Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Marian Banaś skarży działania CBA i prokuratury

Pełnomocnik Mariana Banasia złożył skargę na przeszukanie mieszkania i gabinetu szefa NIK, które prokuratura przeprowadziła w ramach śledztwa przeciwko prezesowi Najwyższej Izby Kontroli. W skardze napisał, że ani immunitet, ani tajemnica kontrolerska nie pozwalała na takie działania - podaje "Rzeczpospolita".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Problemy Mariana Banasia zaczęły się od reportażu "Superwizjera" TVN w sprawie jego majątku (Fot: Mateusz Marek)

Pod koniec lutego przeszukano ok. 20 miejsc związanych z Marianem Banasiem i jego bliskimi (w tym mieszkania córki i syna).

Agenci – jak przypomina "Rz" – szukali m.in. oryginału pierwszej umowy na dzierżawę krakowskiej kamienicy, jaką Marian Banaś zawarł z jej najemcą (Dawidem O. – pasierbem byłego sutenera). Opiewała ona na dwukrotnie wyższą sumę niż sporządzona później druga umowa (z klauzulą pierwokupu i pokrycia remontów) – kopię tej umowy znaleźli bowiem podczas wcześniejszego przeszukania u Dawida O. i jego ojczyma. Agentów interesowała też zawartość sprzętu, z którego korzystał Marian Banaś. Zabezpieczono także sprzęt i kalendarze Mariana Banasia.

Zdaniem prawnika Banasia, mec. Marka Małeckiego, to niedopuszczalne, bo „zawierają dane objęte tajemnicą kontrolerską". Uważa, że śledczy złamali prawo, decydując się na przeszukanie pomieszczeń prezesa NIK. – W mojej ocenie sposób prowadzenia czynności wskazuje na prowadzenie postępowania przeciwko Marianowi Banasiowi, który nie ma uchylonego immunitetu, więc prokuratura stosuje triki proceduralne, by obejść brak zezwolenia na ściganie – powiedział "Rz" mec. Małecki. Jego zdaniem „właśnie taki jest cel niepostawienia zarzutu przed przeszukaniem".

Zobacz: Wzrost PKB Polski pod znakiem zapytania. "Są czynniki, których tak mocno nie bierzemy pod uwagę"

Okazuje się jednak - jak pisze "Rz" - że Prokuratura Regionalna w Białymstoku, wydając postanowienie o przeszukaniu, zaznaczyła, że śledztwo dotyczy podejrzenia prania ponad 5 mln zł. To pieniądze, które miały pochodzić z "korzyści związanych z popełnieniem przestępstw skarbowych i nieujawnionej działalności gospodarczej". Ani prokuratura, ani CBA nie ujawniają, kogo może dotyczyć to podejrzenie – na pewno nie są to ustalenia z kontroli majątku Banasia. Najprawdopodobniej chodzi o Dawida O., byłego już dzierżawcę kamienicy w Krakowie i braci K. związanych z półświatkiem. W listopadzie zawiadomienie takie złożył generalny inspektor informacji finansowej.

Pełnomocnik uważa jednak, że jest to śledztwo prowadzone "faktycznie przeciwko Banasiowi bez wydania postanowienia o przedstawieniu zarzutów", a to - jak argumentuje - jest złamaniem Kodeksu postępowania karnego.

Mariana Banasia odwołać nie można. Okazuje się, że można zawiesić.
Marian Banaś zostanie zawieszony? Taki scenariusz będzie zgodny z prawem

– Niewystarczający materiał nie mógłby doprowadzić do skutecznego uchylenia immunitetu, a skierowanie takiego wniosku obnażyłoby manipulację prokuratury i CBA i medialne rozgrywanie tej sprawy – podsumowuje adwokat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: marian banaś, prawo, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-03-2020

sinCBA do likwidacji ,to zbrojne ramie pisu. Połączyć z CBŚ w policji. Niestety pis zawłaszcza struktury państwa. Tak samo do likwidacji TVP PiS.

10-03-2020

AynaŚwięte krowy dalej chcą być w Polsce. Prezydent Clinton został skazany za to że skłamał. Takich sądów potrzebujemy.

Rozwiń komentarze (2)