Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
WZI
|

Kryzys w hotelarstwie. 38 proc. pracowników straciło pracę

9
Podziel się

38 proc. osób bezpośrednio zatrudnionych w hotelarstwie zostało w tym roku bez pracy - Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Może być jeszcze gorzej. Izba szacuje, że bez rządowego wsparcia z pracą pożegna się kolejne 16 proc.

Kryzys w hotelarstwie. 38 proc. pracowników straciło pracę
Kryzys w branży hotelarskiej. (WP, Mateusz Madejski)
bDoZqtqt

"Ze względu na dramatyczną sytuację ekonomiczną spowodowaną pandemią koronawirusa, od początku roku do końca października br. zlikwidowano w hotelach 38 proc. miejsc pracy świadczonej w różnych formach od umowy o pracę po umowy cywilnoprawne, w tym samozatrudnienie" - informuje Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, powołując się na badanie ankietowe.

Jak podaje Izba, krajowy rynek liczy 2700 hoteli, co oznacza, że w tym roku pracę w branży straciło 40 tys. osób.

Jeśli doliczymy do tego wszystkie zarejestrowane obiekty noclegowe, to liczba zlikwidowanych miejsc pracy może sięgać nawet 110 tys.

bDoZqtqv
Zobacz także: Hotele chcą się otworzyć na turystów. Przewidywania wiceministra wielu popsują nastrój

Jak podaje Izba, hotele biorące udział w badaniu twierdzą, że bez rządowego wsparcia będą musiały zredukować liczbę miejsc pracy o kolejne 16 proc.

"Wprowadzane od wiosny tzw. tarcze i rozwiązania pomocowe okazały się zbyt słabe dla branży hotelarskiej, która jest już na skraju wyczerpania. Musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli pomoc nie nadejdzie, zagrożone jest kolejne 44 tys. miejsc pracy, a osoby zwolnione zasilą szeregi bezrobotnych" - mówi prezes IGHP Ireneusz Węgłowski.

bDoZqtqB

Z powodu pandemii koronawirusa hotele w całej Polsce są dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, medyków, pacjentów i ich opiekunów. Goście oraz obsługa hotelowa muszą zakrywać usta i nos. Maseczki można zdjąć tylko podczas posiłku w restauracji hotelowej dostępnej tylko dla gości hotelowych.

Obostrzenia będą obowiązywać przynajmniej do 29 listopada.

bDoZqtqW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Barb
2 tyg. temu
Tak samo przewóz osób, turystyka, ale bezrobocie wg rządowego GUS nie wzrosło. Normalnie cuda na kiju.
ArturKelner
2 tyg. temu
Dajcie żyć hotelarzom!!!!! Oddajcie nam nasze życie i chleb!!!! Wszyscy poszli na bruk: kucharze, Klenerzy, Recepcja. Wszystkie największe hotele w stolicy zamknięte. To jest dramat. Pozbawiliście nas chleba.
Katarzyna
2 tyg. temu
branża hotelarska w Trójmieście umarła;-( nie mamy za co żyć, czekamy na wsparcie jeśli się nas zamyka!!!! my mamy rodziny, ida święta.....ludzie. Hotele, restauracje i inne miejsca noclegowe np.kwatery prywatne .....to tysiace ludzi bez pracy, którzy nie zarejestrowali się w urzadzie pracy tylko dlatego,ze nie spelniali kryteriów ( zlecenie,itd). stad wasze pozytywne wyniki,że bezrobocie nie rośnie!!! Ogarnijcie się, bo kiedys moze to was spotkać!!!
bDoZqtqX
Goro
2 tyg. temu
Pracuje w punkcie ksero, codziennie drukuje kilkadziesiąt CV, ja nie wiem skąd ta statystyka że bezrobocie spadło o 1 procent ...
Daro
2 tyg. temu
Niech wywindują jeszcze wyższe ceny to turystów będzie więcej. Pazerność nie zna granic więc nie dziwi mnie że w tym kraju przestaje wszystko funkcjonować. Należy brać przykład z jednego kraju, zgadnijcie jakiego? Może paść wszystko, mam to gdzieś.