Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Waloryzacja w ZUS. Przybyło ponad 200 mld zł, rekordziści zyskali ponad 100 tys. zł

122
Podziel się:

Ponad 200 mld zł przybyło klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na ich kontach i subkontach w wyniku czerwcowej waloryzacji składek. Są klienci, którzy na waloryzacji zyskali ponad 100 tys. zł - informuje ZUS.

Waloryzacja składek w ZUS. Dodatkowe miliardy w łącznej puli na emerytury
Waloryzacja składek w ZUS. Dodatkowe miliardy w łącznej puli na emerytury (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

ZUS każdego 1 czerwca rozpoczyna waloryzację składek na koncie i subkoncie ubezpieczonych w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych. Wskaźnik waloryzacji konta oblicza się na bazie inflacji i przypisu składek (wzrost płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. Z kolei wskaźnik waloryzacji subkonta to pochodna wzrostu PKB za ostatnie 5 lat.

Jak podano w komunikacie, w tym roku oba wskaźniki waloryzacji były wyższe niż w poprzednim i sięgnęły odpowiednio 109,2 proc. oraz 105,01 proc. Dzięki temu stan kont ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wzrósł o 214,2 mld zł i obecnie wynosi ponad 2,5 biliona złotych.

Z kolei wartość kapitału zgromadzonego na subkontach wzrosła o blisko 18 mld zł do poziomu 376,6 mld zł. W sumie na kontach i subkontach klientów ZUS przybyło ponad 232,2 mld zł. Mają więc łącznie zgromadzone 2,92 bln zł na swoją emeryturę.

- Apeluję do naszych klientów, by weryfikowali zarówno stan swoich finansów w ZUS, jak i to w jaki sposób coroczna waloryzacja wpływa na stan zgromadzonych przez nich środków. Waloryzacja na poziomie 109,2 proc. na koncie, czy 105,01 proc. na subkoncie, daje nam wzrost naszego kapitału emerytalnego na poziomie nie notowanym dziś na żadnej lokacie. Dzięki czerwcowej waloryzacji nasi klienci zyskują niejednokrotnie kilkadziesiąt tysięcy, a nawet ponad 100 tys. złotych – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

I tak mężczyzna urodzony w 1959 r., który na swoim koncie w ZUS uzbierał wraz z kapitałem początkowym (odtworzona kwota składek sprzed 1999 r.) 1,25 mln zł, zyskał na czerwcowej waloryzacji blisko 108 tys. zł. Inny, urodzony w 1960 r., dzięki waloryzacji podniósł stan swojego konta w ZUS o ponad 103 tys. zł.

Zobacz także: Obejrzyj: Ozusowanie umów zlecenie. Wiceminister pracy: mamy ten temat "na tapecie"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(122)
wklej
3 lata temu
Sie zgadza - pani prezes. nasi.
Wiktor
3 lata temu
To kolejny ogromny sukces PiS! Emerytury w górę, a jak było za PO, ledwo były waloryzowane...
wb
3 lata temu
W żadnym funduszu emerytalnym nie będziesz miał takiego wzrostu.
rene
3 lata temu
rene do XYZ Dokładnie!Złodzieje nie powinni nam potrącać podatku.
j23
3 lata temu
a ciemny lud:łyk,łykłyk
...
Następna strona