Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Dagmara Sudoł
|
aktualizacja

Polski Ład. Stracili szansę na kredyt. Tego PiS też nie przewidział

122
Podziel się:

Osoby zatrudnione na umowę o pracę dużo łatwiej dostaną kredyt hipoteczny niż osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Pandemia spowodowała, że banki wnikliwiej analizują branżę działalności oraz stabilność dochodu przy wnioskowaniu o kredyt przez przedsiębiorców. Dodatkowe kłopoty dla potencjalnych kredytobiorców spowodował Polski Ład. Wygląda na to, że zmiana formy opodatkowania na ryczałt obniży nie tylko podatek, ale także zdolność kredytową.

Polski Ład. Stracili szansę na kredyt. Tego PiS też nie przewidział
W przypadku ryczałtu banki mają kłopot z wyliczeniem zdolności. O kredyt hipoteczny może być trudno (Pixabay, Paul Brennan)

Polski Ład w praktyce nie okazał się takim sukcesem, jak zakładano. Mieli skorzystać na nim wszyscy Polacy, ale już dzisiaj wiadomo, że poprawił on sytuację głównie najmniej zarabiających i wymaga wielu poprawek.

Ci, którzy prowadzą firmy, wprost mówią o tym, że warunki prowadzenia firmy w Polsce znacząco się pogorszyły. Chcąc uniknąć ogromnych kosztów wiele osób, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, zmieniło formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. A to może zamknąć im drogę do ubiegania się o kredyt hipoteczny.

Zmiany w kredytach hipotecznych i prognozowane coraz mniejsze zainteresowanie

Miniony 2021 rok był rekordowy dla banków pod względem liczby i kwot udzielonych kredytów hipotecznych. Zobowiązań hipotecznych Polacy zaciągnęli na kwotę ponad 88,7 mld zł, według danych BIK.

Prognozy kredytowe na ten rok nie są tak optymistyczne. Już od kwietnia 2021 r. obserwujemy spadek liczby wniosków o kredyty hipoteczne w ujęciu miesiąc do miesiąca, a zjawisko to będzie się pogłębiać, co zauważa prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Wynika to m.in. z rosnących kosztów życia i ewentualnych kolejnych decyzji RPP o zmianach stóp procentowych. Obecni kredytobiorcy już teraz mierzą się z podwyżkami stóp procentowych w ostatnim czasie, które wpływają na WIBOR i tym samym podwyższają raty kredytów.

Nowi klienci banków muszą natomiast przygotować się na zaostrzenie polityki kredytowej przez wiele instytucji. Przy aktualnych cenach nieruchomości może okazać się, że zaproponowany przez bank kredyt hipoteczny dla części z nich będzie niewystarczający. W jeszcze gorszej sytuacji znajdą się przedsiębiorcy, starający się o kredyt hipoteczny na ryczałcie.

Ryczałt a kredyt hipoteczny, czyli jak Nowy Ład zmienia sytuację potencjalnych kredytobiorców

Duży problem mogą mieć przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na zmianę formy opodatkowania w związku z Nowym Ładem i zmianami podatkowymi, jeśli myślą o złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny. A ryczałt, który miał im pomóc, dodatkowo im to utrudni. Choć banki aktualnie deklarują, że sytuacja każdego klienta rozpatrywana jest indywidualnie.

W praktyce wygląda to jednak tak, że głównym elementem oceny zdolności kredytowej jest dochód. Jeśli do tej pory przedsiębiorca rozliczał się z fiskusem na podstawie KPiR, to bank z łatwością mógł przeanalizować przychody oraz koszty firmy i wyliczyć miesięczny dochód.

Przy zmianie na ryczałt będzie to już o wiele trudniejsze, ponieważ w przy formie opodatkowania wykazywany jest jedynie przychód. Dlatego banki będą miały kłopot z wyliczeniem zdolności kredytowej dla takich klientów. Dodatkowo zmiana formy opodatkowania w tym roku spowoduje, że z decyzją o kredycie hipotecznym trzeba będzie się wstrzymać, bo banki mogą akceptować dochód na podstawie ryczałtu udokumentowanego za ostatnie 12 miesięcy.

Który bank przyzna kredyt na ryczałcie?

Nowy Ład i zmiany podatkowe wywołały spore zamieszanie w ostatnich tygodniach. Sytuacja jest jednak na tyle dynamiczna, że banki nie zdążyły jeszcze dostosować swoich procesów i nie przygotowały odpowiednich procedur dla klientów na ryczałcie.

Na zadane przez nas pytanie – kredyt hipoteczny a ryczałt, czyli jakie szanse mają przedsiębiorcy, Alior Bank udzielił ogólnej informacji, że podchodzi indywidualnie do każdego wniosku, ale jednocześnie zaznacza, że wprowadził niezbędne ograniczenia, m.in. wykluczając możliwość wnioskowania o kredyt przez osoby prowadzące działalność gospodarczą w branżach szczególnie dotkniętych pandemią.

Do analizy swojego analityka pozostawią także decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego na ryczałcie takie banki jak: BNP Paribas, Credit Agricole, mBank, Santander Bank PolskaPKO Bank Polski.

ING Bank Śląski informuje, że od 1 stycznia 2022 dochody z działalności gospodarczych, rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej, nie są tymczasowo akceptowane do liczenia zdolności kredytowej przy udzielaniu kredytów hipotecznych.

Bank pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi przywrócenia takiej możliwości, ale jednocześnie akceptuje sytuację, w której w 2020 i 2021 działalność gospodarcza była prowadzona na KPIR lub pełnej księgowości, a od 1 stycznia 2022 nastąpiła zmiana na ryczałt, pod warunkiem, że dochody uzyskiwane w 2022 nie będą uwzględniane.

BOŚ Bank podkreśla, że jego przepisy zawsze umożliwiały zmianę formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego. Bank stosuje zasadę wyznaczania dochodu za okres min 6 m-cy (w ramach przyjętej formy opodatkowania) i nie ogranicza szans na kredyt na ryczałcie.

Do braku dostosowania procedur w zakresie Nowego Ładu otwarcie przyznaje się Bank Pocztowy. Natomiast Bank Citi Handlowy na ten moment nie akceptuje dochodów z działalności gospodarczej, dla której formą rozliczeń jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Jak widać, zmiana formy opodatkowania wpływa na dodatkowe formalności i ocenę zdolności kredytowej. Dlatego warto przed wizytą w banku spróbować samodzielnie oszacować swoje szanse na kredyt. W sieci dostępnych jest wiele narzędzi np. kalkulator zdolności kredytowej. Ryczałt może, ale nie musi pozbawić nas szans na uzyskanie finansowania w banku na zakup mieszkania lub budowę domu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(122)
Dar
4 miesiące temu
Niestety, dlatego ja troszkę zweryfikowałem swoje plany, bo chcę zainwestować. Postawię na mniejszy lokal, bo mikroapartament Modern Space – plus jest taki, że cena za m2 wyższa, a będzie łatwiej wynająć.
Odpowiedź
4 miesiące temu
Dzięki ludziom, którzy liczyli na kredyt zapłaciłem więcej za mieszkanie. Właściwie nie mam żalu, opisuję tylko sytuację. Znalazłem fajne mieszkanko 70 m, chciałem poczekać, aż troszeczkę zejdzie z ceny oferowanej, niestety zajwili się potencjalni kupcy i niby kupili bez targowania. Ostatecznie bank nie przyanał im takiej kwoty kredytu i musieli zrezygnować ale nie było już mowy o zejściu z ceny bo utwierdzili sprzedających, że mogą dostać ile wystawili. Jeśli ktoś twierdzi, iż niskie stopy i inflacja wywindowały ceny mieszkań, to jest tak w istocie i ludzie kredytujący zakup podbijali ceny, po prostu nie musieli zarobić na ten lokal, nie wiedzieli ile trzeba pracować i poświęcić aby zgromadzić gotówkę, za łatwo im przyszło i szastali kasą, co tam 10000 więcej lub mniej, dla nich nie miało to znaczenia. Teraz powoli dowiadują się ile kosztuje pieniądz i jak się go spłaca.
Lolek
4 miesiące temu
Kombinatorzy będą mieć trudniej i o to chodzi łapserdaki zaskoczeni!!!
Nomo
4 miesiące temu
Czy PiS cokolwiek kiedyś przewidziało?
Slawcio
4 miesiące temu
Dwóch baranów przy stole oglądało sobie pod okiem zaprzyjaźnionej kamery dokumenty tego wałka i twierdzili, że teraz to miód i mleko będą nam sie z buzi wylewaly z nadmiaru dobrobytu. To zaglosujcie jeszcze na nich.
...
Następna strona