Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. Znamy pierwsze szacunki. Będzie rekordowa podwyżka?

42
Podziel się:

Następna waloryzacja emerytur i rent zaplanowana została na marzec 2020 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło pierwsze szacunki dotyczące podwyżek świadczeń dla seniorów.

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. - pierwsze szacunki
Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. - pierwsze szacunki (East News)

Waloryzacja rent i emerytur wzbudza niemałe zainteresowanie wśród seniorów i dotyczy niemal 10 mln Polaków. Podwyżki świadczeń przeprowadzane są corocznie 1 marca. Rekompensuje ona m.in. inflację.

Do wyliczenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent analizowane się dwa główne czynniki. Realny wzrost płac, czyli dane o realnym wzroście płac pracowników oraz inflacja w gospodarstwach emeryckich.

Liczone i analizowane są koszty niezbędnych artykułów, których potrzebują emeryci, a także ich koszt po inflacji. Do wyliczeń wykorzystywane są zawsze dane z roku poprzedniego.

Zobacz: Waloryzacja emerytur i rent na nowych zasadach. ZUS zdąży się przygotować?

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. Szykuje się rekordowa podwyżka?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że w 2020 roku podwyżka dla seniorów zamknie się na poziomie 3,24 proc.

Przy średniej emeryturze daje to ok. 67 zł podwyżki co miesiąc. Seniorzy z minimalną wypłatą 1,1 tys. zł mogą liczyć na ok. 35 zł.

Z kolei emeryt i rencista otrzymujący dziś 3 tys. zł w 2020 roku zyska ok. 97 zł.

Ministerstwo Finansów w Wieloletnim Planie Finansowym zakłada z kolei, że inflacja za 2019 rok wyniesie 1,8 proc., a podwyżka pensji w ciągu roku zamknie się w 5,7 proc. Te wyliczenia dają seniorom podwyżkę emerytur i rent o 2,94 proc. Przeciętnie oznacza to wyższy przelew o około 63 zł miesięcznie.

W marcu 2019 r. wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniósł 2,86 proc. Świadczenia seniorów wzrosły więc o podany wskaźnik, zgodnie z zapowiedziami (waloryzacja mieszana, kwotowo-procentowa) także nie mniej niż 70 zł brutto.

Ostateczny wskaźnik inflacji seniorzy poznają jednak dopiero na przełomie stycznia i lutego 2020 r. Wtedy Główny Urząd Statystyczny publikuje inflację i poziom wynagrodzeń za ubiegły rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(42)
Marie
4 lata temu
Rekordowa, Hahaha to żart,30zl,brak słów.
zbynek
5 lata temu
Kiedy wrescie bedzie wprowadzona kwota wolna od podatku w wys.33tys.tak jak maja parlamentarzysci?Ciekawe,ze jak to ustalali nie bylo sprzeciwow.Blazenada parlamentarna.
patrio-t
5 lata temu
Tylko pamiętać !!! rewaloryzacja kwotowa.!!! emeryt emerytowi równy. A nie ten co dużo ma to jeszcze dostanie dużo ...//// oto sprawiedliwość !!! jak zarabiał dobrze to dostał więcej ZGODA !!! i słusznie niech ma należną kwotę po obliczeniach o wysokości świadczenia emerytalnego. Lecz wszelkie rewaloryzacje emerytalne tylko i tylko KWOTOWO !!!!!!!
wer
5 lata temu
a ja wolalbym dostac tak jak za PO , byleby ceny w sklepach nie szalaly czynsze nie wzrastaly , teraz jest inflacja za PO byla deflacja , oby to wrocilo jak najszybciej
don hihot
5 lata temu
"Duży" wzrost waloryzacji NIE JEST sukcesem Państwa lub poprawy bytu emerytów. To sygnał walącej się gospodarki! Pierwszy tego sygnał to duża inflacja.
...
Następna strona