Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
|
aktualizacja

Leśnicy alarmują: jesteśmy przerażeni ilością eksportowanego drewna

479
Podziel się:

- Jesteśmy zaniepokojeni, a wręcz przerażeni ilością eksportowanego drewna nieprzerobionego z naszego kraju. Polskie drewno powinno być przerabiane tu w Polsce przez naszych przedsiębiorców - mówili leśnicy na spotkaniu z Donaldem Tuskiem w Płocku.

Leśnicy alarmują: jesteśmy przerażeni ilością eksportowanego drewna
Leśnicy alarmują ws. sprzedaży polskiego drewna (Twitter, Platforma Obywatelska)

Wszystkie komitety wykorzystują ostatni weekend, w który można prowadzić kampanię wyborczą. Lider Platformy Obywatelskiej w południe spotkał się z symaptykami w Płocku.

Leśnicy przerażeni

Na spotkaniu pojawiła się grupa leśników z całej Polski. - Lasy to jest nasze wspólne dobro narodowe. Jesteśmy za jasnością i przejrzystością. Powinniśmy wiedzieć, ile jest pozyskiwanego drewna i ile jest sprzedawanego drewna - tłumaczyli.

Jesteśmy zaniepokojeni, a wręcz przerażeni ilością eksportowanego drewna nieprzerobionego z naszego kraju. Polskie drewno powinno być przerabiane tu w Polsce przez naszych przedsiębiorców - alarmowali.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Alarmuje ws. mieszkań. Kandydat mówi o planie

Donald Tusk odpowiadając na wystąpienie leśników, mówił, że partia rządząca wielokrotnie mu zarzucała, że jak on był premierem, to chciał prywatyzować lasy.

Takie bajki opowiadali. Oni upartyjnili polskie lasy, ale nie tylko lasy. Nawet drzewa zaczęli zapisywać do PiS-u, a że drzewa się nie dały, to zaczęli je rżnąć - mówił Donald Tusk.

- Rżnie się najwięcej drzew w historii, a drewno jest najmniej dostępne i najdroższe - mówił w Płocku przewodniczący PO.

"Miliony metrów poza rejestrem"

Na początku października pisaliśmy, że drewno z polskich lasów "ucieka" ze statystyk.

Lasy Państwowe pozyskują więcej drewna, niż wynika to ze statystyk. Oficjalne raporty nie zgadzają się z danymi gromadzonymi przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Rozbieżności zauważyli ekolodzy, którzy chcą, aby zajął się tym NIK.

Wzrost liczby wycinek widać także w statystykach. Według danych GUS w 2022 r. pozyskano drewno w liczbie ponad 44 mln metrów sześciennych. To wzrost o 5,7 proc. w porównaniu z 2021 r. Rok wcześniej było to ponad 42 mln metrów sześciennych drewna, co oznacza wzrost o 6,5 proc. w porównaniu z 2020 r.

Leśnicy tłumaczą wzrost zmianą struktury polskich lasów, które osiągają w ostatnim czasie najlepszy wiek do wyrębu na potrzeby przemysłu drzewnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(479)
Leśnik
6 miesięcy temu
Panowie zaangażowali się politycznie i czują swoją szansę aby dorwać się do leśnego korytka po ewentualnej wygranej PO. Żenująca postawa tych prawdziwych leśników.
emerytowany n...
6 miesięcy temu
Łgali niestety. Przecież wiedzą ,że prawo i metody obliczania i wykonania etatu cięć na 10 lat obowiązywania planu urządzania lasu dla każdego nadleśnictwa są od dziesięcioleci nie zmienione. Nie ma nadleśniczego , który poważył by się ten etat przekroczyć bo grozi mu za to odpowiedzialność karna. Przy obliczaniu ilości drewna w użytkach przedrębnych / drzewostanach nie dojrzałych/ wycina się do 60 % przyrastającego drewna. To powoduje ,że zapas / ilość m3 na ha/ stale rośnie. Rośnie też przeciętny wiek lasów / co z punktu pochłaniania węgla jest niekorzystne/.Sprzedaż drewna jest obecnie trudna bo wielkie zakłady wyhamowały ze względu na dekoniunkturę w budownictwie itp. Może ,któryś z nich sprzedał zamówione drewno za granicę ,choćby do tych wywoływanych Chin. No ,ale przecież tego w żaden sposób nie można zabronić. Sadownicy np. eksportują do Chin setki ton jabłek to może nakazać im wysyłanie tylko dżemów. No i dlaczego te Chiny jako kupiec są takie złe ?
Obywatel
6 miesięcy temu
Halo,Halo którzy to leśnicy Ci od Ziobry a już wrócili z wakacji czy Ci pozostali mówią o sprzedaży drewna z Polski ?Halo Halo ale władzy bardzo potrzebna jest kasa i z drzewa-sprzedaży jest dobra .
gfd
6 miesięcy temu
Ten kłamca, oszust spekulant, oligarcha Morawiecki zamiast zajmować się kierowaniem rządu to jeździ po kraju i uprawia kłamliwą propagandę robiąc ludziom wodę z mózgu. Składa kłamliwe oświadczenie ze szczególnym oczernianiem Tuska, który już nie rządzi od 9 lat bez możliwości zadawania pytań przez niezależnych dziennikarzy. Pytania udowodniłyby jego afery i afery w rządzie. Polacy czekają na wyjaśnienia jak posiadł majątek wart 120 milionów złotych. Ten konfabulant staje się w kampanii wyborczej nawet w swej desperacji chuliganem politycznym bo wie co nakradła jego ekipa i że czekać będą ich konfiskaty zrabowanych majątków i procesy sądowe.
fdshgf
6 miesięcy temu
Kaczyński stworzył z PiS-u zorganizowaną grupę przestępczą i jest świadomy jak zniszczył Polskę dlatego stał się uciekinierem i tchórzem. Ucieka z Warszawy gdzie kandyduje Tusk bo nie chce być zdruzgotany różnicą głosów do Kielc by tam kandydować do Sejmu bo myśli, że ludzie w Kielcach to ciemny lud i nie wie o złodziejstwach i przestępstwach jego pisowskiej ekipy. Ucieka z Warszawy i tchórzy z debaty nawet w jego telewizji TVPiS by nie zostać zdruzgotany przez Tuska i udaje się do Pszysuchy. Tym samym abdykuje z kierowania partią i wyznacza kłamcę oszusta, oligarchę Morawieckiego na następcę i do tej debaty. Kaczyński już nie kuma, wszystko plącze, gubi się w wypowiedziach . Z kolei Morawiecki to podejrzany typ, który prowadzi nasz kraj do katastrofy gospodarczej. Poza tym nie chce ujawnić jak zgromadził ponad 120 mln zł w swoim majątku bo kryją się tam niesłychane szwindle.
...
Następna strona