Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Grzywna
|
aktualizacja

Czym jest wdowia renta i kiedy przysługuje?

20
Podziel się:

Śmierć bliskiej osoby to trudne doświadczenie. Czasami zdarza się, że wraz z utratą bliskiego, tracimy także główne źródło utrzymania rodziny. Wdowa po śmierci męża może jednak ubiegać się o rentę rodzinną po mężu. Czym jest wdowia renta? Kto może się o nią ubiegać? Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać rentę za zmarłego męża?

Czym jest wdowia renta i kiedy przysługuje?
Celem wprowadzenia renty rodzinnej jest wsparcie finansowe po śmierci bliskiej osoby. (GETTY, Branimir76)

Wdowia renta - co to jest?

Wdowia renta, a właściwie renta rodzinna to świadczenie wypłacane co miesiąc przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych najbliższej rodzinie zmarłego, który miał prawo do emerytury lub renty. Celem wprowadzenia renty rodzinnej jest zaś wsparcie finansowe po śmierci bliskiej osoby. Aby otrzymać wdowią rentę, kobieta ubiegająca się o świadczenie, musi jednak spełnić określone warunki.

Kiedy przysługuje renta za zmarłego męża?

Renta rodzinna po mężu przysługuje wdowie w sytuacji, gdy zmarły miał ustalone prawo do świadczenia emerytalnego lub renty z tytułu niezdolności do pracy, lub gdy był osobą ubezpieczoną, która spełniała warunki do przyznania emerytury lub renty. Ponadto renta za zmarłego męża będzie przysługiwać, jeżeli zostaną spełnione poniższe przesłanki:

 • w chwili śmierci męża wdowa ukończyła 50. rok życia lub była niezdolna do pracy lub,
 • wdowa nie ukończyła wymagane wieku, ale wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym, które nie ukończyły 16. roku życia, a jeżeli dzieci uczą się, nie ukończyły 18. roku życia. Gdy dzieci są całkowicie niezdolne do pracy, renta rodzinna również będzie przysługiwać,
 • jeżeli w chwili śmierci męża kobieta nie ukończyła 50 lat, renta rodzinna zostanie jej przyznana pod warunkiem, że spełni warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci małżonka, lub od zaprzestania wychowywania dzieci.

Warto również wiedzieć, że wdowa, która w chwili śmierci małżonka nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ale ma zasądzone alimenty po rozwodzie, wówczas może starać się o uzyskanie wdowiej renty. Ponadto wdowa, która nie spełnia żadnego z w/w warunków i jednocześnie nie posiada żadnego źródła utrzymania, ma prawo do okresowej renty przez okres roku od śmierci męża. Jeśli w tym okresie wdowa będzie uczestniczyć w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do podjęcia pracy zarobkowej, renta ta może zostać wydłużona, ale nie dłużej niż 2 lata od chwili śmierci męża.

Jak złożyć wniosek o rentę rodzinną?

Osoba, która chce ubiegać się o wdowią rentę, musi złożyć wniosek ERR-W do dowolnej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wniosku należy dodatkowo dołączyć:

 • dokument potwierdzający datę urodzenia i stwierdzający datę zgonu zmarłego,
 • dokument potwierdzający datę urodzenia osoby, które ubiega się o rentę,
 • dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa ze zmarłym, np. akt urodzenia, skrócony odpis aktu małżeństwa,
 • zaświadczenie o stanie zdrowia osoby ubiegającej się o rentę,
 • zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły, jeżeli dziecko ukończyło 16. rok życia i/lub zaświadczenie o przyznaniu alimentów przez sąd, jeżeli takie dokumenty będą niezbędne do udowodnienia prawa do renty.

Wniosek wraz z załącznikami należy złożyć osobiście lub przez osobę upoważnioną.

Ile wynosi renta rodzinna?

Wysokość renty rodzinnej po mężu zależna będzie od wysokości świadczenia emerytalnego lub renty, a także od liczby osób uprawnionych do jej otrzymania:

 • jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba, wówczas wynosi ona 85 proc. świadczenia zmarłego,
 • jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby, wówczas wynosi ona 90 proc. świadczenia zmarłego,
 • jeżeli do renty uprawnione są trzy osoby lub więcej, wówczas wynosi ona 95 proc. świadczenia zmarłego.

Jeżeli renta rodzinna przysługuje więcej niż jednej osobie, wtedy ulega ona podziałowi na równe części między osoby uprawnione.

Jak długo przysługuje renta rodzinna wdowie?

Renta wdowia wypłacana jest od dnia powstania do niej prawa, od miesiąca, w którym został złożony wniosek na trzy sposoby: za pośrednictwem poczty, na rachunek bankowy lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Co więcej, renta rodzinna dla wdowy przyznawana jest dożywotnio, jeżeli kobieta ukończyła 50 rok życia.

Należy jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach renta rodzinna po mężu może zostać zmniejszona lub zawieszona. Jeżeli przychód wdowy przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wówczas świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przewyższenia. Jeżeli zaś przychód przekroczy 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wtedy renta rodzinna ulegnie zawieszeniu. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Udo
2 tyg. temu
Mam rentę rodzinną 2000tys.zl. jestem niepelnosprawna brakuje Mi na leki rehabilitacja a mąż bardzo odprowadzał duże składki miesięcznie 15000 zł miesięcznie a teraz Tusk żeruje na biednych wdowach
Wiera
2 tyg. temu
Mam emeryturę swoją a mąż mi zmarł 25 lat temu i miał retro jak mi to oblicza do rety wdowiej jak on brał malutka rente
Ramona
2 tyg. temu
limit 7500 to totalnie za mało. Część będzie tracić nawet tysiące . A zasada 50% plus staje się bez sensu. 3x7500 to jeszcze ujdzie ale mniej to katastrofa. Wychodzi , że 85% to by było więcej. Gdzieś czytałem , że 3 x średnia krajowych zarobków. Zweryfikujcie to bo są różne informacje i słyszałem o wersji 85% + 20 % od emerytury po zmarłym mężu lub żonie. Co tu się kręci ?
Teresa72
3 tyg. temu
A co z emerytkami którze zostały same po śmierci męża i muszą się utrzymać z jednej emerytury. A składki emerytowe-rentowe po zmarłych osobach idą na renty alkoholowe. Może tych część składek nie wykorzystanych oddać współmałżonkowi bez względu na dochód.Choćby 30%, nie będą potrzebne 13,14 i inne dziadostwo.
wyborca
2 miesiące temu
RZĄD powinien podnieść emerytury; ludziom starego portfela, brakuje emerytom na opłaty, leki oraz jedzenie, Pis nie dbał o tych ludzi bo rzekomo pracowali w byłym państwie totalitarnym?? pytam gdzie pracowali ludzie z PIS i zdobywali wykształcenie ?? na księżycu??