Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

"Locha plus". Rząd szykuje kolejne dopłaty

129
Podziel się:

Kolejną ustawą, rozporządzeniem które już jest w przygotowaniu, to jest program "Locha plus", w którym dopłacamy do lochy, do naszych polskich prosiąt - zapowiedział minister rolnictwa Robert Telus. Dodał, że szczegóły tego rozwiązania zostaną przedstawione w ciągu najbliższych dni.

"Locha plus". Rząd szykuje kolejne dopłaty
Trwają prace nad wznowieniem programu "Locha plus". Wcześniej wysokość pomocy wynosiła 1000 zł za każdych 10 prosiąt (Licencjodawca, Lars Klemmer)

Choć teraz polityk nie przedstawił szczegółów, to Ministerstwo Rolnictwa realizowało już w ubiegłym roku program "Locha plus".

"Locha plus". Będą pieniądze dla hodowców świń

Wtedy też wysokość pomocy wynosiła 1000 zł za każdych 10 prosiąt. Rolnicy mieli prawo złożyć więcej niż jeden wniosek, ale wsparcie do danej sztuki przysługiwało im tylko raz. Maksymalne dofinansowanie dla jednego producenta świń wynosiło 500 tys. zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krynica Forum 2023: Piotr Chęciński, Dyrektor Komunikacji KGHM Polska Miedź

O wsparcie mogli się ubiegać hodowcy świń, których gospodarstwa zagrożone były utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19.

Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ok. 33 tys. wniosków, a na konta rolników trafiło blisko 250 mln zł.

Minister rolnictwa Robert Telus podczas IV Krajowych Dni Pola w Sielinku (pow. nowotomyski, woj. wielkopolskie) miał więcej obietnic dla rolników.

Ekoschematy. Rząd szykuje dopłaty

Zapowiedział, że przygotowywane są zmiany w dopłatach na realizację ekoschematów, tak aby rolne gospodarstwa o powierzchni do pięciu hektarów nie straciły na tym rozwiązaniu.

Minister przypomniał, że gospodarstw o powierzchni do pięciu hektarów jest w Polsce około 52 proc.

Od 2023 r. obowiązują nowe przepisy unijne, które wprowadziły zmiany w rodzajach dostępnego wsparcia oraz w zasadach przyznawania wsparcia w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Dużym, nowym prośrodowiskowym elementem płatności bezpośrednich to ekoschematy, które są obowiązkowe dla państwa członkowskiego, ale dobrowolne dla rolnika. Budżet przeznaczony na ekoschematy stanowi minimum 25 proc. kwoty płatności bezpośrednich rocznie (średnio w latach 2023-2026 ok. 884 mln euro rocznie).

W Polsce ekoschematy zostały tak zaprojektowane, żeby promować praktyki, które przekładają się na dochody rolnicze poprzez zwiększenie żyzności gleby, racjonalne nawożenie, poprawę jakości plonów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(129)
hi hi
4 miesiące temu
Najpierw dopłata do dzieci (500+) , teraz do prosiąt ( ,,Locha plus,,) , a kiedy Cielę plus . Chcą zwiększyć ilość na każdym polu . Rozpaczliwie chwytają już tego , co możliwe i niemożliwe .
Kali1970
4 miesiące temu
Najlepszy program dla wsi i nas wszystkich to: Kaczyński i PiS MINUS
lopez
4 miesiące temu
Dzieci za 500 zł miesięcznie też wyjada ...
Wanda
4 miesiące temu
Najpierw likwidowali, a teraz będą dopłacać? Bo wybory za pasem? Bo na polskiej wsi nie ma żywności? No nie ma. Każdy się o tym przekona, kto pojedzie na wieś. Są wsie, gdzie nikt nie hoduje świnek. Nie ma od kogo kupić normalnej ekologicznej świnki. 70% mięsa w polskich sklepach pochodzi od dużych zagranicznych koncernów, a te hodowane w kraju też są ich własnością, bo funkcjonuje tzw.chów nakładczy, gdzie rolnik nie jest właścicielem tych świnek tylko parobkiem (tj. daje swoją pracę, czas, czasami swoją chlewnię). Jak będzie wojna zdechniemy z głodu, warzywa też mało kto uprawia na własne potrzeby, wieś kupuje w biedronce i lidlu (celowo napisałam małą literą nazwy dyskontów).
qaz
4 miesiące temu
30 srebrników+
...
Następna strona