Notowania

Likwidacji sklepów coraz mniej. Przybywa warzywniaków i piekarni

W Polsce pod koniec czerwca było aż 263,9 tys. sklepów. To co prawda o 50 tys. mniej niż 6 lat temu, ale spadek powoli wyhamowuje. W ciągu ostatniego roku zamknięto 2,3 tys. placówek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W minionym roku zniknęło znacznie mniej sklepów niż jeszcze 12 miesięcy wcześniej (Fot: Mateusz Grochocki/East News)

Jak wynika z danych Bisnode Polska, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", Polska wciąż jest jednym z europejskich liderów, jeśli chodzi o liczbę placówek handlowych.

Od wielu lat branża się jednak kurczy. W tym roku liczba sklepów spada w tempie 0,7 proc. rocznie. Ale jeszcze 3 lata temu wskaźnik ten sięgał niemal 7 proc.

Są jednak takie segmenty, w których nowych placówek wręcz przybywa. Chodzi przede wszystkim o sklepy owocowo-warzywne. Tych w porównaniu z poprzednim rokiem przybyło o 1,6 proc. Polacy chcą również piekarni, bo te również na przestrzeni ostatniego roku raczej się otwierały, niż zamykały. Tu wzrost wyniósł 1 proc.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- W pozostałych przypadkach odnotowano spadek, co znamienne, nie tak gwałtowny jak w latach poprzedzających. Tradycyjnie najwięcej sklepów ubyło w sektorze ogólnospożywczym, na poziomie 3,7 proc., o 2 proc. spadła liczba sklepów rybnych. W pozostałych przypadkach spadek oscylował w granicach 1 proc. – mówi "Rzeczpospolitej" Tomasz Starzyk, rzecznik Bisnode Polska.

W tym roku aukcja Pride of Poland przyniosła 1,4 mln euro zysku
Pride of Poland najlepsze od 4 lat. Sprzedano 14 koni

Najgorzej jest wśród sklepów ogólnospożywczych. Tych zniknęło w ciągu roku 2,3 tys. i po raz pierwszy ich liczba spadła poniżej 60 tys. Choć i tak tempo jest znacznie wolniejsze, w poprzednich latach zamykało się nawet dwa razy tyle.

– Dobra koniunktura w oczywisty sposób poprawia wyniki firm handlowych, co widać także w segmencie spożywczym. Sytuację mniejszych sklepów od dłuższego czasu poprawia także zrzeszanie się i działanie w ramach systemów franczyzowych czy grup zakupowych - mówi "Rz" Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.

Skarbówka kupuje pistolety dla funkcjonariuszy.
Skarbówka się zbroi. Kupuje broń maszynową, pistolety i amunicję dla funkcjonariuszy

Dyskonty z kolei rosną wolniej niż w poprzednich latach. Biedronka otworzyła 27 nowych sklepów, ale zamknęła 11. Z kolei Lidl wiosną miał 672 placówki, a jeszcze w tym roku powinien mieć 700.

Znacznie szybsza jest sieć Dino Polska. Tylko w pierwszym półroczu powstało 81 nowych sklepów i ich liczba sięgnęła 1056 w całej Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: handel, sklepy, liczba sklepów, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-08-2019

Hjoiii77Markety wszystko wyżarły...Polacy oddali handel spożywką obcym....tępy naród...

12-08-2019

cccProcent zamykanych spada.Osioł by zauważył. Napisz ile jest otwieranych nowych spożywczaków

12-08-2019

realistapropaganda w money bankrutują przedsiębiorcy dwa akapity wyżej upadłość likwidacyjna txm otwierają się warzywniaki ( w komunizmie również inflacja … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)