Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Listy od ZUS już w drodze. Zakład rozpoczął informowanie o prognozie emerytur

54
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie zaczął wysyłać 20 mln listów do Polaków. Od wtorku (18.06) do końca sierpnia ZUS będzie informował o ich przewidywanej emeryturze, stanie konta i środkach zgromadzonych w OFE.

Listy od ZUS powoli zaczną trafiać do Polaków. ZUS rozpoczął wysyłkę.
Listy od ZUS powoli zaczną trafiać do Polaków. ZUS rozpoczął wysyłkę. (Pixabay.com, WP.PL)

20 milionów Polaków już może czekać na list od ZUS. Zakład właśnie rozpoczął wysyłkę dokumentów. Pierwsza korespondencja trafiła do placówek pocztowych, a za chwilę znajdzie się w skrzynkach pocztowych Polaków w całym kraju.

Dla wielu będzie to prawdziwy "list prawdy", ponieważ w środku znajdą informację na temat zgromadzonych składek oraz - co najważniejsze - przewidywanej przyszłej emerytury. O tym, że ZUS lada chwila rozpocznie wysyłkę informowaliśmy w money.pl w poniedziałek.

List otrzyma każdy, kto kiedykolwiek opłacił składkę ubezpieczenia społecznego. Wystarczy jedna, nawet warta kilka złotych. Pisemne rozliczenie od krajowego ubezpieczyciela dostaną nawet ci, którzy pracowali zaledwie przez kilka dni. Co ważne, list będzie przedstawiał stan konta emerytalnego na dzień 31 grudnia 2018 roku.

Jak wygląda list? To w sumie trzy strony informacji, podzielonych na kilka sekcji. Co istotne, zawartość wszystkich sekcji jest wyjaśniona przez ZUS. Obok głównych informacji pojawiają się tłumaczenia trudnych słów, jest również informacja, co dają ubezpieczenia społeczne już teraz.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS (bo tak nazywa się oficjalnie list) odwzorowuje w całości stan naszych finansów na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

W dokumencie już na samym początku znajduje się np. informacja, jakie składki odprowadzaliśmy w ubiegłym roku, ile ich w sumie zebraliśmy i kiedy były opłacone. Na tym jednak nie kończą się informacje, które przekaże nam ZUS.

Wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat, otrzymają również symulację hipotetycznej emerytury. Jak wygląda prognoza? W dokumentach znajdziemy dwie kwoty. ZUS wylicza dwa warianty: wysokość świadczenia na ostatni dzień minionego roku i sumę wyliczoną na moment osiągnięcia wieku emerytalnego. Ta informacja znajduje się na drugiej stronie listu.

Zasada jest tu dość prosta - wysokość zebranych składek dzieli się przez przewidywaną dalszą długość życia. Z reguły to około 18 lat, czyli 216-220 miesięcy. Warto jednak się na chwilę zatrzymać. Prognoza emerytury jest tylko prognozą. W ciągu kilkunastu, kilkudziesięciu lat wiele może się na rynku pracy zmienić. ZUS nie uwzględnia na przykład możliwości zmiany pracy (i wynagrodzenia) lub rezygnacji w ogóle z pracy.

- Pamiętajmy przy tym, że te wyliczenia to tylko pewna prognoza, która będzie się zmieniać wraz z podejmowanymi w naszym życiu decyzjami co do dalszej kariery zawodowej - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.

Warto jednak uważnie przeczytać całe pismo. Można z niego m.in. wywnioskować, że nasz pracodawca ociągał się z przekazywaniem składek. ZUS w druku daje nam też do wglądu w historię ubezpieczenia, którą lepiej dokładnie przejrzeć.

Jeżeli do terminów albo wysokości składek mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto rzecz z ZUS-em wyjaśnić. W tym celu można wybrać się do dowolnego oddziału Zakładu. Choć ubezpieczyciel doradza, by w pierwszej kolejności kontaktować się z pracodawcą.

Co jeszcze znajdziemy w kopercie? Informacje o zwaloryzowanym kapitale początkowym, która dotyczy wyłącznie osób, które pracowały przed 1999 rokiem i opłacały składki na ubezpieczenie. Nie istniały wtedy indywidualne konta oszczędnościowe. ZUS wylicza więc sumę pieniędzy zgromadzonych w tamtych latach na wniosek przyszłego emeryta.

Informacja o środkach na koncie pojawi się w tym miejscu pod warunkiem, że tzw. kapitał początkowy został już ustalony. Brakuje tej kwoty na piśmie? Ubezpieczony musi wybrać się do jednej z placówek ZUS-u, wypełnić i złożyć odpowiedni formularz. Jeżeli jednak ktoś nie pracował przed 1999 rokiem, to kapitału początkowego po prostu nie ma i mieć nie będzie.

- Zachęcam każdego naszego klienta do przeczytania korespondencji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To bardzo ważne, by mieć świadomość stanu swoich finansów odkładanych na emerytalną przyszłość. Równie istotne jest zweryfikowanie czy pracodawca odprowadza za nas rzetelnie składki. List z ZUSu to nasza przyszłość, więc okażmy jej należytą troskę - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wysyłka Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego powinna zakończyć się do 31 sierpnia tego roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
Bo no
3 lata temu
Ja nie dostaję listu z ZUS od kilkunastu lat a obecnie nie mam dostępu do platformy elektronicznej bo nie mam internetu.Jak mam sprawdzic hipotetyczną emeryture.Tak drogo wysłanie tego listu nie jest.Marnotrawstwo naszych pieniędzy w ZUS jest dużo większe to mogli by mi przysłać.
Adrian
4 lata temu
Otrzymałem list ale brak w nim punktu o hipotetycznej wysokości emerytury... Nie ma punktu V.
łodzianin
4 lata temu
Takie informacje ZUS przesyła przyszłym emerytom od wielu lat i nie widzę w tym żadnego problemu. Lepiej być doinformowanym, chyba, że ktoś szuka dziury w całym.
Zamyślony
4 lata temu
News wielokrotnie w tym roku powtarzany, a nie dowiedziałem się jednej istotnej informacji od której daty liczone jest ukończenie 35 lat( dzień 31.12 ub. roku; dzień rozpoczęcia obliczeń, czyli któryś czerwiec, czy osoby które w tym roku kończą 35 lat?
Dana
4 lata temu
A po co nam emerytom to potrzebne,przeciez i tak nam nie doloza do emerytury,a jaki mam kapital poczatkowy to juz wiem.Jeszcze wiecej papieru do wyrzucenia.
...
Następna strona