Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Limit płatności gotówkowych ma być niższy. Przedsiębiorcy się nie ucieszą

69
Podziel się:

Nie 15 tys a 8 tys. zł miałby wynosić limit płatności gotówkowych. Miałoby to uszczelnić system. To może jednak utrudnić życie przedsiębiorcom.

Nie 15 tys a 8 tys. zł miałby wynosić limit płatności gotówkowych.
Nie 15 tys a 8 tys. zł miałby wynosić limit płatności gotówkowych. (iStock.com)
bEDDgxDp

Niewykluczone, że w najbliższym czasie spod pióra Ministerstwa Rozwoju wyjdzie projekt obniżający limit płatności gotówkowych - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". Pomysł ma popierać również fiskus. Resorty finansów i rozwoju chcą obniżyć limit płatności gotówkowych z 15 tys. zł do 8 tys. zł.

Chodzi o uszczelnienie systemu podatkowego i ograniczenie szarej strefy. Wszelkie transakcje gotówkowe miałby zamykać się limicie nie 15 tys. zł jak dotychczas, ale 8 tys. zł - wskazuje "DGP".

bEDDgxDr

Na początku grudnia pomysł był konsultowany z przedsiębiorcami. Ci jednak mają spore wątpliwości. – Obniżenie limitów spowoduje, że duża część mniejszych przedsiębiorców (zwłaszcza osób fizycznych) może być zobowiązana do stosowania mechanizmu podzielonej płatności i do płacenia bądź otrzymywania płatności na rachunek z białej listy. To może zmusić ich do założenia rachunku firmowego (zazwyczaj droższego w utrzymaniu) – mówi dziennikowi Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy w Kancelarii EOL.

Posługiwanie się gotówką stosowane jest również przez niektórych przedsiębiorców w handlu detalicznym. Zdaniem, eksperta, obniżenie limitów może prowadzić do nałożenia na nich obowiązków, które nie będą wygodne i będą się wiązać z kosztami.

bEDDgxDx

Przedsiębiorcy obawiają się również wzrostu biurokracji zwłaszcza w kontekście sprawdzania, czy rachunek znajduje się na białej liście, oraz zgłaszać go do urzędu skarbowego w przypadku przelewu na inne konto, niefigurujące w wykazie szefa KAS - wskazuje "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDDgxDS
KOMENTARZE
(69)
Zorro
2 lata temu
Zaczekajcie jeszcze chwile - przed wyjazdem na Marsa się stanie - bez gotówki na rynku jesteście pyłkiem na wietrze. Jak wyłączą banki - a wy akurat zatankujecie do pełna i zjecie wcześniej pyszny obiad - cóż ... to wtedy przypomnijcie o postępie i nie potrzebnej gotówce
prawda
2 lata temu
A kiedy kwota wolna od podatku tak jak w NORMALNYCH krajach europejskich? Dlaczego polski polityk może okradać Polskę, a obywatel nie. Konstytucja? Dajcie 30tyś zł dla każdego Polaka. Będzie Prawo i Sprawiedliwość. A nie oszukiwanie Polaków. I to w Europie. Żenada. Istny rozbój w biały dzień. PiSzecie o Polsce A i B. A jest Polska taka sama. Jednak okradana przez władze. Tu jest ból. Kiedy będziemy równi? Prawo i Sprawiedliwość dla Kogo? G Slogan?
la2010
2 lata temu
Nic dziwnego, że w rankingu państw przyjaznych dla biznesu, Polska spada jak kamień od czterech lat.
bEDDgxDT
Pucz!2020
2 lata temu
teraz przedsiebiorcy a pozniez zwykli ludzie wycofac gotowke bo po co nam ona mozna placic telefonami itp jak dziecko bedzie mialo komunie to zrobimy przelewy i rodzice do skarbowki beda latali zeby ich pociecha mogla sie rozliczyc z podatku. Ale poki zyje BP Ryzyk to na pweno na to nie pozwoli
Ptyś
2 lata temu
Nasuwa się wniosek że należy przenieś konto do banku z większościowym kapitałem zagranicznym. Do polskich banków tracę zaufanie.
...
Następna strona