Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afera Mariana Banasia. PiS idzie na wojnę z szefem NIK

Jarosław Kaczyński spotkał się z Marianem Banasiem w czwartek. Prezes Prawa i Sprawiedliwości domaga się od szefa NIK dymisji. Kartą przetargową przy tym żądaniu mają być spółki i fundacja syna Banasia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
PiS chce rozegrać Mariana Banasia jego synem. (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Marian Banaś w czwartek odwiedził Nowogrodzką. Na spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim i szefem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim miał usłyszeć, że kierownictwo partii oczekuje jego dymisji z funkcji szefa Najwyższej Izby Kontroli.

Według ustaleń "Rzeczpospolitej", spora część spotkania polityków dotyczyła działalności biznesowej syna Banasia – Jakuba. W ostatnich latach był on właścicielem i prezesem spółek oraz fundacji, które mieściły się w kamienicy przy ul. Krasickiego 24 w Krakowie. Tej samej, w której miał funkcjonować hotel na godziny.

Jedna z tych spółek – Pi Investment – pozyskała środki unijne na otwarcie hotelu. W tamtym czasie dzierżawiła ona kamienicę. Dzisiaj działa już pod nazwą Open Qualis i zajmuje się doradztwem strategicznym.

Zobacz też: Już czas pomyśleć jak mądrze zamknąć rok podatkowy

Kamienica posłużyła jako zabezpieczenie przy kredycie zaciągniętym przez jedną ze spółek syna Banasia. Kwotę 1,7 mln złotych kredytu przekazał Bank Ochrony Środowiska, a pożyczka została spłacona po sprzedaży kamienicy, co miało miejsce 19 sierpnia.

"Rz" wskazuje również na jeszcze inny podmiot związany z synem Banasia – Fundację Przedsiębiorczości i Etyki Biznesu. Fundacja została założona w 2003 roku i zajmuje się m.in. kształceniem przyszłych elit gospodarczych, przez co podlega kontroli ministra finansów. Od 19 listopada ma ona uchylony regon i NIP – krok taki podejmowany jest z urzędu. Dokonuje go naczelnik skarbówki, kiedy dopatrzy się nieprawidłowości.

Dyrektorzy MF i KAS ostrzegali premiera ws. Banasia
Afera Mariana Banasia. Dyrektorzy MF i KAS ostrzegali premiera Morawieckiego

Przed kilkoma dniami RMF ujawniło doniesienie do prokuratury, które złożył generalny inspektor informacji finansowej (GIIF). Liczy ono 100 stron i 40 płyt CD z rachunkami bankowymi. Dziennikarze radia twierdzą, że doniesienie dotyczy braci K. – ludzi wynajmujących kamienicę Mariana Banasia, którzy mają mieć powiązanie z półświatkiem.

"Urzędnicy Ministerstwa Finansów odkryli też niejasne przepływy sporych sum między Marianem Banasiem a braćmi K. Nie są to opłaty za wynajem nieruchomości" – twierdzi RMF. Banaś oraz GIIF nie zdecydowali się na zdementowanie tych doniesień.

Akta w sprawie jednej z kamienic Mariana Banasia zostały utajnione na 70 lat.
Kamienica Mariana Banasia. Dostęp do akt sprawy nieruchomości za 70 lat

Od szefa NIK odcinają się już politycy PiS. Adam Bielan w TVN24 mówił, że "gdyby można było cofnąć czas, Sejm nie wybrałby Mariana Banasia na prezesa NIK". Adam Lipiński z kolei w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" stwierdził, że służby specjalne zawiodły w weryfikacji kandydata. W jego ocenie szef NIK "z tej funkcji musi zrezygnować. To jest oczywiste".

Zastrzeżenia dotyczą oświadczeń majątkowych szefa NIK.
Marian Banaś w tarapatach. CBA zawiadamia prokuraturę

Marian Banaś w piątek zdementował informacje o swojej dymisji. Wyraził też zadowolenie tym, że jego oświadczeniami majątkowymi zajmą się "prokuratura oraz – ewentualnie – niezwisły sąd". Zaprzeczył również zarzutom o nieudokumentowanych źródłach dochodów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pis, afera mariana banasia, marian banaś, nik, afera nik, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-12-2019

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,a to nie Banasia syn ujawnił przelew 179 mln dla srebrnej bez zgody rady nadzorczej PKO????i dlatego Krupiński ucieka..

02-12-2019

WYBORCACAŁE PO TO JEDNA MAFIA

02-12-2019

UbuA co będzie jak jutro Banaś zarządzi kontrolę w spółce Srebrna - co??

Rozwiń komentarze (687)