Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Lex Uber". Nowe obowiązki, brak rozporządzeń

Od północy obowiązuje ustawa, która nakłada na twórców aplikacji i kierowców nowe obowiązki. Tymczasem brakuje odpowiednich rozporządzeń. To, że z zabawy sylwestrowej mogliśmy wrócić z Uberem czy Boltem, to wyłącznie zasługa okresu przejściowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Od północy obowiązują nowe przepisy o transporcie drogowym. (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK)

Od nowego roku obowiązuje nowe, pod wieloma względami bardziej restrykcyjne, prawo o transporcie drogowym. Jego celem jest przede wszystkim usankcjonowanie działalności takich firm przewozowych, jak Uber czy Bolt.

Z grubsza chodzi o to, aby kierowcy współpracujący z tymi firmami, podobne jak jest w przypadku taksówkarzy, posiadali licencje. Samochód przewożący pasażerów powinien też mieć taksometr oraz oznakowanie.

Choć ustawa weszła w życie, to przepisów wykonawczych do niej nie ustalono. Tymczasem kwestii, które trzeba, uregulować jest naprawdę dużo.

Obejrzyj: Jedzenie z dowozem. Cyfrowa rewolucja dotarła do gastronomii

Wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądać licencja, o którą występować będą musieli wszyscy chcący przewozić pasażerów za pieniądze.

Niejasną kwestią pozostaje też oznakowanie pojazdu. I w tym wypadku resorty infrastruktury i cyfryzacji muszą zatwierdzić odpowiednie wzory.

Resorty muszą ustalić też, czy aplikacje, które służą dziś kierowcom do rozliczania kursu, mogą być podstawą wystawiania rachunku.

Brak przepisów wykonawczych do ustawy formalnie problemem nie jest. Aplikacje do przewozu osób nie stały się nielegalne o północy, a posiadanie licencji nie jest obligatoryjne. Do końca marca obowiązuje bowiem okres przejściowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: przewozy osób, wiadomosci, gospodarka, uber, bolt, lex uber, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-01-2020

DriverTen cały uber to piramida uzależni wszystkich A kasę wyprowadzi do Holandii i Hameryki Chcesz oszczędzić na taksówce zamiast do restauracji idź do … Czytaj całość

01-01-2020

Wiecznie to samo echhPraca w takiej korporacji to tylko przysługa dla różnej maści stworów chcących zniewolić ludzkość... scs Chiny Net

02-01-2020

A ty co robiszAlbo mamy wolny rynek albo nie.

Rozwiń komentarze (10)