Notowania

zus
20.05.2019 10:11

Emerytury. Koniec groszowych świadczeń. ZUS odpowiada na publikację dziennika

Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje wprowadzić minimalny staż uprawniający do emerytury. Setki tysięcy seniorów może stracić do niej prawo, a wraz z nim bezpłatną służbę zdrowia i ulgi - donosi "Super Express". ZUS prostuje te informacje. Przekonuje, że nikt nie straci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Emerytury. ZUS przeprowadzi weryfikację świadczeń

Emeryturę w wysokości niższej niż minimalna kwota świadczenia, czyli poniżej 1100 zł, pobiera w Polsce ponad 200 tys. osób. Tymczasem ZUS planuje wprowadzić minimalny staż pracy, który uprawniałby do wypłaty jakiejkolwiek emerytury. Pod uwagę brane są warianty: 5, 10 lub 15 lat - podaje "Super Express".

Dzięki temu rozwiązaniu zlikwidowane zostałyby "groszowe" świadczenia. Dla przykładu - najniższa emerytura w Polsce wynosi zaledwie 4 grosze. Pobiera ją mieszkanka województwa zachodniopomorskiego, która przepracowała zaledwie miesiąc i 12 dni.

Obsługa jednej takiej emerytury kosztuje miesięcznie 150-200 zł.

Zobacz: Emerytury będą spadać. Ekonomista kreśli fatalny scenariusz

Jak donosi "Super Express" oprócz symbolicznej emerytury, seniorzy straciliby wszystkie przywileje, które wiążą się z emeryturą, m.in. ubezpieczenie zdrowotne oraz szereg ulg. Rzecznik ZUS zaprzecza tym informacjom.

"Nieprawdą jest jakoby ZUS miał przeprowadzić wielką weryfikację świadczeń emerytalno-rentowych. Nieprawdą jest, że ktokolwiek może stracić ubezpieczenie zdrowotne w przypadku wprowadzenia minimalnego stażu wymaganego do emerytury" - czytamy w komunikacie.

"Żaden przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wypowiadał się o weryfikacji świadczeń emerytalno-rentowych Polaków, także tych, którzy pobierają świadczenia poniżej minimalnego gwarantowanego przez państwo. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jeszcze w przeglądzie emerytalnym w 2016 r. wyrażał postulat wprowadzenia minimalnego stażu uprawniającego do emerytury, ale postulat ten dotyczy prawa do przyszłych świadczeń, a nie świadczeń już wypłacanych. W każdym z wywiadów prasowych dotyczących wskazanej propozycji prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podkreślała, że taka zmiana nie wiązałaby się z utratą ubezpieczenia zdrowotnego, bo to jest prawem każdego obywatela Polski" - wyjaśnia ZUS.

Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", w opublikowanej we wtorek Aktualizacji Planu Konwergencji pojawiły się dane, dzięki którym można przewidzieć wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2020 r.

Z przedstawionych prognoz wzrostu realnej płacy oraz wzrostu cen produktów, które najczęściej kupują emeryci, wynika, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 3,24 proc. W takiej sytuacji wynosząca obecnie 1100 zł brutto minimalna emerytura wzrośnie o 35 zł brutto, natomiast przeciętna emerytura, która wynosi 2200 zł, wzrośnie o 71 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, emerytury, świadczenia
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-05-2019

emerytNam Polakom emerytom wciskano, że emerytura jest po przepracowaniu- kobieta minimum 20 lat pracy, mężczyzna 25 lat ! Dlaczego wypłacane świadczenia … Czytaj całość

20-05-2019

OSTOYA„Obsługa jednej takiej emerytury kosztuje miesięcznie 150-200zł.” Dlaczego ZUS ma takie KOSZTY ?!

20-05-2019

EMERYTMOJA ŻONA MA PRZEPRACOWANE SUMIENNIE 35 LAT PRACY I NA RĘKĘ MA 1100 ZŁ ja mam 45 lat ciężkiej pracy i mam 1700zł .DLACZEGO NIEROBY Z BRAKIEM … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (230)