Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
DSŁ
|

Decyzja w sprawie lockdownu w najbliższych dniach. Co ze szczepieniami?

22
Podziel się:

W tym tygodniu zbierze się zespół rządowy, który podejmie decyzję o dalszych obostrzeniach dotyczących firm - zapowiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Decyzja w sprawie lockdownu w najbliższych dniach. Co ze szczepieniami?
Minister Michał Dworczyk zapowiedział, że w najbliższych dniach zapadnie decyzja w sprawie dalszych restrykcji dla firm. (kprm, Adam Guz)

W niedzielę odbyła się konferencja prasowa ministra członka Rady Ministrów, szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka oraz minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

Głównym tematem spotkania była kwestia szczepień pierwszej grupy, które ruszają w poniedziałek. Dziennikarze dopytywali jednak także o kwestie problemów przedsiębiorców i ewentualne zniesienie części restrykcji. Od połowy stycznia niektórzy przedsiębiorcy zdecydowali się na otwarcie swoich biznesów wbrew obostrzeniom.

Michał Dworczyk wskazał, że do końca stycznia obowiązują wcześniej ogłoszone ograniczenia, a w nadchodzącym tygodniu zbierze się rządowy zespół zarządzania kryzysowego, z udziałem ekspertów. Zespół podejmie decyzję o dalszej formie lockdownu.

Tymczasem niektórzy przedsiębiorcy przystąpili do buntu. Mówią, że - tak jak zakopiańska restauracja, o której pisaliśmy w sobotę - że nie mają za co żyć, a koszty utrzymywania np. lokalu i pracowników się nie zmieniają się. Niektórzy krytykują też rozdział rządowej pomocy. Kryterium jest kod działalności (PKD), a nie faktyczna sytuacja danego biznesu. Na razie wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział uwzględnienie kilku kolejnych kodów jako uprawniających do pomocy z tzw. tarczy branżowej.

Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

W temacie głos zabrała też minister Marlena Maląg, która tłumaczyła trudne decyzje rządu koniecznością ochrony zdrowia obywateli.

Minister Dworczyk skupił się na informacjach dotyczących szczepień. - Mamy ponad 3 mln zajętych terminów - zarejestrowanych lub w trakcie szczepienia. Nie mamy już wolnych szczepionek na COVID-19 - powiedział. Zajęte są wszystkie terminy do końca marca. Podkreślił, że to nie wynika z problemu system, tylko z braku szczepionek.

- W poniedziałek ważny dzień, zaczynamy szczepienia populacyjne. W ponad 5 tys. punktów w całym kraju rozpoczną się szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia - mówił.

Zaapelował do seniorów, którzy chcą się jeszcze zapisać na szczepienia, by zostali w poniedziałek w domach i nie szli do przychodni, ale by telefonicznie lub przez internet zgłaszali chęć zaszczepienia. O terminie zostaną poinformowani, gdy będą dostępne kolejne partie szczepionek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
wacek
3 lata temu
po otwierać wszystko a tych ludzi nie leczyć co nie umią się przystosowac do sytuacji polak był prąbany i będzie dla nigo liczy się tylko kasa taka to jest solidarność
Twój nick
3 lata temu
Zaprosili na spotkanie węgierskich europosłów?😜😁
Ula
3 lata temu
Jskie wyksztalcenie on ma. Bo dzieciak z podstawowki jest madrzejszy. Do dymisji
Ids
3 lata temu
Zamiast szczepić ludzi którzy chodzą doborach i napędzają gospodarkę oni zaczęli od 80+ gdzie logika Ale jaki rząd taka logika
Xjx
3 lata temu
Szczepia ludzi 70 80 lat różnymi szczepionka mi jak leci bo staremu wszystko można wszczepic bo co ca ich się pozbyć to ich cel a tak się zapytam Pana czy ma Pan odrobinę sumienia ludzkiego w sobie chyba nie ale kiedyś przyjdzie na Ciebie kolej to wszystko wróci do Ciebie zapamiętaj.
...
Następna strona