Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Leki za 5 zł i dopłaty do wczasów. Tym Lewica kusi wyborców

64
Podziel się:

Polityka senioralna będzie jednym z priorytetów polityki społecznej, którą będzie na jesieni współtworzyła Lewica - zadeklarowali liderzy Lewicy podczas konwencji w Dąbrowie Górniczej. Wśród propozycji Lewicy znalazły się m.in. leki za 5 zł, dopłaty do wczasów, renta wdowia czy łatwiejszy dostęp do lekarza.

Leki za 5 zł i dopłaty do wczasów. Tym Lewica kusi wyborców
Lewica w swoim programie duży nacisk kładzie na opiekę senioralną (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

W sobotę w Dąbrowie Górniczej liderzy i liderki Lewicy przedstawili program dotyczący polityki senioralnej pt. "Wyzwania współczesnej Socjaldemokracji: Aktywny Senior i godna starość".

Lewica obiecuje państwo opiekuńcze

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty podkreślił, że Lewica chce budować nowoczesne państwo opiekuńcze, które "będzie bezpieczne".

- Chcemy rozbudowywać usługi publiczne. Będziecie słyszeli od nas non stop, non stop do wyborów i po wyborach, o usługach publicznych - zapowiedział. Wyjaśnił, że chodzi mu o dobre szpitale, w których zapewniona jest dobra opieka medyczna, w których można bezpiecznie urodzić dziecko i które nie zostały sprywatyzowane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Problemy Trzeciej Drogi. Polityk Lewicy ma radę
Usługi publiczne to żłobek dla każdej rodziny, to przedszkole dostępne dla każdej rodziny. Bezpieczne państwo to jest mieszkanie dla każdego - tanie mieszkanie na tani wynajem, o dobrym standardzie. Bezpieczne państwo to dobry transport - wymienił Czarzasty.

Dodał, że bezpieczne państwo oznacza również "dobrą starość, godną drugą część życia i godne przeżycie tego wszystkiego, co każdego z nas czeka".

Posłanka Katarzyna Kotula wskazywała, że bezpieczeństwo dla najstarszych to przyzwoite emerytury, to dziedziczenie części świadczeń po bliskim, to dostęp do lekarzy geriatrów, to przychodnia blisko domu, leki za 5 złotych, pieniądze od państwa na wczasy, usługi opiekuńcze i szybkie terminy w ochronie zdrowie.

Dzisiaj składamy państwu obietnicę, że polityka senioralna będzie jednym z priorytetów polityki społecznej, którą będzie na jesieni współtworzyła Lewica - zapowiedziała Kotula.

Adrian Zandberg, współprzewodniczący Partii Razem, wskazywał, że dominującym tematem w rozmowach ze starszym pokoleniem jest zdrowie. Jak ocenił, należy zwiększyć publiczny budżet na zdrowie do 8 proc. PKB. - Ale też te pieniądze trzeba wydawać rozważnie. Tak, żeby lekarz na dyżurze był naprawdę, a nie tylko na papierze - dodał.

Mówiąc o lekach Zandberg ocenił, że zdrowie jest dziś kwestią klasową, a jeśli ktoś nie ma pieniędzy - żyje krócej. Przypomniał projekt ustawy dotyczącej leków za 5 złotych - dla wszystkich, a nie tylko wybranych.

Lewica chce renty wdowiej

Poseł Arkadiusz Iwaniak mówił o jednym z flagowych projektów Lewicy - rencie wdowiej, który został złożony w Sejmie jako projekt obywatelski. Jak przypomniał, obecnie w małżeństwie emerytów, gdy umiera mąż, kobieta ma prawo do wyboru: albo zachowuje swoją emeryturę, albo z niej rezygnuje i bierze rentę rodzinną. Podkreślił, że Lewica proponuje, aby wdowa mogła albo zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać dodatek 50 procent renty po mężu, albo wybrać rentę po mężu i dodać 50 procent swojej emerytury.

Iwaniak poinformował też, że projektem dotyczącym renty wdowiej ma zająć się Sejm na przyszłotygodniowym posiedzeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(64)
Adam
5 miesięcy temu
Lewico! Jako lewicowiec uważam, że pomysł renty wdowiej to nic innego jak wyścigi szczurów partii politycznych w pogoni za głosami wyborców. Wszystkie partie robią dobrze tylko jednej grupie wyborców: seniorom. Jako wyborca lewicy przyznaję, że nie mam na kogo głosować, a ponieważ niw wyznaję zasady mniejszego zła zostanę w domu. Chciałbym abyście jako lewica mieli propozycje skierowane do młodego pokolenia. Do tych ludzi którzy pozostając w tym kraju i pracują tu będą ze swoich podatków finansowali pomysły typu renta wdowia. Renta wdowia to nie jest pomysł na wybory. Gdzie wasze progresywne propozycje skierowane do młodych i średniolatków. Widzę, że sejmowa dieta wam smakuje i najedzeni nie pozostało w was nic z progresywizmu. Wstyd panie Zandberg, jest pan wielkim rozczarowaniem. Gdzie wy jesteście? Gdzie jeździcie? Do kogo adresujecie swoje postulaty? Mam wrażenie, że lewitujecie
Tęczak pospol...
5 miesięcy temu
Ogłaszam, że czas obiecywanek nastał
Wrrrrr
5 miesięcy temu
Fajnie się rozdaje cudze pieniądze.
Fiud
5 miesięcy temu
Mamy 9 milionów emerytow. To jest potężna grupa wyborców i z każdym rokiem będzie ich przybywało. Aby zyskać ich przychylność proponuje zamiast 800+ dla dzieci dać 800+dla emerytów co miesiac zamiast 13i14. Oprócz tego to co uskladales podczas swojej aktywności zawodowej na koncie ZUS. Dla dzieci zostawić 500+dla drugiego i następnego dziecka tak jak to pierwotnie zakładały zamierzenia w tym kierunku. Dzieciom natomiast zapewnić bezpłatny żłobek i przedszkole aby mamy mogły wrócić do pracy.
Stalin
5 miesięcy temu
1000+co miesiac dla każdego emeryta zamiast 13i14. do tego emerytura która uskladales sobie podczas aktywności zawodowej. Coś na wzór emerytury obywatelskiej. Do tego nabycie praw do emerytury po 40 latach pracy a nie osiągnięciu wieku emerytalnego 65lat. Likwidacja emerytury minimalnej po 25latach pracy Dla tych co się nie chciało pracować za młodu i nie uzbierali 40 lat pracy wprowadzić pracę do 75 roku życia i wysokość emerytury wynikająca z tego co uskladales podczas aktywności zawodowej. Proste jasne zasady.
...
Następna strona