Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Lekarze apelują o droższe papierosy. Chcą zniechęcić młodzież ceną

29
Podziel się:

Naczelna Izba Lekarska chce podwyżki cen najtańszych papierosów Ma to zniechęcić najmłodszych do sięgania po produkty nikotynowe. Lekarze wskazują, że od 2009 roku nie było poważnej podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. W Polsce co roku z powodu chorób wywołanych paleniem nikotyny umiera około 80 tys. osób.

Lekarze apelują o droższe papierosy. Chcą zniechęcić młodzież ceną
Lekarze chcą podwyżki cen papierosów (Adobe Stock, ©Nopphon - stock.adobe.com)

Naczelna Rada Lekarska chce podniesienia ceny najtańszych papierosów na rynku. Prezydium NRL wystosowało do ministra zdrowia i ministra finansów oświadczenie, w którym podkreśla, że dostęp do najtańszych papierosów jest przyczyną problemu uzależnienia od nikotyny wśród młodzieży. Lekarze przypominają, że rocznie z powodu chorób wywołanych przez palenie wyrobów tytoniowych umiera w Polsce rocznie około 80 tys. osób.

Nastolatkowie chętnie sięgają po papierosy

Z badań Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że 53 proc. nieletnich swój pierwszy kontakt z nikotyną zaczyna od zwykłego papierosa, a szeroki dostęp do najtańszych wyrobów tytoniowych przyczynia się do pogłębienia tego problemu.

Lekarze chcą podwyżki akcyzy na papierosy

NRL wyraziła obawę, że "agresywne działania koncernów tytoniowych mogą doprowadzić do pozostawienia akcyzy na papierosy na niezmienionym poziomie" i że takie "niepokojące sygnały płyną z Forum Akcyzowego, organizowanego przez resort finansów".

Drożyzna bije kolejne rekordy. Co dalej? Wiceminister finansów: Sprawa nie jest oczywista
Zobacz także: Podwyżki akcyzy. Alkohol i papierosy zdrożeją w 2022. „Rządowi w ogóle nie chodzi o zdrowie”

Lekarze przypominają, że ostatnia istotna podwyżka tego podatku o 40 proc. miała miejsce w 2009 r. i pozwoliła zasilić budżet państwa kwotą rzędu 2,6 mld zł. Zdaniem lekarzy, podniesienie akcyzy pozwoli wesprzeć "boleśnie doświadczoną przez pandemię służbę zdrowia, która ma ogromne potrzeby".

Wzrośnie akcyza na alkohol

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(29)
Iii
2 lata temu
Ale przecież młodzież pali głównie e-papierosy.
Matka
2 lata temu
Papierosy i epapierosy
Ironia
2 lata temu
Czyli rząd ulega jednak woli medyków i w odpowiedzi na żądania, podwyższy akcyzę na papierosy. Rzecznik rządu dodałby jeszcze smutny wyraz twarzy i wyraził żal rządu z powodu podwyższenia akcyzy..
ekonom
2 lata temu
Gdyby nikt w Polsce przez tydzień nie kupił papierosów i wódki to nigdy nie wygrzebalibyśmy się z dziury budżetowej!
alfa
2 lata temu
Głupota... Jak świat światem ludzie palili, palą i będą palić... Z alkoholem i innymi używkami jest tak samo. Za duży jest zysk z ich sprzedaży.
...
Następna strona