Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Kryzys gazowy wymusił powrót Europy do węgla. Polska na tym korzysta

446
Podziel się:

Kryzys gazowy w Europie wymusił na państwa Unii Europejskiej czasowe zwiększenie zużycia węgla. A to woda na młyn dla energetyki polskiej, która opiera się głównie na tym surowcu. Polska jest potęgą w emisji gazów cieplarnianej - zwraca uwagę "Rzeczpospolita".

Kryzys gazowy wymusił powrót Europy do węgla. Polska na tym korzysta
Polska jest potęgą w emisji CO2 (Adobe Stock, Michael Breuer, Ana Gram)

O 6 proc. zwiększyła się emisja gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej w trzecim kwartale 2021 r. w porównaniu z analogicznym okresem z 2020 r. - pisze "Rz". Pojawiło się ryzyko dla celów klimatycznych Brukseli.

Polska skorzystała na kryzysie

Urzędnicy unijni jednak uspokajają, że neutralność klimatyczna Unii w 2050 r. wciąż jest możliwa. A tymczasowe zwiększenie emisji gazów cieplarnianych jest związane przede wszystkim z kryzysem gazowym wywołanym m.in. przez działania Rosji. Przez niego gospodarki europejskie powróciły do tańszego węgla.

Dziennik zwraca uwagę, że paradoksalnie Polska skorzystała na tej sytuacji. Od sierpnia nasz sektor energetyczny jest eksporterem energii netto, dzięki temu krajowe spółki mogły wykazać się miliardowymi zyskami.

Zobacz także: Podwyżki cen prądu. "Od 30 lat dopłacamy do spółek węglowych"

To jednak sytuacja tymczasowa. Gdy tylko gaz potanienie, to Polska znów znajdzie się na cenzurowanym. Kiedy Europa ponownie zacznie wyceniać ślad węglowy, to naszą energetykę będzie obchodzić szerokim łukiem. A to dlatego, że jeśli chodzi o emisje CO2, to więcej per capita od Polski emituje ich tylko Dania, a ilościowo - tylko Niemcy.

Pieniądze dla trucicieli

Na razie jednak do firm zatruwających środowisko płyną pieniądze publiczne szerokim strumieniem. Raport przygotowany przez Business for Nature pokazuje skalę subsydiów, które są przekazywane firmom, które mają negatywny wpływ na środowiska. Według ekspertów jest to przynajmniej 1,8 bln dolarów.

Dotacje przeznaczone na działania przyczyniające się do zanieczyszczania wód, zapadania gruntów i wylesiania, mogą odpowiadać za 2 proc. światowego PKB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(446)
ann
2 lata temu
Brednie !!! - niemcy też palą weglem a o ruskich czy ukrainacach nie ma co mówić....
soltys Gódź
2 lata temu
Korzysta na tym nie POLSKA a nierząd budując PKB dzięki akcyzie na węgiel i ma co rozdawać nierobom.
my nie damy s...
2 lata temu
sadze ze narod polski wydupcy tom euorotopie i nastapi polexit
olaf
2 lata temu
Jaki polski węgiel?????? Przecież połowa węgla w Polsce to nie z kopalń tylko od Rosji. Kupujemy węgiel od Rosji!!!!
lol
2 lata temu
Większych bredni nie dało sie już napisać?
...
Następna strona