Notowania

Lot do domu. Rząd i LOT organizują powroty do kraju

- Zamykamy granice dla koronawirusa, chcemy by Polacy, którzy mają taką chęć mogli do Polski wrócić - powiedział podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. Rząd szacuje, że do Polski może chcieć wrócić między 200 a 500 tysięcy obywateli - choć nie wszyscy w najbliższych dniach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Lot do domu to program rządu i PLL LOT, który ma umożliwić Polakom powroty do kraju

Mateusz Morawiecki przypomniał, że do kraju można wjechać drogami lądowymi. Mówiąc prościej: samochodem. Jednak nie każdy ma taką możliwość. Premier, wspierany przez prezesa PLL LOT Rafała Milczarskiego poinformował, że obywatele polscy mają trzy możliwości powrotu samolotem.

Pierwsza to czarter. - Zaplanowane loty czarterowe odbędą się zgodnie z wcześniejszymi harmonogramami - zapewnił premier. Wyjaśnił, że chodzi o planowe loty powrotne. - Jeśli ktoś wyjechał na urlop kilka dni temu i ma zaplanowany lot czarterowy, to taki lot się odbędzie - powiedział.

Zobacz też: Puste półki chwilowe, bo popyt większy. Zakłady pracują pełną parą

W przyszłym tygodniu ma się pojawić płyn Orlenu w mniejszych opakowaniach
Płyn do dezynfekcji rąk Orlenu za 95 zł. "Poniżej średniej rynkowej", tłumaczy rzeczniczka firmy

Są też Polacy, którzy nie mają zaplanowanego powrotu, ale chcą przyjechać do kraju. I tu chodzi o drugą możliwość. Dla takich pasażerów LOT ma przygotować rejsy z kilku krajów świata. - Wobec obywateli, którzy chcą wrócić do kraju, będą loty organizowane przez PLL LOT - mówił premier. Takie rejsy będą organizowane z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malty, Cypru i Stanów Zjednoczonych.

I w końcu trzecia opcja. Obywatele, którzy znajdują się w innych częściach świata, będą mogli zapisać się przez internet na lot powrotny. Premier zapewnił, że cena ma być zryczałtowana i jednakowa dla wszystkich. Różnicę między zryczałtowaną ceną a faktyczną, ma pokryć państwo polskie. Premier zapewnił, że możliwość skorzystania z takiego czarteru ma mieć każdy polski obywatel.

Jak poinformował w komunikacie PLL LOT, wysokość stawki będzie zależała od kierunku, z którego realizowany będzie przelot: 400 – 800 zł w granicach Europy i 1600 – 2400 zł za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę dopłaci polski rząd.

Premier zapewnił że komunikacja krajowa - lotnicza, kolejowa, samochodowa - odbywa się bez zmian.

Galerie handlowe w wielu miejscach zamknęły się całkowicie
Galerie handlowe zamykają wszystkie sklepy. Chociaż... nie wszystko musi być zamknięte

Prezes LOT-u Rafał Milczarski zadeklarował, że przewoźnik jest w pełnej gotowości, by pomóc Polakom w powrotach do kraju. - Mam nadzieję, że pierwsze czartery polecą już jutro - powiedział. - To wielka próba dla całego kraju, ale jestem przekonany, że wyjdziemy z niej obronną ręką i niedługo wszystko wróci do normy - powiedział Milczarski.

Jak wyjaśnił, jeszcze w sobotę po godz. 22 na stronie internetowej LOT-u będzie dostępna możliwość zapisania się na rejs czarterowy. - Zapewniam, że nikt nie zostanie bez pomocy - mówił.

Premier był pytany, czy pandemia koronawirusa nie opóźni wypłat 500+. Morawiecki zapewnił, że wszystkie wypłaty będą się odbywały zgodnie z harmonogramem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-03-2020

Prawdziwy PatriotaNo i proszę, tak narzekaliście na rządzących, a po raz kolejny wychodzi na to, że mamy rząd, który dba o obywateli i nie zostawia ich na lodzie... Nie … Czytaj całość

15-03-2020

PrzędlackiI teraz wszyscy docenicie LOT i PiSowców, którzy ten LOT wyciągneli z nędzy i nieuchronnego odsprzedania Niemcom. Tusk mówił, że nie ma zamiaru … Czytaj całość

15-03-2020

conor mcgregorrzad zachowal sie naprawde fair wobec Polakow. panstwo powinno dbac o swoich obywateli, szczegolnie ze wiekszosc z nich musiala wyjezdzac za chlebem, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (426)