Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Lego koronawirusa się nie boi. Z produkcji zabawek firma chwilowo przestawiła się na tworzenie przyłbic [WYWIAD]

21
Podziel się:

Świat zabawkarski nie pozostał głuchy na problemy związane z pandemią koronawirusa. Duńskie Lego postanowiło dostosować swoje fabryki do produkcji masek i przyłbic dla służby zdrowia. Prezes firmy - Niels B. Christiansen - przekonuje w rozmowie z money.pl, że Lego ma na tyle dobrą sytuację finansową, że nie tylko przetrwa kryzys, ale planuje inwestować.

Niels B. Christiansen, CEO Lego Group.
Niels B. Christiansen, CEO Lego Group. (Lego, Lego)
bFejTqth

Marcin Łukasik, money.pl: W 2009 roku podczas kryzysu finansowego Lego było jedną z firm, która pomimo niekorzystnej sytuacji notowała zyski. Dziś trzeba stawić czoła innemu, o wiele poważniejszemu zagrożeniu, czyli skutkom pandemii koronawirusa. Lego poradzi sobie, jak 11 lat temu, czy jednak wyjdzie z tego poturbowane?

Niels B. Christiansen, CEO Lego Group: Patrząc na to, jak możemy zrealizować naszą misję, planujemy i działamy z dalekim horyzontem - wiele lat w przyszłość, na przykład w 2032 roku, kiedy to skończymy 100 lat. Ta długoterminowa strategia nie oznacza, że ignorujemy bieżące wyzwania ani że nie traktujemy ich poważnie. Podjęliśmy istotne kroki, aby w związku z COVID-19 zapewnić bezpieczeństwo i dobre samopoczucie naszym pracownikom. W celu wsparcia wysiłków władz zmierzających do zminimalizowania wpływu wirusa przystosowaliśmy nasze fabryki do produkcji masek i przyłbic. Jednak sytuacja z COVID-19 nie ma wpływu na nasz długoterminowy plan, ambicje ani na naszą misję. Na szczęście nasza sytuacja finansowa pozwala nam dokonać inwestycji niezbędnych do realizacji tej długoterminowej misji.

Na przykład większych nakładów na rozwój sprzedaży on-line? Już dziś można zaobserwować, że pandemia, która paraliżuje tradycyjny handel, działa zbawiennie na e-commerce.
bFejTqtj
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

W ciągu ostatnich kilku tygodni zaobserwowaliśmy wzrost liczby odwiedzających stronę lego.com oraz wzrost zamówień online. Wydaje się, że niektóre rodziny zwracają się do aplikacji Lego Play, aby przetrwać te trudne czasy. Zazwyczaj nie ujawniamy szczegółów dotyczących ruchu i sprzedaży w sieci poza tym, czym dzieliliśmy się w naszych rocznych wynikach, a mianowicie, że w 2019 roku zaobserwowaliśmy wzrost ogólnego ruchu na lego.com o 27 proc. Wciąż jest za wcześnie, aby powiedzieć, jaki wpływ na nasz biznes będzie miał COVID-19, jest to bardzo dynamiczna sytuacja, która regularnie się zmienia.

W ubiegłym roku Lego sprzedawało najwięcej zabawek w Chinach. Tempo wzrostu było tam dwucyfrowe. Tymczasem na początku roku właśnie ta część świata stała się epicentrum pandemii.

Podczas gdy wiele naszych stacjonarnych sklepów w Chinach zostało zamkniętych na przełomie stycznia i lutego, aby dostosować się do zaleceń władz lokalnych, wszystkie zostały ponownie otwarte. Chiny pozostają dla nas ważnym, strategicznym rynkiem wzrostu, a my nadal widzimy popyt na nasze produkty.

bFejTqtp

Pomijając różne turbulencje, które obserwujemy, rynek zabawek mocno się zmienia. Firmy stawiają na ekologię. Tymczasem Lego nadal produkuje klocki z granulatu i barwnika. To dość staroświeckie. Lego jest niechętnie zmianom?

Najpierw odniosę się do tezy, że jesteśmy staroświeccy. Uważam, że to nieprawda. Innowacyjność była kluczem do naszego sukcesu i pozostaje nim. Modyfikacja 60 proc. portfela produktów każdego roku jest przykładem ciągłej innowacji i na pewno nie jest oznaką niechęci do wprowadzania zmian. W ten sam sposób nasze zakłady produkcyjne napędzają innowacje w zakresie jeszcze lepszego wytwarzania produktów Lego przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii i ilości odpadów.

Jeśli przejdziemy do tematu plastiku, ważne jest, aby rozróżnić dobry i zły plastik. Głęboko wierzymy, że dobry plastik nie jest w żaden sposób przestarzały. Wręcz przeciwnie. Tworzywa sztuczne odgrywają bardzo ważną rolę w naszym społeczeństwie. Klocki Lego są dobrym przykładem tego, jak można wykorzystać plastik w doskonały sposób. Klocki Lego są trwałe i bezpieczne. Zgadzam się jednak całkowicie, że zły plastik jest przestarzały, np. plastik jednorazowego użytku. Inwestujemy w pozbycie się jednorazowych tworzyw sztucznych, a jednocześnie znajdujemy tworzywa sztuczne pozyskiwane w sposób zrównoważony do produkcji klocków.

bFejTqtq

Wspieramy również ponowne wykorzystywanie starych klocków, np. w ramach programu Lego Replay, który umożliwia konsumentom w USA przekazywanie zużytych klocków na cele charytatywne. W tym roku program ma zostać wdrożony na większej liczbie rynków.

Lego ma na rynku rywali. Mattel, Hasbro czy polski producent klocków – firma Cobi. Przed laty głośno było o procesach licencyjnych, jakie Lego wytaczało polskiemu przedsiębiorstwu. Takie kroki to już historia czy jednak dalej Lego nie zawaha się przed sięgnięciem po zdecydowanie środki?

Mamy bardzo jasne stanowisko w sprawie konkurencji, które się nie zmieniło. Cieszy nas uczciwa konkurencja, ponieważ leży to w naszym interesie i interesie naszych klientów detalicznych, a także konsumentów i dzieci. Jednakże w przypadku nieuczciwej konkurencji, gdy konsumenci są wprowadzani w błąd lub naruszane są prawa własności intelektualnej, zawsze będziemy podejmować działania mające na celu ochronę naszych praw. Uważam, że nasza przewaga konkurencyjna jest wynikiem połączenia dziesięcioleci doświadczeń, specjalistycznej wiedzy w produkcji klocków i zdolności naszych projektantów do rozwijania doświadczeń związanych z zabawą.

Jednak Lego nie dla każdego jest miłym doświadczeniem. Mówię tu o osobach, które bosą stopą nadepnęły na klocek. Ból z tym związany stał się zarówno legendą, jak i internetowym memem. Czy panu kiedykolwiek zdarzyło się tego doświadczyć?

Myślę, że większość rodziców ma takie doświadczenia. Ja również. Sympatyzuję z każdym rodzicem, dziadkiem czy dzieckiem, które doznało tego bólu, ale mam nadzieję, że udaje się to zrekompensować przyjemnymi doświadczeniami związanymi z zabawą.

bFejTqtr

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFejTqtK
KOMENTARZE
(21)
Po przykrywką
2 lata temu
Pomocy -każdy chce zrobić biznes. Żałosne
Barbara
2 lata temu
Od ponad 30lat w moim domu klocki Lego były cenione za jakość wykonania. Te stare elementy wciąż współpracują z nową generacją klocków a możliwości kombinacji .....O TAKIE!!!
poznaniak
2 lata temu
pierwsze klocki kupilem w 1983 roku na wakacjach u ciotki w koloni kosztowaly dokladnie 89 dm mysle ze byla to pensja w tamtych czasach pamietam ten sklep to byla bajka niedoopisania na tamte czasy
bFejTqtL
ja
2 lata temu
Pomysły na biznes (produkt) to rzecz powszechna, ale ich realizacja (sprzedaż) już nie. W naszych szkołach za mało stawia się na przedsiębiorczość i na finansową edukację. Produkuje się „niemyślących, mało twórczych pracowników”. Do tego rozdawnictwo pieniędzy wzmaga brak inicjatywy. Przeczytajcie sobie ksiażke pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna. Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie mogli zobaczyć, że można budować majątki, pomimo niewysokich zarobków.
sam
2 lata temu
Czas pomóc Afryce , Oni sami sobie nie poradzą !! Trzeba pamiętać o tym, że żeby świat uporał się z pandemią, na całym świecie trzeba z nią bezwzględnie walczyć ! Jeśli nie będziemy wspólnie walczyć , nic z tego nie wyjdzie. Nie można pozostawiać Afryki samej, tam też trzeba walczyć o każde życie.
...
Następna strona