Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Mały biznes na krawędzi. Zapłaci mniej za gaz

16
Podziel się:

Piekarnie, zakłady fryzjerskie czy firmy usługowe cierpią przez drastyczny wzrost kosztów energii. Teraz mają skorzystać z automatycznej obniżki ceny gazu dla odbiorców biznesowych. Będzie ona obowiązywać do końca lutego tego roku. - Rząd zmienił prawo energetyczne - przypomniał wicepremier i minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

Mały biznes na krawędzi. Zapłaci mniej za gaz
Odpowiedzią naszego rządu na ekstremalnie trudną sytuację na rynku gazu jest cały szereg propozycji - przekonywał Jacek Sasin (Ministerstwo Aktywów Państwowych)

- Odpowiedzią naszego rządu na ekstremalnie trudną sytuację na rynku gazu jest cały szereg propozycji, które mają chronić Polaków - stwierdził w rozmowie z "Super Expressem" wicepremier i minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

Zobacz także: Konsternacja po słowach rzecznika rządu. "Nie wie, o czym mówi"

- Odpowiedzią naszego rządu na ekstremalnie trudną sytuację na rynku gazu jest cały szereg propozycji, które mają chronić Polaków - stwierdził Sasin.

Rząd zmienił prawo energetyczne

- Dzięki czemu umożliwiliśmy podmiotom takim jak PGNiG rozłożenie podwyżek w czasie - zaznaczył Sasin. Przypomniał, że przygotowano dwie Tarcze Antyinflacyjne, dodatek osłonowy i ustawę, która chroni Polaków i instytucje wrażliwe przed gigantycznymi podwyżkami cen gazu.

- Chętnie objęlibyśmy taryfami, jakie obowiązują odbiorców indywidualnych małych i mikro przedsiębiorców, takich jak zakłady fryzjerskie, piekarnie czy inne zakłady usługowe - zapewnił Sasin.

Przekonywał, że rząd nie może tego zrobić ze względu na zasady narzucone przez UE. - Wynika to z tzw. dyrektywy gazowej z 13 lipca 2009 r. - przypomniał.

Ulga dla firm

Sasin zwrócił uwagę w rozmowie z gazetą, że są firmy takie jak PGNiG, które pozostają w państwowych rękach. - Dlatego zleciłem, że gdy tylko pojawi się taka możliwość, mają podjąć działania, które ulżą również przedsiębiorcom - stwierdził. Przypomniał, że od piątku 14.01 obowiązują ich niższe taryfy.

- Ze względu na to, że sytuacja na rynku nieco się stabilizuje, PGNiG może to uwzględnić w taryfach. W efekcie 14 stycznia weszła w życie obniżka cen gazu w wysokości 25 proc. dla klientów biznesowych - zaznaczył. Dodał, że z automatycznej obniżki, która będzie obowiązywać do końca lutego tego roku, będą mogły skorzystać między innymi piekarnie, zakłady fryzjerskie czy firmy usługowe.

- Obniżka była możliwa dzięki temu, że na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie zaopatruje się PGNiG, ceny gazu nieco spadły, choć jeszcze w grudniu notowały rekordowe poziomy - wyjaśnił Sasin. Dodał, że pokazuje to z jak niestabilną sytuacją mamy do czynienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
Marek
2 lata temu
Tylko zapomniał Sasin powiedzieć, że 15 stycznia przyszły z pgnige informacje w jednej kopercie,że w grudniu 2021 r !!!! dwa razy podnoszą cenę. 17 grudnia na ponad 8 zł za m3 a 24 grudnia na ok. 11 zł. za m3 gazu. !!!!!!!!!!
Obserwator
2 lata temu
Obniżka do końca lutego ? Doprawdy, ludzkie pany...
recenzent
2 lata temu
Panie Sasin, radzę zapoznać się z cenami innych dostawców. Są znacznie niższe niż ma pngig. Z czego to wynika? Mają inne giełdy? A może są mniej pazerne i mniej zależne od PiS?
SAS
2 lata temu
moja rodzina słysząc słowo tarcza wpada w taki śmiech, że kabaretu nie potrzeba
Adam N 1973
2 lata temu
Gdyby teraz rządził Tusk to powiedziałby że nie ma takich przycisków które obniżałyby poziom cen. I że nie można cen ustalać poniżej rynkowych