Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
DSŁ
|

Decyzja w sprawie lockdownu w najbliższych dniach. Co ze szczepieniami?

22
Podziel się

W tym tygodniu zbierze się zespół rządowy, który podejmie decyzję o dalszych obostrzeniach dotyczących firm - zapowiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Decyzja w sprawie lockdownu w najbliższych dniach. Co ze szczepieniami?
Minister Michał Dworczyk zapowiedział, że w najbliższych dniach zapadnie decyzja w sprawie dalszych restrykcji dla firm. (kprm, Adam Guz)
bDJbhzQR

W niedzielę odbyła się konferencja prasowa ministra członka Rady Ministrów, szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka oraz minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

Głównym tematem spotkania była kwestia szczepień pierwszej grupy, które ruszają w poniedziałek. Dziennikarze dopytywali jednak także o kwestie problemów przedsiębiorców i ewentualne zniesienie części restrykcji. Od połowy stycznia niektórzy przedsiębiorcy zdecydowali się na otwarcie swoich biznesów wbrew obostrzeniom.

Michał Dworczyk wskazał, że do końca stycznia obowiązują wcześniej ogłoszone ograniczenia, a w nadchodzącym tygodniu zbierze się rządowy zespół zarządzania kryzysowego, z udziałem ekspertów. Zespół podejmie decyzję o dalszej formie lockdownu.

bDJbhzQT

Tymczasem niektórzy przedsiębiorcy przystąpili do buntu. Mówią, że - tak jak zakopiańska restauracja, o której pisaliśmy w sobotę - że nie mają za co żyć, a koszty utrzymywania np. lokalu i pracowników się nie zmieniają się. Niektórzy krytykują też rozdział rządowej pomocy. Kryterium jest kod działalności (PKD), a nie faktyczna sytuacja danego biznesu. Na razie wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział uwzględnienie kilku kolejnych kodów jako uprawniających do pomocy z tzw. tarczy branżowej.

Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

W temacie głos zabrała też minister Marlena Maląg, która tłumaczyła trudne decyzje rządu koniecznością ochrony zdrowia obywateli.

bDJbhzQZ

Minister Dworczyk skupił się na informacjach dotyczących szczepień. - Mamy ponad 3 mln zajętych terminów - zarejestrowanych lub w trakcie szczepienia. Nie mamy już wolnych szczepionek na COVID-19 - powiedział. Zajęte są wszystkie terminy do końca marca. Podkreślił, że to nie wynika z problemu system, tylko z braku szczepionek.

- W poniedziałek ważny dzień, zaczynamy szczepienia populacyjne. W ponad 5 tys. punktów w całym kraju rozpoczną się szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia - mówił.

Zaapelował do seniorów, którzy chcą się jeszcze zapisać na szczepienia, by zostali w poniedziałek w domach i nie szli do przychodni, ale by telefonicznie lub przez internet zgłaszali chęć zaszczepienia. O terminie zostaną poinformowani, gdy będą dostępne kolejne partie szczepionek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJbhzRu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
SZWAJCAR
miesiąc temu
W Szwajcarji bedzie referendum zeby ogarniczyc rzad w obstrzezeniach. To sie nazywa demokracja ustruj u nas to komunistyczno zamordostyczny bo napewno nie demokracja !!
Look7
miesiąc temu
Kto jeszcze wierzy w te brednie. Dla dobra obywateli. Chyba by zaebać obywateli.
Ewa
miesiąc temu
Sługasy lichwy chcą umoczyć Polskie firmy. I im to idzie, w dodatku chcą zmienić genetycznie Polaków szczepionkami na Covid.
bDJbhzRv
Polak
miesiąc temu
Eksperci z PiS nie wiedzą ale rozważają różne scenariusze ha ha .Żenada typ
ppp
miesiąc temu
a co z grupą O bo nadal czekają
...
Następna strona