Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Ropa naftowa i gaz ziemny przestają się opłacać. Warte miliardy dolarów złoża na zawsze mogą pozostać pod ziemią

88
Podziel się:

O tym, że świat powoli odchodzi – lub powinien zacząć odchodzić – od ropy naftowej i gazu, mówi się od dawna. Do tej pory były to jednak spekulacje. Dopiero koronawirus i zmiany, które za sobą pociągnął, każą wielkim koncernom korygować plany rozwoju.

Wiele wskazuje na to, że era ropy naftowej powoli się kończy. Koncerny mają tego świadomość
Wiele wskazuje na to, że era ropy naftowej powoli się kończy. Koncerny mają tego świadomość (Pixabay)

Koncerny naftowe coraz częściej zadają sobie pytanie, czy dalsze wydobycie ropy ma sens. I choć na razie wątpliwości te są dyskutowane w zaciszach gabinetów, wiele wskazuje na to, że odpowiedź coraz bardziej zbliża się do: nie. A nawet jeśli nie będzie to stanowcze "nie", to przynajmniej: "trzeba to na nowo przemyśleć".

"Bloomberg" pisze wprost: koncerny mają świadomość, że ropa i gaz warte miliardy dolarów mogą nigdy nie zostać wydobyte z ziemi, bo nie będzie na nie zapotrzebowania.

Ponieważ kryzys przyspieszy również globalne przejście na czystszą energię, paliwa kopalne będą prawdopodobnie w najbliższych dziesięcioleciach tańsze niż oczekiwano, a jednocześnie opłaty za emisję zawartego w nich dwutlenku węgla pójdą w górę. Zbieg tych dwóch scenariuszy spowoduje, że wkładanie pieniędzy w zwiększanie wydobycia nie ma sensu.

Zobacz także: Obejrzyj: Jak zmniejszyć zużycie paliwa? Oto kilka prostych sztuczek dla kierowców

BP poinformował na początku sierpnia, że dokończy wszystkie rozpoczęte projekty, ale nie będzie rozpoczynał odwiertów w krajach, w których do tej pory był nieobecny.

"Bloomberg" zauważa, że przemysł naftowy jeszcze przed epidemią zmagał się z koniecznością znalezienia dla siebie racji bytu w warunkach transformacji energetycznej, nadmiernej podaży, więc zachwianie na rynkach tylko pogłębiło wcześniej obserwowane problemy. Według agencji konsultingowej Rystad Energy AS pandemia prawdopodobnie przyspieszy odchodzenie od ropy i bardzo ograniczy powstawanie nowych odwiertów.

- Wiele aktywów będzie bezpowrotnie straconych i formy muszą zaakceptować ten fakt – skwitował Muqsit Ashraf, dyrektor zarządzający odpowiedzialny za globalny przemysł energetyczny w firmie konsultingowej Accenture. Jego słowa cytuje Bloomberg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(88)
Pirx
4 lata temu
Do tych co tak płaczą o opakowaniach i kosmetykach, co Też są z ropy - one są zupełnie zbędne.
kaska
4 lata temu
Wszystko ma byc na jeden wylacznik,pstryk wszystko stoi i jest ciemno.
:))))
4 lata temu
Żarcik :)....:) a Arabia Saudyjska i Emiraty podzielają tą informacje ???? :)) typowy dezinformacyjny bełkot ....oni zwiększają wydobycie ,nawet po danpingowych cenach
:))))
4 lata temu
Żarcik :)....:) a Arabia Saudyjska i Emiraty podzielają tą informacje ???? :)) typowy dezinformacyjny bełkot ....oni zwiększają wydobycie ,nawet po danpingowych cenach
Cbbh
4 lata temu
zbrojeniówka, arsenały bojowe potrzebują tradycyjnego paliwa, przemysł chemiczny i twożyw sztucznych też. więc państwa które majă jedno i drugie nie odejdą od kopalin puki ich nie wyczerpią, chociaż na własnym terenie lub nie zaczną produkować syntetycznych paliw z jakichś wodorostów.
...
Następna strona