Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
15.06.2019 16:02

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. Znamy pierwsze szacunki. Będzie rekordowa podwyżka?

Następna waloryzacja emerytur i rent zaplanowana została na marzec 2020 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło pierwsze szacunki dotyczące podwyżek świadczeń dla seniorów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. - pierwsze szacunki

Waloryzacja rent i emerytur wzbudza niemałe zainteresowanie wśród seniorów i dotyczy niemal 10 mln Polaków. Podwyżki świadczeń przeprowadzane są corocznie 1 marca. Rekompensuje ona m.in. inflację.

Do wyliczenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent analizowane się dwa główne czynniki. Realny wzrost płac, czyli dane o realnym wzroście płac pracowników oraz inflacja w gospodarstwach emeryckich.

Liczone i analizowane są koszty niezbędnych artykułów, których potrzebują emeryci, a także ich koszt po inflacji. Do wyliczeń wykorzystywane są zawsze dane z roku poprzedniego.

Zobacz: Waloryzacja emerytur i rent na nowych zasadach. ZUS zdąży się przygotować?

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. Szykuje się rekordowa podwyżka?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że w 2020 roku podwyżka dla seniorów zamknie się na poziomie 3,24 proc.

Przy średniej emeryturze daje to ok. 67 zł podwyżki co miesiąc. Seniorzy z minimalną wypłatą 1,1 tys. zł mogą liczyć na ok. 35 zł.

Z kolei emeryt i rencista otrzymujący dziś 3 tys. zł w 2020 roku zyska ok. 97 zł.

Ministerstwo Finansów w Wieloletnim Planie Finansowym zakłada z kolei, że inflacja za 2019 rok wyniesie 1,8 proc., a podwyżka pensji w ciągu roku zamknie się w 5,7 proc. Te wyliczenia dają seniorom podwyżkę emerytur i rent o 2,94 proc. Przeciętnie oznacza to wyższy przelew o około 63 zł miesięcznie.

W marcu 2019 r. wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniósł 2,86 proc. Świadczenia seniorów wzrosły więc o podany wskaźnik, zgodnie z zapowiedziami (waloryzacja mieszana, kwotowo-procentowa) także nie mniej niż 70 zł brutto.

Ostateczny wskaźnik inflacji seniorzy poznają jednak dopiero na przełomie stycznia i lutego 2020 r. Wtedy Główny Urząd Statystyczny publikuje inflację i poziom wynagrodzeń za ubiegły rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-06-2019

#ewmy##EWMY#Jak Ja czytam że to rekordowa waloryzacja jakiej jeszcze nie było to się PiS pomylił albo chce zyskać sobie wyborców gdyż tak zawsze szczuja … Czytaj całość

15-06-2019

j23a ciemny lud: łyk,łyk,łyk

15-06-2019

Viking"Toż to szok". I co z taką sumą zrobić?

Rozwiń komentarze (42)