Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|
aktualizacja

Lublin stawia na informatyków. Powstaje kolejna przestrzeń dla start-upów

5
Podziel się:

Ponad 4 tysiące miejsc pracy w sektorze IT i ponad 400 nowych start-upów w ciągu ostatnich kilku lat – to bilans Lublina. Dziś miasto zyskuje kolejne narzędzie – Samsung Inkubator, w którym młodzi będą wdrażać pomysły na biznes. A tych nie brakuje.

Web Development Work Concept. HTML CSS Programming Job. Programmer Working on His Laptop Computer Concept.
Web Development Work Concept. HTML CSS Programming Job. Programmer Working on His Laptop Computer Concept. (Fotolia)

W przeszłości Lublin, podobnie jak inne miasta, szczególnie Polski Wschodniej, borykał się z exodusem młodych. W tej chwili blisko 76 proc. absolwentów szkół średnich wybiera studia na miejscu. Miasto postawiło też na wspieranie przedsiębiorczości. Powstała Lubelska Wyżyna IT, czyli przestrzeń do współpracy lokalnych przedsiębiorców, środowiska akademickiego i samorządu. W ten sposób udało się przyciągnąć do miasta ponad 50 inwestorów. W Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym, dzięki unijnemu wsparciu, powstała platforma start-upowa. W mieście działa w tej chwili ponad 400 start-upów, w sumie w branży IT udało się stworzyć ponad 4 tys. miejsc pracy.

- Co ważniejsze, dziś uczelnie takie jak Politechnika Lubelska i Uniwersytet Marie Curie-Skłodowskiej kształcą informatyków spełniających potrzeby konkretnych firm. Ich przedstawiciele są wykładowcami. Coraz więcej studentów zaczyna też myśleć o założeniu własnej działalności gospodarczej czy start-upu – zwraca uwagę Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Problemem nie jest więc już brak pomysłów ani nawet wsparcie na początku działalności, bo młodzi mają możliwość pozyskania dotacji z urzędu. Trudności pojawiają się przy wdrożeniu pomysłów. Banki, obawiając się ryzyka, często odmawiają młodym kredytu. A fundusze Venture Capital, czyli inwestycje w przedsiębiorstwa, mogą być dla start-upów rozwiązaniem droższym i nie zawsze gwarantującym zatrzymanie praw własności.

- Musimy rozwiązać w Polsce te problemy. Dziś mamy do czynienia z dużą kreatywnością u młodych. Nie powiem, że sytuacja na rynku finansowym ją zabija, ale na pewno utrudnia – mówi prezydent Żuk.

Od pomysłu do prototypu

Tę kreatywność młodzi będą rozwijać w kolejnym miejscu – Samsung Inkubatorze na Politechnice Lubelskiej. Pierwsza firma już testuje swoje rozwiązanie. To Real Buddy, aplikacja dbająca o cyberbezpieczeństwo najmłodszych. Specjalne algorytmy monitorują wiadomości e-mail, aktywność w mediach społecznościowych czy SMS-y. Wyszukują treści wrażliwe (przemoc, cyberszantaż, zażywanie narkotyków lub handel nimi etc.) i alarmują rodziców bez naruszania prywatności najmłodszych. Mechanizm samodoskonali się w poszukiwaniu nowych zagrożeń i nie wymaga ręcznego wprowadzania słów kluczowych. Rodzice mogą też liczyć na wsparcie ekspertów.

Samsung Inkubator w Lublinie to druga po Rzeszowie przestrzeń dla młodych polskich przedsiębiorców, w której będą mogli rozwijać swoje pomysły. Priorytetem są rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Młodzi, począwszy od fazy koncepcyjnej projektu po etap przygotowania prototypu, mogą liczyć na wsparcie ekspertów z Samsung R&D Institute Poland. Partnerem projektu jest NASK, instytut publiczny odpowiedzialny za cyberbezpieczeństwo, badania i rozwój Internetu, oraz Politechnika Lubelska. Inkubowane start-upy zachowują wyłączne prawa do swoich koncepcji. Samsung zapewnia młodym przedsiębiorcom również promocję i pomoc w poszukiwaniu inwestorów. Najlepsze pomysły mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony firmy.

- Jesteśmy w stanie wykorzystać nasze doświadczenie, by pomóc młodym w rozwoju ich własnych firm – zapowiada Magdalena Olborska, CSV and Partnership Manager.

I dodaje: - Chcemy, by podobnie jak w Rzeszowie, było to miejsce nie tylko dla start-upów, ale też miejsce spotkań kół naukowych i mieszkańców, którzy będą zainteresowani szkoleniami np. z kodowania czy przedsiębiorczości. Nasze inkubatory to miejsce otwarte dla wszystkich.

Lublin lepszy od Berlina

Samsung Inkubator to kolejna inicjatywa, która ma zatrzymać najbardziej kreatywnych absolwentów w mieście i powstrzymać ich przed ucieczką do Warszawy czy za granicę.

- Nie trzeba wyprowadzać się do stolicy, by móc rozwijać ambitne projekty. Marzenia mogą się spełnić na przykład dzięki współpracy z dużymi, globalnymi firmami. Czekamy na pierwszego polskiego jednorożca i mamy nadzieję, że narodzi się właśnie w Lublinie – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Rekrutacja do inkubatora trwa. Na stronie www.inkubatorlublin.samsung.pl można zgłaszać pomysły. Eksperci wybiorą najlepsze, które następnie przez rok będą rozwijane. W Rzeszowie proces inkubacji przeszło już 12 start-upów.

- Nasi studenci chcą pracować samodzielnie, mają pomysły, które zamierzają wprowadzać w życie. Inkubator to miejsce, w którym nie tylko będą powstawać kolejne start-upy, ale też przestrzeń, która – mam nadzieję – wpłynie mobilizująco na studentów, pozwoli im rozwijać zainteresowania – mówi Piotr Kacejko, rektor Politechniki Lubelskiej.

- Otwieramy kolejne możliwości. Czas pokaże jak dalece to, co będzie miało miejsce w inkubatorze, zmieni oblicze gospodarcze Lublina. To właśnie ta przysłowiowa wędka – dodaje prezydent Krzysztof Żuk.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Vvv
5 lata temu
Co za bzdety chyba samsung wyzyskiwacz tak skończą sie te startupy
Valdi
5 lata temu
A pisiomoherowi z for wnuczek włącza kompa , aby se POwyzywał
joga
5 lata temu
a starsi obwatele RP to już się nie liczą, gdzie dla nas PRACA.
Lublinianin
5 lata temu
Pan Zuk podniosl oplaty za smieci o 50 % i chwali sie startupami
znamy to
5 lata temu
no po co zamozny ma dawac na 2% lepiej zainwestowac w młodych wybrac najlepszy pomysł dac młodemu 2% a samemu brac 20 %