Notowania

Macron ostrzega Polskę w sprawie neutralności klimatycznej

Jeśli Polska nie potwierdzi zobowiązania dla celu neutralności klimatycznej do 2050 roku, będzie poza europejskim mechanizmem finansowej solidarności – powiedział w piątek na konferencji prasowej w Brukseli prezydent Francji Emmanuel Macron.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
W Brukseli liderzy UE dyskutowali o neutralności klimatycznej do 2050 r. (Fot: LIONEL BONAVENTURE)

Jako jedyny kraj Unii Europejskiej, Polska nie przyjęła celów neutralności klimatycznej do 2050 roku. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że nasz kraj " będzie dochodził do neutralności klimatycznej swoim tempem".

- Pierwsze regulacje zostaną przyjęte większością kwalifikowaną. Jeśli Polska nie potwierdzi swojego udziału w tym celu (neutralności klimatycznej do 2050 roku - red.), będzie poza europejskim mechanizmem, w tym w zakresie finansowej solidarności - powiedział prezydent Francji cytowany przez PAP.

Zaznaczył jednocześnie, że wspiera Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji i finansową solidarności w UE jeśli chodzi o transformację.

Mechanizm ten ma być m.in. wsparciem finansowym dla krajów uzależnionych od paliw kopalnych w procesie transformacji energetycznej. Przedstawiony przez KE w środę projekt zakłada, że w ramach tego mechanizmu będzie istniał Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który będzie dysponował kwotą 100 mld euro na lata 2021-2027.

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do decyzji podjętej na szczycie
Polska wyłączona z 2050 roku jako celu neutralności klimatycznej UE

Powiedział też, w wiosną 2020 r. w UE będzie też prowadzona dyskusja na temat zwiększenia celów redukcji CO2 na 2030 rok.

Przywódcy unijni porozumieli się w czwartek na szczycie w Brukseli w sprawie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska, jak podkreślono we wnioskach, nie mogła "zobowiązać się do realizacji tego celu" na tym etapie. Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu przyszłego roku.

Obejrzyj: Transformacja energetyczna. "Premier Morawiecki mówi innym językiem"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-12-2019

BBalcerowiczTa marionetka za chwilę straci władzę u siebie przez żółte kamizelki więc co on może nam rozkazać. Nie nasza wina że byliśmy przez 50 lat w zacofaniu … Czytaj całość

13-12-2019

obserwatorna prtalu bankiera pisowcy trole od rana chwala morawieckiego i wieszcza jego sukces mam nadzieje ze tu ich nie ma

13-12-2019

dfCzemu zboczeńcy zawsze głośnio krzyczą i to w dodatku głupoty

Rozwiń komentarze (16)