Notowania

Lotnisko Chopina portem przesiadkowym. W przyszył roku rusza rozbudowa

Zwiększona przepustowość, przebudowa terminali i sortowni bagaży oraz remonty pasów – do 2022 roku największe w Polsce lotnisko ma zostać przekształcone w port przesiadkowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Mimo rozbudowy port nie będzie jednak w stanie sprostać ruchowi prognozowanemu na rok 2028.

Od połowy marca 2019 trwają remonty jednego z pasów startowych w Porcie Chopina. Pełna przebudowa lotniska ma jednak ruszyć od przyszłego roku i potrwać do 2022 – informuje Polska Agencja Prasowa.

Największe lotnisko w kraju ma zmienić charakter z portu typy "z punktu do punktu" na przesiadkowy.

Obejrzyj: Balcerowicz o projekcie megalotniska: potencjalne marnotrawstwo

- Lotnisko przesiadkowe jest inaczej zbudowane niż port dla ruchu point to point. Na lotnisku przesiadkowym samoloty szerokokadłubowe zasilane są samolotami wąskokadłubowymi. Muszą być zsynchronizowane rozkłady lotów, przejścia dla pasażerów, ponieważ często przemieszczają się między strefą Schengen i Non Schengen – tłumaczy na łamach PAP prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Mariusz Szpikowski, które zarządza Lotniskiem Chopina.

Dodatkowo, jak wyjaśnia, system sortowni i odbioru bagaży musi być też tak ułożony, aby szybko i sprawnie mogły zostać one przetransportowane między samolotami.

Mimo rozbudowy port nie będzie jednak w stanie sprostać ruchowi prognozowanemu na rok 2028. Stąd konieczność budowy Centralnego Portu Lotniczego – zaznacza PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-04-2019

SkyrockLOT przynosi dziś do góry i ma świetne perspektywy. Za rządów PO-PSL by deficytowy i przygotowywany do sprzedaży. Dziś jest to srebro rodowe. Da się? … Czytaj całość

22-04-2019

KipErGdyby rządziło PO-PSL, to "problem" LOT'u byłby już tylko problemem Niemców. Tak działał Tusk z całą tą eurobandą....

22-04-2019

SkyrockLOT przynosi dziś zyski i ma świetne perspektywy. Za rządów PO-PSL by deficytowy i przygotowywany do sprzedaży. Dziś jest to srebro rodowe. Da się? Da … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (34)