Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Kryzys gazowy w pełni. Znamy stan polskich magazynów

169
Podziel się:

Ceny gazu na rynkach wciąż straszą. Ograniczona podaż ze strony Rosji doprowadziła do sytuacji, że w Europie magazyny wycenione są zaledwie w ok. 60 proc. Polskie jest w lepszej sytuacji. Nasze zmagazynowanie oscyluje wokół 95 - procent. Prezes PGNiG Paweł Majewski przekonuje, że cena gazu jest sezonowa i wyraził nadzieję, że na wiosnę "nieco" spadnie.

Kryzys gazowy w pełni. Znamy stan polskich magazynów
Polskie magazyny gazowe są zapełnione w 95 procentach.

- Polskie magazyny gazowe są zapełnione w 95 - procentach - przekazał w poniedziałek w TVP Info prezes PGNiG Paweł Majewski.

Sytuacja jest poważna, bowiem poziom wypełnienia magazynów gazu w Europie jest rekordowo niski.

Zobacz także: Tarcza antyinflacyjna dla każdego? Semeniuk o szczegółach walki z inflacją

Jak zaznaczył w TVP Info Majewski, zbyt mały poziom zapasów gazu w Europie, ograniczanie podaży przez Gazprom, spowodowały rajd cenowy tego surowca. - To bezprecedensowa sytuacja, nikt się takich wzrostów nie spodziewał, nikt nie był na to przygotowany - mówił.

W Polsce sytuacja jest nieco lepsza, ponieważ mamy zmagazynowane zapasy. Ale i tak wpływa na nas sytuacja na rynkach.

- Na szczęście w Polsce, przy systemie zapasów obowiązkowych, magazyny mamy zapełnione w 95- procentach, w Europie jest to znacznie mniej - ok. 60 proc. i to u progu zimy - powiedział Majewski.

Wyższe rachunki

Na pytanie, o ile więcej zapłacą przy rachunku tzw. kuchenkowicze, Majewski odpowiedział, że szacuje, iż przy taryfie W1, którą PGNiG Obrót Detaliczny oferuje swoim klientom, przy przeciętnej wysokości rachunku, te wzrosty wyniosą ok 9 zł.

Według szefa PGNiG, przygotowane przez rząd m.in. tarcza antyinflacyjna i dodatek osłonowy, poprawiają sytuację odbiorców.

Wskazał, że polityka klimatyczna EU spowoduje, że paliwem przejściowym po węglu będzie gaz. Przewidywany wzrost wykorzystania gazu w Polsce w najbliższych dekadach to nawet 50 proc.

Certyfikaty coraz droższe

Na pytanie o wpływ ceny certyfikatów uprawniających do emisji CO2 na wzrost cen energii elektrycznej i gazu, zauważył, że na ceny gazu wpływają one w mniejszych stopniu, bo emisja CO2 jest o połowę mniejsza niż w przypadku węgla. Zaznaczył przy tym, że to i tak znaczna część kosztów energii produkowanej w Polsce.

Podkreślił, że certyfikaty CO2 nie powinny być narzędziem spekulacyjnym. "Podobnie jak w przypadku cen gazu (...) nie powinno to być poddawane spekulacjom i wykorzystywane jako instrument do generowania zysków przez instytucje finansowe" - powiedział.

Majewski dodał, cena gazu jest ceną sezonową. - Gaz tanieje na wiosnę (...) mam nadzieję, że te ceny na wiosnę przyszłego roku nieco spadną - zaznaczył.

Tarcza antyinflacyjna

Pod koniec listopada premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia tarczy antyinflacyjnej o wartości do 10 mld zł. Tarcza składa się z sześciu elementów: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc,. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżki kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych - poprzez dodatek "tarczowy" od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego; oszczędności w administracji i budżecie.

Rząd obniżył od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa mają zostać zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Planowane jest też obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(169)
nowotko
5 miesięcy temu
Tylko nikt nie mówi na jaki czas wystarcza owe 95%... A wystarcza na niewiele, sezonie grzewczym na ok. 1-2 tyg. Co potem? Czy dadzą rade uzupełnić na czas?
Bystry
11 miesięcy temu
20 lat temu zbankrutowal Enron miał 100 elektrowni gazowych i regulowane ceny prądu. Dzis unia idzie w elektrownie gazowe tania inwestycja tylko skąd tani gaz
Jan
11 miesięcy temu
95 % zapelnione magazyny ok ,ale gaz po niższej cenie kupiony .Sprzedany po wyższej o tym się nie mówi.
inozw
11 miesięcy temu
Rosja do tego się przygotowała Zbudowali rurociąg do Chin i tam gaz mogą sprzedać. Problem jest taki że Chiny potrzebują surowców. USA toczy wojnę gospodarczą z Chinami. Dogadanie się Rosji z Chinami jest zdecydowanie nie na rękę zachodowi. Taki układ pozwala na zagrywki Rosji przeciw zachodowi. Pytanie brzmi Jak zapewnić surowiec nie korzystając z zasobów Rosji. Gdy to się uda Rosji to się czkawka odbije
aass
11 miesięcy temu
Mój 5 litrowy kanisterek na benzynę jest zapełniony w 100%, sąsiad ma 100 litrowy i zapełniony tylko w 50 % . Czy myślicie, że moja sytuacja jest lepsza ???
...
Następna strona