Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Krótsza izolacja, ale nie dla wszystkich

3
Podziel się:

Osoby pracujące w ochronie zdrowia i służbach mundurowych będą mogły mieć krótszą izolację po zakażeniu się koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmianę przepisów.

Krótsza izolacja, ale nie dla wszystkich
Krótsza izolacja, ale nie dla wszystkich (money.pl, Rafał Parczewski)

Od przyszłej środy, 2 lutego, po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 podstawowa izolacja dla dwóch grup ma trwać siedem dni, ale od piątego dnia będzie można wykonać test. - Jeżeli jego wynik będzie ujemny, to osoby ze służb medycznych oraz mundurowych zostaną zwolnione z izolacji - zapowiedział w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Przypomnijmy, zgodnie z obecnymi zasadami na izolację kieruje lekarz rodzinny (POZ). Taka decyzja zapada po tym, jak uzyskamy dodatni wynik testu na COVID-19. Jeśli przechodzimy zakażenie bezobjawowo i zostaliśmy skierowany na izolację domową, a lekarz rodzinny nie zdecyduje o przedłużeniu izolacji, koniec izolacji następuje po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu.

Jeśli natomiast wystąpiły objawy infekcji, izolacja powinna zakończyć się po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

Zobacz także: Pandemia winduje ceny biletów. Gdy odpuści, będziemy latać taniej

Z kolei kwarantanna, czyli odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zakażenie, na przykład przez kontakt z osobą chorą na koronawirusa, trwa obecnie 10 dni. Nakładana jest przez inspekcję sanitarną.

Obecnie kwarantanna została skrócona do 10 dni. W uzasadnionych przypadkach inspekcja sanitarna może zdecydować o skróceniu czasu kwarantanny (np. jeśli w trakcie kwarantanny zrobiono Ci test na koronawirusa, a wynik jest negatywny). Obecnie nie przeprowadza się testów u osób bezobjawowych w kwarantannie.

Rekordowe liczby zakażonych

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach mamy rekordowe dane, jeśli chodzi o nowe zakażenia koronawirusem. W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 57262 nowych przypadkach zakażeń. 271 osób zakażonych koronawirusem zmarło.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
innerFree
4 miesiące temu
Protest pod sejmem 1 lutego o 16.00.
hoho
4 miesiące temu
No dobrze. Ale jak osoba będąca na kwarantannie będzie mogła zrobić sobie test, skoro nie może wychodzić?
Nick
4 miesiące temu
Są równi i równiejsi. Wirus boi się munduru.