Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

KPO pod znakiem zapytania. W tym roku bez zaliczki dla Polski

48
Podziel się:

Konflikt z UE o praworządność kładzie się cieniem na środkach dla Polski. - Jest mało prawdopodobne, aby Unia Europejska zatwierdziła w tym roku wypłatę pomocy pandemicznej dla Polski - powiedział we wtorek wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis.

KPO pod znakiem zapytania. W tym roku bez zaliczki dla Polski
Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący KE (PAP, OLIVIER HOSLET)

Wniosek Polski o miliardy euro z unijnego funduszu naprawczego został uwikłany w spór o reorganizację sądownictwa. Zdaniem Valdisa Dombrovskisa, którego wypowiedź cytuje Bloomberg, jest mało prawdopodobne, by Bruksela w tym roku zatwierdziła unijną pomoc. Jak dodaje korespondentka Radia RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, oznacza to, że Polska w tym roku nie dostanie tym samym 4,7 mld euro zaliczki na KPO.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen określiła warunki, jakie Polska będzie musiała spełnić, aby otrzymać dofinansowanie. Obejmują one m.in. demontaż kontrowersyjnego mechanizmu dyscyplinowania sędziów oraz przywrócenie tych sędziów, którzy stracili pracę.

Sprawa dotycząca Izby Dyscyplinarnej wstrzymuje od kilku miesięcy wypłatę Polsce 13-procentowej zaliczki z Funduszu Odbudowy. Chodzi tutaj o 4,7 mld euro (łącznie Polska może liczyć na 23 mld euro w formie dotacji i 34 mld euro w pożyczkach).

Wiceminister już wcześniej bagatelizował sprawę zaliczki

Wiceminister ds. funduszy unijnych Waldemar Buda był w piątek pytany przez dziennikarzy m.in. o to, czy w tym roku jest jeszcze szansa na zaliczkę dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy. - Pierwsze płatności, jakie z naszego z KPO wynikają, to jest drugie półrocze 2022 r. W tym roku możliwa jest jeszcze ewentualna zaliczka z puli krajowej. Ona nie jest aż tak istotna, jak niektórzy przywiązują do tego wagę - odparł wiceszef MFiPR.

Zobacz także: Prawo i Sprawiedliwość znalazło się w kryzysie? Prof. Sowiński tłumaczy

- Realnie środki są zaplanowane z KPO po II kwartale przyszłego roku. Tam są pierwsze kamienie milowe, które będą realizowane i rozliczane, więc pomijając zaliczkę, liczymy, że połowa roku to będzie ten moment - doprecyzował Buda pytany, kiedy realnie mogą trafić do Polski pieniądze z KPO.

Jak mówił Buda, pewne warunki stawiane przez KE "budzą nasze wątpliwości" i nie możemy się na nie zgodzić. - Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której np. umorzymy postępowania dotyczące zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej przedstawicieli zawodów prawniczych, np. sędziów. Na to zgodzić się nie możemy - stwierdził Buda.

Poinformował, że jest natomiast zgoda co do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. Na pytanie, kiedy powstaną przepisy dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, wyjaśnił, że jest to kwestia kilku miesięcy od zawarcia porozumienia z UE. Zapowiedział, że jeśli dyskusje z KE będą się przedłużały, rząd wyjdzie z reformą, nie oczekując na rozstrzygnięcia w ramach negocjacji z KE. Jest to scenariusz bardzo prawdopodobny - przyznał Buda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
Monolog
2 lata temu
UE tylko drukuje euro bo przecież na tym polega ich polityka.Jedyne źródło dochodu UE to nakładanie kary dla tych którzy jeszcze mają z czego płacić.Nadrukowali euro i przedłużają pandemię żeby ukryć długi .Tylko emisję CO2 potrafią wyliczyć to może zaczną płacić kary od ilości mieszańców w danym państwie bo przecież każdy człowiek wydziela CO2 . Czy epoka lodowcowa też była wynikiem emisji CO2 ?Bez względu na emisję nasz klimat zmienia się.Tylko my musimy zrezygnować z naszego węgla bo inni chcą zarabiać na gazie. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia.
Jezus
2 lata temu
Dobrze ze ue nie lyka klamstw Jak tepi wyborcy picu🥳🥳🥳🥳🥳🥳
OLAĆ ICH
2 lata temu
RZAD POWINIEN WYCOFAC SIE ZTEJ PORŻYCZKI JAK NAJSZYBCIEJ I ZALATWIC SOBIE GDZIE INDZIEJ TAK JAK WEGRY
OLAĆ ICH
2 lata temu
RZAD POWINIEN WYCOFAC SIE ZTEJ PORŻYCZKI JAK NAJSZYBCIEJ I ZALATWIC SOBIE GDZIE INDZIEJ TAK JAK WEGRY
OLAĆ ICH
2 lata temu
RZAD POWINIEN WYCOFAC SIE ZTEJ PORŻYCZKI JAK NAJSZYBCIEJ I ZALATWIC SOBIE GDZIE INDZIEJ TAK JAK WEGRY
...
Następna strona