Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Minister rodziny o inflacji: jest wysoka, ale nie aż tak

343
Podziel się:

Inflacja jest wysoka, ale nie aż tak. Faktycznie przekroczyła ona w Polsce 8 proc., ale nie jesteśmy wyjątkiem — mówi w rozmowie z "Faktem" minister rodziny Marlena Maląg. Szefowa resortu powiedziała również, kiedy można się spodziewać pierwszych wpłat z nowego "500 plus".

Minister rodziny o inflacji: jest wysoka, ale nie aż tak
Inflacja faktycznie przekroczyła w Polsce 8 proc., ale nie jesteśmy wyjątkiem — oceniła minister rodziny Marlena Maląg (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny w szybkim szacunku, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. wzrosły o 8,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,9 proc.

O drożyznę zapytana została minister rodziny Marlena Malag. — Inflacja jest wysoka, ale nie aż tak — przyznała w rozmowie z "Faktem". Jak zaznaczyła, "faktycznie przekroczyła ona w Polsce 8 proc., ale nie jesteśmy wyjątkiem".

W efekcie interwencji rządów państw europejskich, ale i nie tylko, zjawisko wyższej inflacji stało się powszechne. Zapewniam jednak, że rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego ma plan uporania się z tym występującym w gospodarkach zjawiskiem i już go wdraża. To nie tylko opracowana Tarcza Antyinflacyjna, której wersja 2.0 będzie procedowana na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów, ale również Polski Ład – program inwestycji strategicznych

- podkreśliła

Jak zaznaczyła, najważniejszym elementem Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 będzie kolejna obniżka podatków. — W tym przypadku VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., po to, by stłumić inflację z powodu rosnących kosztów transportu — cena paliwa powinna spaść o ok. 60 groszy/litr — oceniła Maląg.

Zobacz także: Babcia+. Węgierski program trafi do Polski? Maląg ucina dyskusje

Nowe 500 plus. Kiedy wypłaty?

Minister powiedziała też, kiedy można się spodziewać pierwszych wypłat w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. – W myśl przepisów ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym maksymalny termin na rozpatrzenie wniosku o kapitał wynosi dwa miesiące od dnia złożenia poprawnego i kompletnego wniosku. Wypłata przysługującego kapitału nastąpi nie wcześniej niż w miesiącu, od którego przysługuje prawo do kapitału. Jestem przekonana, że pierwsze wypłaty ruszą już w styczniu — zaznaczyła.

Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(343)
Krzysiek
2 lata temu
Pan Morawiecki powinien mieć plan dwa lata temu, nie teraz. Inflacja 9% nie jest wysoka?!? Chyba dla tej Pani, która dostała sowitą podwyżkę od "swoich"
Mayematyka
2 lata temu
Pani Maląg te pani marne 500 + dziś powinno być o średnio 50% wyższe tsk jak towar w sklepach czyli około 750 pln Tyle po prawdzie. Zapewne ta pani szykuje się do dymisji. Ich (pidu) dni są policzone- oni to wiedzą ale trwają i opowiadają te brednie fałszując fakty.
Ekonomia
2 lata temu
Pani Maląg odjechała od rzeczywistości Przypomnijmy więc: Chleb w Lidlu rok temu 1,49pln dziś 2,20pln to 38% Benzyna rok temu 4,2pln dziś 5,90pln to jest 40% Masło biedrona rok temu 3pln a dziś 5pln to jest 60% Olej rzepakowy litr rok temu 3 pln dziś 7 pln to jest ponad 200% Gaz od nowego roku 50% En elektryczna 25% Czego nie dotkniesz to kilkadziesiąt procent i więcej. Pani Maląg chyba nie umie liczyć skoro to nie jest duża inflacja
iwo
2 lata temu
Jak się dostało taką podwyżkę pensji jak posłowie czy ministrowie to podwyżki nie takie straszne , punk widzenia zależny od punktu siedzenia
Bedzietna
2 lata temu
Skoro jest inflacja to 500+ i nne świadczenia powinny być waloryzowane. Wysokośc waloryzacji powinna byc uzależniona od wzrostu cen. Czym przeciębiorcy wiecej podnosza ceny i rosnie inflacja tym waloryzacja powinna byc wyższa. Np . przeciębiorcy podnieśli ceny o 5 % waloryzacja 7,5%, 6% waloryzacja 10%, 7% waloryzacja 14%, 8 % - waloryzacja 20 % itd...
...
Następna strona