Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

FreeNow jak Uber. Firma dopuściła kierowców bez licencji taxi

66
Podziel się:

Myślisz, że zamawiasz taksówkę, a przyjeżdża nieoznaczony samochód z kierowcą. To rzeczywistość klientów FreeNow, którzy korzystają z opcji "Lite". Jak twierdzi przedstawiciel firmy, to efekt gigantycznego wzrostu liczby klientów.

FreeNow z kierowcą bez licencji nie ma prawa korzystać z bus pasów.
FreeNow z kierowcą bez licencji nie ma prawa korzystać z bus pasów. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Środowe popołudnie. Warszawa stoi, do spotkania zostało 30 minut i pół miasta do przejechania. Nie ma szans, żeby zdążyć komunikacją publiczną. Jedynym rozwiązaniem wydaje się taksówka, która dzięki buspasom dowiezie naszego czytelnika na czas. Bierze smartfon do ręki, włącza najpopularniejszą ostatnio aplikację FreeNow i zamawia przejazd. Zaznacza opcję "Lite", bo cena gra rolę. Po ośmiu minutach zjawia się samochód. Sęk w tym, że nie jest to taksówka. W efekcie przejazd przez zablokowane miasto trwa 55 minut.

"I w ten sposób aplikacja taksówkowa staje się kolejnym uberem" – pisze do nas czytelnik, który opisał swoją historię. Równocześnie przyznaje, że zamiast 45 zł prognozowanych przy kursie normalnym, zapłacił za kurs "Lite" 19 zł.

O sprawę zapytaliśmy Krzysztofa Urbana, dyrektora zarządzającego FreeNow (dawniej myTaxi) w Polsce. Przyznał, że ze względu na brak kierowców, "aby zrównać podaż usługi z bardzo wysokim popytem" firma zdecydowała się oferować możliwość realizacji kursów "Lite" kierowcom, którzy dołączyli do "Akademii Taxi" i czekają na uzyskanie uprawnień kierowcy taksówki.

Zobacz także: Lex Uber. "Decyzja polityczna jest jednoznaczna"

- Kierowcy ci zatrudnieni są w firmach posiadających licencję na przewóz samochodem osobowym oraz obowiązujące polisy OC, chroniące również pasażera - wyjaśnił Krzysztof Urban i dodał, że "popyt na usługi FreeNow znacząco przekracza liczbę zleceń, które mogą realizować taksówkarze". Podkreślił, że po zmianie logo z myTaxi na FreeNow i wprowadzeniu opcji "Lite", liczba zamówień w ciągu roku wzrosła o 140 proc.

Równocześnie zapewnia, że sytuacja ma charakter "przejściowy”. W związku ze zmianą przepisów o zawodzie taksówkarza, kierowcy nieposiadający licencji po 1 stycznia 2020 r. je odbiorą. - Kierowcy już dziś spełniają wymagania nowej ustawy i jesteśmy pewni, że w styczniu będą w stanie odebrać licencję taxi. Takiej licencji będziemy od nich wymagać od nowego roku - dodaje Urban.

Tym samym od 2020 r. ponownie wszystkie zamówienia FreeNow będą realizowane przez licencjonowanych taksówkarzy, którzy będą mieli prawo choćby do korzystania z buspasów. Do tego czasu, jak zaleca dyrektor firmy, zaleca klientom, którzy chcą mieć pewność skorzystania z taksówki, wybrać "opcję Taxi".

Funkcjonowanie w ramach aplikacji FreeNow klasycznych taksówkarzy i przewoźników bez licencji nie jest niczym zaskakującym na innych rynkach – choćby w Niemczech, aplikacja wyraźnie to rozróżnia. W polskiej wersji próżno szukać informacji o tym, że kurs "Lite może być zrealizowany nie przez taksówkę.

Krzysztof Urban broni się tym, że klienci o zmianie zostali poinformowani mailowo. Faktycznie 10 września firma rozesłała maila zatytułowanego "Zmiana Ogólnych Warunków Umownych", w którym pojawiło się zdanie: "uwzględniliśmy także możliwość realizacji niektórych usług jako przewóz osób – dzięki temu zawsze będziesz miał do nich lepszy dostęp".

Formalnie firma dopełniła obowiązku informacyjnego. Znak zapytania trzeba jednak postawić przy skuteczności tego sposobu informacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(66)
ledwon4b
2 miesiące temu
Jeżdżę jako kierowca we Wrocławiu, żeby jeździć we Free now trzeba mieć licencje taxi, nawet jak się pracuje u partnerów którzy udostępniają auto, gdy na bolcie nie jest to potrzebne, dodatkowo jeżeli właśnie auto nie jest oklejone to znaczy że jest to auto z floty partera a nie samego free now, Sama firma free now za darmo daje możliwość oklejania samochodów
gaweł
2 lata temu
Sporo przejazdów z free now mam firmowych a prywatnie też korzystam i też nie mało. W sumie chwalę sobie, wszystko na prawdę jest na wysokim poziomie. Samochody są dobrze oznaczone, kierowcy zawsze znają trasy.
majkowa
2 lata temu
W naszej firmie juz długi czas jeździmy z free now, nie słyszałam, żeby ktoś był niezadowolony. Sama prywatnie też jeżdżę i podoba mi się , apka prosta, auta szybciutko podjeżdżają we wskazane miejsce. Póki co zostaję przy nich.
irrma
2 lata temu
Sama jeżdżę prywatnie z free now w pracy także sporo i na prawdę wszystko jest w porządku. Auta podjeżdżają szybko, są ładnie oznakowane, zadbane , kierowcy sympatyczni także nie ma się do czego przyczepić ;)
sylka
2 lata temu
Bardzo często jeżdżę z free now, mamy z nimi w pracy umowę, zawsze szybko przyjeżdżają, przejazdy zamawiamy poprzez prostą aplikację, auta zadbane, porządek, mam same pozytywne doświadczenia.
...
Następna strona