Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Ceny gazu i energii pogrążają szpitale. "Ta sytuacja nie może trwać dłużej"

115
Podziel się:

- Pomoc państwa jest niezbędna - mówią money.pl dyrektorzy szpitali, komentując zapowiedź rządu o rozwiązaniach osłonowych dla placówek medycznych. Rekordowe ceny energii i gazu doprowadziły do tego, że rachunki wzrosły nawet pięciokrotnie. - Szpitale nie mają takich buforów. Nie ma na czym przyoszczędzić - zaznaczają.

Ceny gazu i energii pogrążają szpitale. "Ta sytuacja nie może trwać dłużej"
Szpitale na krawędzi. Ceny energii i gazu rujnują budżety lecznic (ONS, Photoshot)

O ponad 700 tys. zł więcej rocznie za gaz ma płacić powiatowy szpital w Lwówku Śląskim. Opłaty już sięgają 1,5 mln zł. - Prognoza na ten rok to podwyżka rzędu 400-500 proc. za gaz. A koszty energii elektrycznej wzrosły o około 50 proc. Gdyby ta sytuacja miała się utrzymać, czekają nas poważne problemy - wyjaśnia w rozmowie z money.pl prezes zarządu szpitala Adam Zdaniuk.

Jak zaznacza Zdaniuk, który zarządza też szpitalem w Gryfowie, oba szpitale do tej pory radziły sobie finansowo. Jednak nagły wzrost kosztów staje się realnym problemem. - Szpitale nie mają buforów rzędu kilkuset tysięcy złotych, aby pokrywać te koszty bez uszczerbku dla jakości świadczonych usług i przy utrzymaniu wynagrodzeń - przyznaje.

Nie tylko gaz

Przed tym dylematem stanęło wiele lecznic w Polsce. Problem nie jest tylko gaz. - Ogrzewanie mamy systemowe, z dużej kotłowni miejskiej należącej do spółki-córki kopalni Bogdanka. Na węglu nie ma jeszcze tak drastycznego wzrostu cen, jednak i tu mówi się, że podwyżka nastąpi. Będzie to wzrost kosztów o około 25 proc. - mówi w rozmowie z money.pl dr Krzysztof Bojarski, dyrektor szpitala w Łęcznej.

Zobacz także: Prąd i gaz coraz droższe w całej UE. Poranna kawa to dla niektórych luksus

W szpital uderzyły natomiast wzrosty cen energii elektrycznej. - Wyłoniony w październiku dostawca już w grudniu się wycofał. Obawiał się zapewne, że nie będzie w stanie zaopatrzyć nas w energię po założonej cenie. Do tej pory płaciliśmy około 700 tys. zł rocznie, po podwyżkach ma być to około 1,2 mln zł. To oznacza 86-procentowy wzrost kosztów - wyjaśnia dr Bojarski.

Podobne podwyżki wylicza w rozmowie z money.pl Mariusz Trojanowski, prezes szpitala w Aleksandrowie Mazowieckim. - Około półtora miliona złotych w ubiegłym roku pochłaniały rachunki za energię elektryczną. W tym roku mamy zapłacić kolejny milion złotych więcej. W sumie za prąd będziemy płacić rachunki rzędu 2,5 mln zł - wylicza Trojanowski.

Jak podkreśla, szpitale dostają wyższe rachunki z różnych stron: rosną ceny gazu, energii elektrycznej, oleju opałowego. - Nikt nie jest w stanie na dłuższą metę poradzić sobie z tak drastycznym wzrostem kosztów. To sytuacja kryzysowa. Po koronawirusie przyszła kolejna zaraza. Obecne drastyczne wzrosty cen gazu, energii, inflacja to zmora dla zarządzających szpitalami - dodaje.

Pomoc konieczna, ale spóźniona

- Pomoc państwa jest niezbędna - mówi prezes szpitala w Lwówku Adam Zdaniuk. Zaznacza jednak, że pierwsze rachunki już trzeba było zapłacić. Rentowność szpitali jest rzeczą wrażliwą. - Mamy pewien bufor i na bieżąco gasimy pożary, ale ta sytuacja nie może trwać dłużej. W skali roku to byłaby katastrofa. Koszty te biją w bieżącą działalność szpitali i wszelkie plany inwestycyjne - dodaje.

Mariusz Trojanowski, prezes szpitala w Aleksandrowie Mazowieckim, podkreśla, że obecną sytuację można było przewidzieć i interweniować wcześniej. - Oczekuje się od menadżerów szpitali myślenia perspektywicznego i reagowania. Uważam, że mamy prawo oczekiwać tego samego od rządzących. Dobrze, że podjęto jakieś działania, ale muszą być one skuteczne. Tymczasem nie wiemy, jaki będzie skutek tych rozwiązań - zaznacza.

Jak podkreśla, problemów jest bardzo dużo. Bowiem nie tylko gaz podrożał. Drastycznie wzrosła cena energii elektrycznej, a inflacja wpłynęła na kolejne koszty materiałów i usług.

- Musimy płacić faktury na bieżąco. Podrożało wyżywienie, pranie, wywóz odpadów medycznych wzięliśmy na własne barki, rezygnując z pośredników. Nie ma tygodnia, by nie było podwyżki od któregoś z kontrahentów - zaznacza prezes Zadaniuk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(115)
Zxc
2 lata temu
Polski Lagr glosowalta to mata tera
bbg
2 lata temu
Szpitale mają sporo dachów - aż się prosi o panele do produkcji prądu
kaczkacwaniac...
2 lata temu
Przekazać pieniądze z łapówy wyborczej 500+ na narodową tarczę gazową.
Pawek
2 lata temu
Wègiel droższy o 700 zł aktualna cena eko groszku 1700 zł , polski ład haha niewolnicy własnego kraju
Grecki styl
2 lata temu
Czeka nas druga Grecja i kryzys, który trwa ponad 12lat...
...
Następna strona