Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Liczba cudzoziemców w Polsce rośnie. Przeważają Ukraińcy

31
Podziel się:

Liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce wzrosła o 11 tys. osób w porównaniu z ostatnim kwartałem. Najliczniejszą grupą są obywatele Ukrainy - 7,6 tys. Urząd do Spraw Cudzoziemców przedstawił aktualne dane.

Rośnie liczba cudzoziemców w Polsce
Rośnie liczba cudzoziemców w Polsce (East News)

Zdecydowana większość obcokrajowców posiada zezwolenia na pobyt czasowy związany z pracą. Osoby spoza granic naszego kraju, chcący osiedlić się i zalegalizować swój pobyt w Polsce składają w urzędach wojewódzkich wnioski o zezwolenia na pobyt.

Na początku kwietnia tego roku ważne zezwolenia na pobyt posiadało 383 tys. cudzoziemców. Według stanu na 1 stycznia 2019 r. i 2018 r. było to odpowiednio 372 tys. i 325 tys. osób.

Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, w pierwszym kwartale 2019 r. największy wzrost liczby zezwoleń na pobyt dotyczył przede wszystkim obywateli Ukrainy – o 7,6 tys. do 186,5 tys. osób.

Drugą z kolei grupą są Białorusini - wzrost o 1,3 tys. do 21,5 tys. os., następnie Gruzini – o 0,5 tys. do 3,4 tys. os., Hindusi – o 0,3 tys. do 9,1 tys. os. oraz Nepalczycy – o 0,2 tys. do 1,8 tys. os.

Według danych UDSC najwięcej przybyło zezwoleń na pobyt czasowy (maksymalnie do 3 lat) – o 7,8 tys. oraz stały – o 2,3 tys. Najczęstszym celem pobytu cudzoziemców w Polsce jest chęć podjęcia pracy. Dotyczyło to prawie 72 proc. spraw. Co dziesiąty wnioskodawca chciał pozostać w Polsce z powodów rodzinnych, a 7 proc. w związku z podjęciem lub kontynuacją studiów.

Zobacz także: Zobacz: 30 tys. Hindusów czeka na wjazd do Polski. "Chcemy dać pracę Polakom" - odpowiada minister

Najbardziej popularnymi regionami wśród cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt są województwa: mazowieckie – 114 tys. osób, małopolskie – 38 tys. os., dolnośląskie – 31 tys. os. oraz wielkopolskie – 30 tys. os.

Powyższe dane nie uwzględniają jednak osób przebywających w Polsce tymczasowo m.in. na podstawie wiz.

Źródło: udsc.gov.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(31)
jas
4 lata temu
Nie mam nic przeciwko imigracji ale nie wtedy gdy polacy zarabiają ponad 4 razy mniej niż w zachodniej europie! Dzisiejsza imigracja jest tylko po to żeby korporacje dalej mogły płacić śmieciowe pensje!
AFFe
4 lata temu
Żaden Hindus czy Ukrainiec nie jest w Polsce potrzebny wystarczy dać dobrze zarobić rodakowi czyli Polakowi!!!
ZK590
4 lata temu
Pracy wystarczy nawet dla Nepalczyków a polskie dzieci+ są "głodne" i muszą ich utrzymywać podatnicy.
masakra
4 lata temu
Komentarzy wybiórczych tylko 26. Chaj żywie wałodzia Ilicz.
frontera
4 lata temu
Jak zwykle tendencyjny artykuł. Go west chachły.
...
Następna strona