Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kryzys odbije się na wpływach z podatków

Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa odbije się negatywnie na wpływach z podatków - informuje PAP resort finansów. To wynik m.in. obniżki cen paliw, których dużą część stanowią podatki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Jak notowania ropy wpłyną na ceny na stacjach? (Fot: NurPhoto)

Według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, podatki i opłaty stanowią około połowy ceny benzyny i diesla kupowanego na stacji paliw.

Po wybuchu epidemii koronawirusa ceny paliw spadają. Po ponad 4 latach cena benzyny 95 powróciła do poziomu poniżej 4 zł za litr, co jest efektem taniejącej ropy i cięć w cennikach producentów.

Rynkowe notowania ropy są najniższe od dziesięcioleci. Ropa Brent, po spadku do ok. 16 dolarów za baryłkę, wróciła w okolice 20 dol. Mimo to, od początku kwietnia jej cena nieustannie spada. Amerykańska WTI spadła w środę rano poniżej 11 dol.

Oglądaj też: Odmrażanie gospodarki. Belka: jestem zaniepokojony tym, co mówi rząd

Spadki na rynku paliw są związane z gwałtownym spadkiem popytu na paliwa, a to oznacza też znaczne mniejsze wpływy do budżetu.

"Zakładamy, że konsekwencje kryzysu związanego z epidemią COVID-19 odbiją się negatywie na wpływach do budżetu w różnych kategoriach podatkowych. Obecnie jesteśmy na etapie szacowania parametrów makroekonomicznych, które zostaną zaprezentowane w Aktualizacji Programu Konwergencji i przekazane KE do końca kwietnia" - odpowiada ministerstwo finansów na pytania Polskiej Agencji Prasowej.

W tegorocznym budżecie założono wpływy z VAT w wysokości 196,5 mld zł i z akcyzy w wysokości 75 mld zł. Ustawa budżetowa, zgodnie z zapowiedzią resortu finansów, będzie jednak nowelizowana.

Nowe szacunki parametrów makroekonomicznych zostaną zaprezentowane w Aktualizacji Programu Konwergencji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, paliwa, akcyza, podatki, gospodarka, wiadomości, koronawirus kryzys
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-04-2020

KoloSpadną ceny paliw - mniejsze wpływy do budżetu! spokojnie te dziady znajdą sposób by włożyć ręce do naszych kieszeni.

23-04-2020

aqu@Część ceny to podatki???Nie żartuj człowieku, doucz się..to ponad 60% ceny benzyny..

23-04-2020

Mlek0Jeśli paliwo takie tanie to czemu na stacjach jest max po 3.90 A nie po 3zl ?

Rozwiń komentarze (11)