Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Luka VAT w dół. Ministerstwo Finansów publikuje nowe dane

12
Podziel się

Luka w podatku VAT zmniejszyła się w zeszłym roku do 12,1 proc. – informuje resort finansów.

Ministerstwo chwali się zmniejszająca się luką w VAT
Ministerstwo chwali się zmniejszająca się luką w VAT (East News, Jan Bielecki/East News)
bDyLRQkB

To wstępne szacunki, ale Ministerstwo Finansów już zdążyło się nimi pochwalić. Resort zestawił wynik ze stanem w 2018 r., kiedy luka była nieco wyższa i wynosiła 12,5 proc. oraz 2013 r., kształtowała się na poziomie prawie 26 proc.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski mówił wcześniej w lutym, że w całym 2019 r. wpływy z VAT wzrosły rok do roku o 6,6 proc. - do 180,9 mld zł.

bDyLRQkD

Zwracaliśmy w money.pl uwagę na to, że zmniejszająca się luka to zasługa nie tylko działań administracji, ale też dobrej koniunktury gospodarczej.
Kiedy sytuacja firm się polepsza, ich skłonność do kombinowania przy płaceniu podatków maleje i starają się rozliczać rzetelniej. W okresie dobrej koniunktury spada też liczba bankructw i poprawia się płynność firm.

Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus. Wiceminister ma radę dla Polaków wracających z Włoch

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyLRQkJ
bDyLRQle
KOMENTARZE
(12)
TOMASZ
11 miesięcy temu
Proszę pokazać wyliczenie
dość
11 miesięcy temu
GPW upada wraz ze spółkami skarbu państwa tracą po 30-40% a rząd i NBP z Glapińskim udają że pracują a tu rozdają sobie nagrody to zwykłe dojenie państwa i ludzi
Ojciec59+
11 miesięcy temu
A ja mam prostą zasadę !! Nie wierzę nawet w pół słowa tych PiS-owskich OSZUSTÓW !!! Proste i skuteczne , a przede wszystkim prawdziwe !! Mam 60 lat i nie takich "zbawicieli" przerabialiśmy !!
bDyLRQlf
tyle że
11 miesięcy temu
PiS notorycznie kłamie, więc nie ma powodów by im wierzyć
Ada
11 miesięcy temu
Za 2019 zarządów PiS VAT należny 183 mld a nieściągnięty 93 mld i gdzie tu sukces? Przypomnę że w 2013 za PO należny VAT 113 mld a nieściągnięty 21