Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Emerytury. Koniec groszowych świadczeń. ZUS odpowiada na publikację dziennika

230
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje wprowadzić minimalny staż uprawniający do emerytury. Setki tysięcy seniorów może stracić do niej prawo, a wraz z nim bezpłatną służbę zdrowia i ulgi - donosi "Super Express". ZUS prostuje te informacje. Przekonuje, że nikt nie straci.

Emerytury. ZUS przeprowadzi weryfikację świadczeń
Emerytury. ZUS przeprowadzi weryfikację świadczeń (East News)

Emeryturę w wysokości niższej niż minimalna kwota świadczenia, czyli poniżej 1100 zł, pobiera w Polsce ponad 200 tys. osób. Tymczasem ZUS planuje wprowadzić minimalny staż pracy, który uprawniałby do wypłaty jakiejkolwiek emerytury. Pod uwagę brane są warianty: 5, 10 lub 15 lat - podaje "Super Express".

Dzięki temu rozwiązaniu zlikwidowane zostałyby "groszowe" świadczenia. Dla przykładu - najniższa emerytura w Polsce wynosi zaledwie 4 grosze. Pobiera ją mieszkanka województwa zachodniopomorskiego, która przepracowała zaledwie miesiąc i 12 dni.

Obsługa jednej takiej emerytury kosztuje miesięcznie 150-200 zł.

Zobacz także: Zobacz: Emerytury będą spadać. Ekonomista kreśli fatalny scenariusz

Jak donosi "Super Express" oprócz symbolicznej emerytury, seniorzy straciliby wszystkie przywileje, które wiążą się z emeryturą, m.in. ubezpieczenie zdrowotne oraz szereg ulg. Rzecznik ZUS zaprzecza tym informacjom.

"Nieprawdą jest jakoby ZUS miał przeprowadzić wielką weryfikację świadczeń emerytalno-rentowych. Nieprawdą jest, że ktokolwiek może stracić ubezpieczenie zdrowotne w przypadku wprowadzenia minimalnego stażu wymaganego do emerytury" - czytamy w komunikacie.

"Żaden przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wypowiadał się o weryfikacji świadczeń emerytalno-rentowych Polaków, także tych, którzy pobierają świadczenia poniżej minimalnego gwarantowanego przez państwo. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jeszcze w przeglądzie emerytalnym w 2016 r. wyrażał postulat wprowadzenia minimalnego stażu uprawniającego do emerytury, ale postulat ten dotyczy prawa do przyszłych świadczeń, a nie świadczeń już wypłacanych. W każdym z wywiadów prasowych dotyczących wskazanej propozycji prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podkreślała, że taka zmiana nie wiązałaby się z utratą ubezpieczenia zdrowotnego, bo to jest prawem każdego obywatela Polski" - wyjaśnia ZUS.

Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", w opublikowanej we wtorek Aktualizacji Planu Konwergencji pojawiły się dane, dzięki którym można przewidzieć wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2020 r.

Z przedstawionych prognoz wzrostu realnej płacy oraz wzrostu cen produktów, które najczęściej kupują emeryci, wynika, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 3,24 proc. W takiej sytuacji wynosząca obecnie 1100 zł brutto minimalna emerytura wzrośnie o 35 zł brutto, natomiast przeciętna emerytura, która wynosi 2200 zł, wzrośnie o 71 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(230)
Ela
3 lata temu
Niech OFE odda ludzia pieniadze Ukrasc bylo latwo gorzej oddac
Krystyna
3 lata temu
Przepracowałam jako pracownik socjalny 30 lat. Niosłam pomoc innym. Obecnie moja emerytura netto to 1250 zl. Dlaczego tak mało. Jak za to żyć???
byk
3 lata temu
Kiedyś ludzie przy braku lat pracy 20 kobiety i 25 mężczyzna mieli rentę dożywotnią a nie emeryturę . Uważam że to jest podłe i nieuczciwe by zaliczać osoby z nie przepracowanymi latami pracy za emeryta i jeszcze się litować .Większość tych kobiet pracowała na czarno nie płacąc składek a teraz my mamy ponosić koszty w imię czego i dla czego .
Emerytka
3 lata temu
Dla Pani Prezes 100 zł to śmieszne pieniądze, dla mnie duże i ręce z daleka od tych pieniędzy
Niezadowolona
3 lata temu
Zgadzam się że emeryt który pracował całe swoje aktywne życie zawodowe powinien dostawać należną kwotę za swoją pracę ale nie skandalem jest tak zwana z czasów komuny urówniłowka nie poto walczyliśmy o demokracje
...
Następna strona