Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Trują środowisko i dostają pomoc państwa. Rocznie nawet 1,8 bln dolarów

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
13
Podziel się:

Raport przygotowany przez Business for Nature pokazuje skalę subsydiów, które są przekazywane firmom, które mają negatywny wpływ na środowiska. Według ekspertów jest to przynajmniej 1,8 bln dolarów. Dotacje przeznaczone na działania przyczyniające się do zanieczyszczania wód, zapadania gruntów i wylesiania, mogą odpowiadać za 2 proc. światowego PKB.

Trują środowisko i dostają pomoc państwa. Rocznie nawet 1,8 bln dolarów
Gigantyczne subsydia dla trucicieli (Adobe Stock, "Filip Goworek 2010 ")

Firmy, które mają szkodliwy wpływ na środowisko, dostają rocznie przynajmniej 1,8 bln dolarów subsydiów, tak wynika z raportu sieci organizacji zajmujących się ochroną środowiska Business for Nature.

Niszczą środowisko i dostają miliardy

Twórcy raportu zwrócili uwagę, że problem dotyczy wielu aspektów — od ulg podatkowych na produkcję wołowiny w Amazonii do rządowego wsparcia dla korzystania w niezrównoważony sposób z wód gruntowych na Bliskim Wschodzie.

Z szacunków wynika, że subsydia przeznaczone na działania przyczyniające się do zanieczyszczania wód, zapadania gruntów i wylesiania, mogą odpowiadać za 2 proc. światowego PKB. Zaznaczono zarazem, że znaczna część z 1,8 bln USD mogłaby zostać przeznaczona na wsparcie polityki korzystnej dla przyrody.

Zobacz także: Konflikt na Ukrainie. "Polskie firmy zachowały spokój"

Według raportu Business for Nature większość z tej kwoty trafia do sektora paliw kopalnych (620 mld dolarów), rolnictwa (520 mld dolarów) i leśnictwa (155 mld dolarów). Autorzy raportu wskazali, że niemożliwe było dokładne oszacowanie dofinansowania, jakie otrzymuje przemysł wydobywczy w skali globalnej. Podejrzewa się jednak, że są to miliardy dolarów.

Autorzy publikacji wezwali światowe rządy do wspólnego uzgodnienia na wiosennym spotkaniu COP15 w chińskim mieście Kunming celu, jakim byłoby zlikwidowanie w ciągu dekady subsydiów szkodzących środowisku. Wyrażono też nadzieję, że zostanie podpisane "porozumienie paryskie na rzecz przyrody".

Gigantyczne pieniądze dla trucicieli zagrożeniem dla przyrody

Była sekretarz wykonawcza Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) Christiana Figueres, zareagowała z entuzjazmem na raport, wskazując, że dotacje dla przedsiębiorstw wiążą się z wielkim ryzykiem.

- Przyroda zanika w alarmującym tempie. Nigdy wcześniej nie żyliśmy na planecie zróżnicowanej biologicznie w tak małym stopniu. Dotacje, które mają szkodliwy efekt dla środowiska, powinny zostać przeznaczone na ochronę klimatu i przyrody, a nie finansowanie naszego własnego wymierania — podkreśliła.

Raport ONZ z 2021 roku ujawnił, że prawie 90 proc. rządowych dotacji udzielanych sektorowi rolniczemu ma szkodliwy efekt — zagraża zdrowiu ludzi, podsyca kryzys klimatyczny, niszczy przyrodę oraz pogłębia społeczne nierówności wykluczając drobne przedsiębiorstwa rolne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Edi
2 lata temu
Najwięksi truciciele to politycy z formacji "Półtorej roku".
1101
2 lata temu
jak pan pani będzie emerytem może pan pani pędzie palił butelkami plastikowymi lub śmieciami
Polacy z Niem...
2 lata temu
To jakie firmy i jaki kraj - czy chodzi o kraje starej Unii Europejskiej ? Bo Niemcy są największymi trucicielami .... dalej Belgia , Holandia , Francja, Brytania ...I zobaczcie jak truje Islandia , Włoschy ....
Loki
2 lata temu
Najbardziej trują samoloty i pływające masowce, a nie piec węglowy emerytki , która dostaje 600 zł emerytury
HerrFlick
2 lata temu
Najbardziej truje Unia swymi bredniami. To co widzicie z kominów to para wodna. Nowoczesne elektrownie mają systemy odpylania. Dwutlenek musi zostać zaabsorbowany przez rośliny. Chronić i sadzić lasy.