Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Kryzys odbije się na wpływach z podatków

11
Podziel się:

Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa odbije się negatywnie na wpływach z podatków - informuje PAP resort finansów. To wynik m.in. obniżki cen paliw, których dużą część stanowią podatki.

Jak notowania ropy wpłyną na ceny na stacjach?
Jak notowania ropy wpłyną na ceny na stacjach? (Getty Images, NurPhoto)

Według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, podatki i opłaty stanowią około połowy ceny benzyny i diesla kupowanego na stacji paliw.

Po wybuchu epidemii koronawirusa ceny paliw spadają. Po ponad 4 latach cena benzyny 95 powróciła do poziomu poniżej 4 zł za litr, co jest efektem taniejącej ropy i cięć w cennikach producentów.

Rynkowe notowania ropy są najniższe od dziesięcioleci. Ropa Brent, po spadku do ok. 16 dolarów za baryłkę, wróciła w okolice 20 dol. Mimo to, od początku kwietnia jej cena nieustannie spada. Amerykańska WTI spadła w środę rano poniżej 11 dol.

Zobacz także: Oglądaj też: Odmrażanie gospodarki. Belka: jestem zaniepokojony tym, co mówi rząd

Spadki na rynku paliw są związane z gwałtownym spadkiem popytu na paliwa, a to oznacza też znaczne mniejsze wpływy do budżetu.

"Zakładamy, że konsekwencje kryzysu związanego z epidemią COVID-19 odbiją się negatywie na wpływach do budżetu w różnych kategoriach podatkowych. Obecnie jesteśmy na etapie szacowania parametrów makroekonomicznych, które zostaną zaprezentowane w Aktualizacji Programu Konwergencji i przekazane KE do końca kwietnia" - odpowiada ministerstwo finansów na pytania Polskiej Agencji Prasowej.

W tegorocznym budżecie założono wpływy z VAT w wysokości 196,5 mld zł i z akcyzy w wysokości 75 mld zł. Ustawa budżetowa, zgodnie z zapowiedzią resortu finansów, będzie jednak nowelizowana.

Nowe szacunki parametrów makroekonomicznych zostaną zaprezentowane w Aktualizacji Programu Konwergencji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
nierób plus
4 lata temu
Łoby ino na piyncet było bo Pan Kacyński nom łobiecoł dać. A jak ni ma to nojwyszszo płora tyk magisterów i inzinierów s korporacyji łopodatkować jeszcze ros bo une se ino siedzom i jakomsik dżawe piszom i inne gupoty na komputra co kożdy gupi pisoć łumie a jakie se une piniundze bierom. Ale Pan Kacyński sie za wos chyci i wom weźnie a nom do.
max
4 lata temu
"...... cena benzyny 95 powróciła do poziomu poniżej 4 zł za litr ....." - KŁAMSTWO. Dziś tankowałem auto cena 4,26 zł.
Anty
4 lata temu
Spadną wpływy z podatków.... A kościół i księża nadal nie opodatkowani! Mało tego! Z naszych podatków są rządowe daniny na fundusz kościelny i Rydzyka, to są grube miliony! Taki mamy rząd!
vox
4 lata temu
Drogie paliwo ...żle..wina Pis...tanie paliwo żle....zdecydujcie się w końcu...hehe
zdrada czi si...
4 lata temu
A który to geniusz obłożył podatkiem benzynę i ropę by stłumić rozwój gospodarczy? Zamiast od rozwijających firm pożywiać się.