Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Europejskie kraje znoszą obostrzenia. Oto gdzie jest ich najmniej

59
Podziel się:

Anglia likwiduje w czwartek ostatnie obostrzenia wprowadzone w związku z wariantem Omikron. Staje się ona tym samym krajem z najmniejszymi w Europie ograniczeniami. Na luzowanie zdecydowała się ostatnio również Austria czy Włochy.

Europejskie kraje znoszą obostrzenia. Oto gdzie jest ich najmniej
W Anglii przestały obowiązywać niemal wszystkie restrykcje covidowe (Getty Images, Mike Kemp)

Rząd brytyjski, w którego kompetencji jest ochrona zdrowia tylko w Anglii, na wariant Omikron odpowiedział przede wszystkim przyspieszeniem podawania dawek przypominających szczepionki. Jeśli chodzi o restrykcje, ograniczył się do wprowadzenia covidowego "planu B", którym były rozszerzenie obowiązku noszenia maseczek na niemal wszystkie zamknięte przestrzenie publiczne, zalecenie pracy z domu i wprowadzenie certyfikatów covidowych jako warunku wejścia do klubów nocnych i na imprezy masowe powyżej określonej liczby uczestników.

Zalecenie pracy z domu zniesiono już w zeszłym tygodniu. Teraz przestają obowiązywać certyfikaty covidowe, a prawny wymóg noszenia maseczek zostaje zastąpiony zaleceniem. Zarówno certyfikaty, jak i maseczki mogą być dalej wymagane przez właścicieli poszczególnych obiektów czy organizatorów wydarzeń, ale to już jest w ich wyłącznej gestii.

Zobacz także: Polacy nie chcą obostrzeń. Lekarz powiedział, co o tym myśli

- Nasze szczepionki, testy i leki przeciwwirusowe zapewniają nam jeden z najsilniejszych systemów obronnych w Europie i pozwalają nam ostrożnie powrócić do planu A, przywracając temu krajowi więcej swobód — oświadczył brytyjski minister zdrowia Sajid Javid.

Oznacza to, że jedynymi prawnie obowiązującymi restrykcjami pozostają izolacja osób zakażonych oraz te dotyczące podróży zagranicznych. Ale w jednym i drugim przypadku wskazano terminy ich dalszego luzowania. Wymóg izolacji ma zostać zastąpiony zaleceniem najpóźniej 24 marca, lecz ta data może być przyspieszona.

Jeśli chodzi o podróże zagraniczne, to od 11 lutego osoby w pełni zaszczepione nie będą musiały już wykonywać po przyjeździe z zagranicy testu na obecność koronawirusa (test wykonywany przed wyjazdem zniesiono już wcześniej). Osoby, które nie są w pełni zaszczepione, mogą się ograniczyć do tylko jednego testu w drugim dniu po przyjeździe, a w oczekiwaniu na jego wynik nie muszą pozostawać na kwarantannie. Te nowe zasady podróżne obowiązywać będą nie tylko w przypadku przyjazdu do Anglii, ale także do pozostałych części Zjednoczonego Królestwa.

Koronawirus. Obostrzenia w Europie

W Szkocji, Walii i Irlandii Północnej te restrykcje, które wprowadzono w związku z Omikronem albo już zniesiono, albo jest wyznaczona data, kiedy przestaną obowiązywać, natomiast pozostanie w mocy większość tych, które były tuż przed pojawieniem się tego wariantu. Chodzi głównie o wymóg noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych, certyfikaty covidowe w klubach nocnych i na imprezach masowych powyżej określonej liczby uczestników oraz zalecenie pracy z domu.

W ostatnich dniach liczba wykrywanych zakażeń koronawirusem w Zjednoczonym Królestwie ustabilizowała się na poziomie niespełna 100 tys. dziennie, podczas gdy na przełomie grudnia i stycznia była dwukrotnie wyższa.

Obostrzenia we Włoszech i Austrii

Na luzowanie obostrzeń zdecydowała się ostatnio również Austria czy Włochy.

Od poniedziałku 31 stycznia koniec lockdownu dla osób niezaszczepionych zapowiedzieli kanclerz Austrii Karl Nehammer i minister zdrowia Wolfgang Mueckstein. Osoby objęte lockdownem mogły opuszczać mieszkanie tylko z uzasadnionych, ściśle określonych powodów, takich jak niezbędne zakupy, wyjście do pracy lub do szkoły, rekreacja na świeżym powietrzu, wizyta u lekarza. Z zakazu wyłączone było także "zaspokojenie podstawowych potrzeb religijnych".

Jednak zniesienie tych obostrzeń niewiele zmienia, bowiem zasada 2G obowiązywać będzie we wszystkich obszarach – od handlu po kulturę, gastronomię i sport. "W praktyce koniec lockdownu dla niezaszczepionych oznacza, że osoby bez certyfikatów szczepień będą mogły oficjalnie opuścić swoje domy bez uzasadnienia i odwiedzać znajomych bez ograniczeń" – wyjaśnia portal Vienna Online.

Od lutego do Włoch będzie można natomiast wjechać z krajów UE już tylko z przepustką COVID-19, bez konieczności okazania wyniku testu.

Przypomnijmy, że od połowy grudnia do końca stycznia osoby wjeżdżające do Włoch z krajów Unii Europejskiej muszą okazać negatywny wynik testu PCR z ostatnich 48 godzin lub antygenowego z minionej doby. Obowiązek testów dotyczy wszystkich niezależnie od tego, czy są zaszczepieni, czy nie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(59)
arek
2 lata temu
Rok 2019 - "Przewiduję, że za 3 lata Austriacy pozwolą swoim obywatelom wychodzić z domów bez tłumaczenia się, dokąd idą" - "Ty foliarzu, na Zachodzie jest prawdziwa demokracja i wolność, Austriacy, ale też Niemcy i Francuzi, nikomu niczego nie zakazują. To tylko Polska jest faszystowska i kaczystowska i kto wie, co pisowcom strzeli do głowy - może jeszcze zrobią specjalne przepustki, aby można było pójść do pracy?" - "Nie, nie zrobią żadnych przepustek, ale takich przepustek będzie chciała niebawem lewica, oraz Platforma. Role się odwrócą"
Www
2 lata temu
Coś ostatnio sporo tych rezygnacji z paszporcików, teściów. Czyżby się czegoś bali?
Ray
2 lata temu
Zaden (nie)rząd nie wygrał z pandemią bo jej nie było , i dlatego wszyscy ponieśli klęskę a straty wojenne , miliony śmierci nadliczbowych , inflacja , drożyzna , upadek przedsiębiorstw , śmierci i NOP-y poszczepienne.
RON
2 lata temu
zaszczepieni produkują wirusa , tak działa mRNA. I zakażają non stop wszystkich. O to chodziło. Nie wierzysz to sprawdż .
Polak
2 lata temu
Plandemia!
...
Następna strona