Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Maląg o inflacji. "Pandemia i polityka klimatyczna UE"

40
Podziel się:

Jak oceniła w poniedziałek szefowa resortu rodziny i polityki społecznej, gwałtownie rosnąca w Polsce inflacja to wynik przede wszystkim pandemii koronawirusa, rosnących w całej Europie cen gazu i polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Maląg o inflacji. "Pandemia i polityka klimatyczna UE"
Marlena Maląg o inflacji (PAP, Paweł Supernak)

Maląg na poniedziałkowej konferencji prasowej była pytana przez dziennikarzy m.in. o kwestię wysokiej inflacji. Według niej rząd "bardzo szybko zareagował na sytuację związaną z inflacją".

Minister przekonywała, że obecna inflacja spowodowana jest przede wszystkim skutkami pandemii, polityki klimatycznej UE, a także cenami gazu. Dodała, że polski rząd reaguje na to głównie poprzez wprowadzenie działań osłonowych.

Wymieniła tu tzw. pierwszą Tarczę antyinflacyjną, w skład której wchodzi obniżka VAT na energię oraz dodatki osłonowe. W zależności od dochodu i wielkości gospodarstwa wahają się one od 400 do 1400 zł.

Zobacz także: Spirala płacowo-cenowa. To już koniec podwyżek wynagrodzeń?

Kolejna tarcza antyinflacyjna

Szefowa resortu rodziny dodała, że kolejnym działaniem antyinflacyjnym ma być zapowiadana zerowa stawka VAT na żywność oraz Tarcza antyinflacyjna 2.0, która ma spowodować obniżkę cen paliw.

Maląg przypomniała, że przygotowywane są również przepisy, które mają ograniczyć wzrost cen gazu dla części odbiorców.

Wysokie ceny gazu

Kilka dni temu w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano założenia projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach wz. z sytuacją na rynku gazu.

Zakłada on uruchomienie nadzwyczajnych instrumentów wspierających m.in. gospodarstwa domowe, mieszkańców budynków wielolokalowych i część odbiorców wrażliwych, np. szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki czy instytucje kultury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(40)
Czy ktoś
2 lata temu
Nie mógłby kazać im przestać opowiadać takie dyrdymały?!
Adolf
2 lata temu
tarcza inflacyjna, tarcza ochronna, tarcza od tarczy, tarcza na głowę, Nowy ład i tarcza ochronna od nowego ładu...całe życie z wariatami
Leming
2 lata temu
Tak! I na inflacje nie ma wpływu sztuczne podnoszenie wynagrodzeń bez podnoszenia wydajności pracy. Kiedy w tym kraju ludzie zrozumieją, że w przypadku większości wytwarzanych dóbr jest coś takiego jak łańcuch produkcyjny? Jak sztucznie podniesiemy wypłaty rolnikowi, młynarzowi i piekarzowi o 5% to cena chleba wzrośnie o więcej niż 5% bo rolnik doda swoja podwyżkę do ceny ziarna, młynarz doda wzrost ceny ziarna i swoja podwyżkę a piekarz wzrost ceny mąki i swoją podwyżkę. W efekcie wywali inflacje i będzie ich stać na mniej chleba niż przed podwyżkami. Przykład na załączonym obrazku….
Krótko
2 lata temu
Za stan gospodarki państwa odpowiada rząd.
Noszkuźwa
2 lata temu
Znowu wszyscy winni, tylko nie rząd
...
Następna strona