Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Krajowy Plan Odbudowy zablokowany. Polska rozważa pozew

82
Podziel się:

Polski rząd rozważa pozwanie Komisji Europejskiej za bezczynność w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Grozi też retorsjami.

Krajowy Plan Odbudowy zablokowany. Polska rozważa pozew
Polski rząd traci cierpliwość. Zamierza popędzić KE. (KPRM)

Warty około 24 mld euro grantów Krajowy Plan Odbudowy wciąż nie został zaaprobowany przez Komisję Europejską. Do 1 sierpnia trwał okres formalnej oceny dokumentu w Brukseli. Czas minął.

Dlatego rząd rozważa pozwanie Komisji Europejskiej za bezczynność w sprawie Krajowego Planu Odbudowy - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

- Myślimy o tym, ale kij ma dwa końce, bo oni mogą powiedzieć wtedy "dobrze, to czekamy na wyrok". I wtedy KPO zostałby uruchomiony jeszcze później - tak, według gazety, wypowiada się jej rozmówca z rządu.

Zobacz także: Kontrowersyjny raport Jakiego. Komentarz z PiS

Ale to nie jedyny reakcja, na którą szykuje się Warszawa. Jak pisze dziennik, przygotowany został również katalog spraw wymagających jednomyślności, które Polska mogłaby blokować w ramach retorsji. Przykładem mogą być sprawy podatkowe, którymi zajmuje się Ecofin

KE ma zastrzeżenia co do "klimatu inwestycyjnego" w Polsce i zmian w sądownictwie. Według źródeł "DGP" między Brukselą a Warszawą trwają techniczne uzgodnienia w sprawie wpisania do jednego z tzw. kamieni milowych KPO konsekwencji orzeczenia TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Jeddnocześnie, jak podaje "DGP", choć pakiet ustaw reformujących polski wymiar sprawiedliwości jest przygotowany (zakłada m.in. likwidację obecnej Izby Dyscyplinarnej SN i spłaszczenie struktury sądów), to jednak w rządzie słychać, że nie zostanie zaprezentowany, dopóki KPO nie zostanie odblokowany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(82)
nmhk
2 lata temu
nie Polska tylko nieudacznicy wybrani przez mniejszość /ciemną /pełniący nieudolnie rządy.......
Polak
2 lata temu
Opcję atomową? Buuuuuuuuuuuuuuhahahaha! Ci kapiszoniarze? Lepiej zjeżdżajcie po rynnie jak wasi kumple w Brukseli!
Adiii
2 lata temu
Brawo Unia! Pokazać gdzie miejsce w szeregu!!!!
Polka
2 lata temu
Unia powinna nam zablokować wszystkie środki. Odblokować, jak ta mafia w końcu zniknie i będzie rozliczana za to, co zrobiła od początku swoich nierządów.
Polka
2 lata temu
Unia powinna nam zablokować wszystkie środki. Odblokować, jak ta mafia w końcu zniknie i będzie rozliczana za to, co zrobiła od początku swoich nierządów.
...
Następna strona