prawo jazdy i badania psychotechniczne. Zawodowy ksiądz powinien mieć aktualizowane np co trzy … Czytaj całość

16-05-2019

StoppedofiliiProkurator pwinien zabezpieczać majątek pedofilom i ich biskupom

Rozwiń komentarze (17)