Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Lobby gazowe i nuklearne się nie poddaje. Chce mieć wpływ na zrównoważone finansowanie

4
Podziel się:

Elektrownie gazowe i atomowe nie szczędzą energii, aby mieć swój udział w unijnym planie finansowania i standardów zielonych obligacji.

Lobby gazowe i nuklearne się nie poddaje. Chce mieć wpływ na zrównoważone finansowanie
(Flickr)

Sekcja klimatyczna UE wprowadza program, który ma zmusić dostawców produktów finansowych do ujawniania, które inwestycje spełniają kryteria klimatyczne od końca 2021 r. - pisze Reuters. Nowe unijne przepisy dotyczą finansowania tych inwestycji, które wspierają cele klimatyczne Unii.

Jednak energia jądrowa oraz większość elektrowni i rurociągów gazu ziemnego zostało wyłączonych z grona ekspertów finansowych, którzy mają wpływ na standardy dotyczące przyznawania zielonych obligacji. Mino tego lobby tych firm nie daje za wygraną.

Jak wynika z danych organizacji non-profit Reclaim Finance i udostępnionych agencji Reuters, w ciągu 4 miesięcy od opublikowania wstępnych przepisów ich przedstawiciele elektrowni atomowych i gazowych odbyli 52 spotkania z urzędnikami UE. Zwłaszcza grupy nuklearne zintensyfikowały swój lobbing. Z 36 spotkań, które odbyły się w ciągu ostatnich dwóch i pół roku, aż 10 miało miejsce tylko od marca - wskazuje agencja.

Z kolei działacze na rzecz klimatu wezwali UE, aby nie ugięła się pod presją przemysłu. - Jeśli instytucje UE i państwa członkowskie poważnie myślą o zbudowaniu zrównoważonej Europy, która stawi czoła kryzysowi klimatycznemu, muszą uwolnić się od lobbystów paliw kopalnych - powiedział Paul Schreiber, działacz w Reclaim Finance.

Nowa unijna platforma zrównoważonego finansowania przejmie rolę doradcy Komisji Europejskiej w zakresie taksonomii w przyszłym miesiącu - zaznacza Reuters.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
czujny
3 lata temu
najlepszą opcją dla Polski jest gazowanie węgla do wodoru, a nie elektrownia atomowa czy gaz. Ale amerykańskie lobby gazowe blokuje tą technologię.
karol
4 lata temu
jeśli ktoś NAPRAWDĘ myśli o klimacie to rozwój bezemisyjnej energetyki jądrowej jest najefektywniejszym sposobem walki z emisjami. zestawianie jądrówki z gazem jest podłą manipulacją
Dd
4 lata temu
Energetyka jądrowa to jedyny stabilny i ekologiczny sposób produkcji energii. Zestawienie jej z gazem jest nieporozumieniem.
euroscepta
4 lata temu
Kiedy w końcu wyjdziemy z tej dziadowskiej UE? Ludzie opamiętajcie się. Każda nowa władza nawet eurosceptyczna, tylko pcha tyłeczki na unijne ciepłe stołeczki. A my za to płacimy i G z tego mamy. Poza coraz wyższymi kosztami życia.