Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLU
|
aktualizacja

Oto jak na decyzję RPP ws. stóp procentowych zareagował kurs złotego

216
Podziel się:

Na październikowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Taka decyzja była sygnalizowana wcześniej, jednak rynek spodziewał się, że wobec wysokiej inflacji Rada zmieni zdanie. – Złoty dość gwałtownie traci – zauważa w komentarzu na gorąco do tej decyzji dr Przemysław Kwiecień z domu maklerskiego XTB.

Oto jak na decyzję RPP ws. stóp procentowych zareagował kurs złotego
Złoty traci po decyzji RPP (Getty Images, Jaap Arriens, NurPhoto)

O godz. 15.30 tuż po decyzji RPP euro kosztował 4,83 zł, dolar amerykański - 4,89 zł, frank szwajcarski - 4,96 zł, zaś funt brytyjski - 5,52 zł.

Jak zauważa dr Przemysław Kwiecień z domu maklerskiego XTB, październik był pierwszym miesiącem od dłuższego czasu, gdy nie tylko skala podwyżki, ale także sam jej fakt stał pod znakiem zapytania. "To pokłosie wypowiedzi prezesa Glapińskiego z początku wakacji, który po sierpniowej przerwie sugerował już tylko jedną podwyżkę stóp o 25 punktów bazowych, a o tej Rada zdecydowała we wrześniu. Z drugiej strony oczywiście za podnoszeniem stóp przemawia inflacja, która w minionym miesiącu przyspieszyła aż do 17,2 proc." – stwierdza.

Podkreśla jednocześnie, że realne stopy procentowe znalazły się na rekordowym poziomie ponad -10 proc. i w tym kontekście ryzyko utrwalenia się oczekiwań inflacyjnych jest bardzo wysokie.

Kwiecień: okoliczności wymuszały podwyżkę, możliwe dalsze osłabienie kursu złotego

W jego opinii w takich okolicznościach należałoby kontynuować cykl podnoszenia stóp procentowych. Choć polska gospodarka zwalnia, rynek pracy pozostaje mocny i nie widać też znaczącego osłabienia popytu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ryzyko recesji jest ogromne. ”Polska prowadzi politykę osłabiającą złotego”
Tak się jednak nie stało. Wobec agresywnych podwyżek wdrażanych przez główne banki centralne taka postawa RPP nakłada presję na kurs złotego – komentuje Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Jak podkreśla, wpływ na kurs złotego ma wiele czynników (w tym głównie sytuacja euro wobec dolara, a także sytuacja na Ukrainie), jednak gołębia postawa RPP zwiększa ryzyko dalszego osłabienia naszej waluty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(216)
Wierzcie eksp...
2 miesiące temu
A wystarczy obniżyć marzę na MWh (która obecnie wzrosła względem zeszłego roku niemal 25 razy (~2500%) jak i marzą ryfineryjna na paliwa (również podwyżka liczona w tysiącach procent rok do roku)
dvsdv
2 miesiące temu
Premier mówił, że wszystko będzie po 5 zł, no i jest! Frank, dolar, euro - po 5 zeta!!! Za rządów obecnego prezesa NBP jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Inflacja ponad 17%, lokaty na 6-7%. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiażke pt. Emreytura nie jest Ci potrzebna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
Koles
2 miesiące temu
Z innej beczki: kiedy się zakończy rozdawanie polskich pieniędzy przyjaciołom z UK 500+ 300+ teraz emerytury no halo nie za dużo im dajemy. A nie pamiętają nasi rządzący co UK zrobiła Polsce
Bąkiewski
2 miesiące temu
Duża część kredytobiorców chcę żyć tanio i się cieszyć że zyskują aż przyszła ta chwila zacisnąć pasa stopy podnieść w górę co miesiąc 1 1% I to się zlikwiduje szybko inflacja
dart78
2 miesiące temu
I bardzo dobra decyzja. Co daje podnoszenie stóp procentowych skoro uderza to tylko w kredytobiorców hipotecznych i firmy? To nie oni pompowali inglację. Glapa podniesie, a Morawiecki z Jarkiem rozdadzą kolejne puste banknoty emerytom, patologii, pod hasłem pomagania najuboższym. Gdzie to zaciskanie pasa sie pytam? Zarabiający najmniej wydają otrzymane środki na głupoty, jak ktoś zarabia najniższą krajową i widzi co się kroi na świecie to powinien oszczędzać! CZy oszczędza? Oczywiście, że nie, nie liczy sie z podnoszeniem cen prądu, usług itd., kupuje dresy prosto, chodzi na pazurki. Ludzie zapomnieli przez PIS o klasach społecznych, za duzo seriali i wsparcia państwa.
...
Następna strona